Podziękowali za plony /26.08.2012 r./ |
Mimo kapryśnej pogody na tegoroczne powiatowo - gminne dożynki do Jedlni przybyły tłumy ludzi. Uroczyste obchody rozpoczęły się dziękczynną mszą w kościele pw. Św. Mikołaja Biskupa, a następnie przeniosły się na stadion sportowy.
W części obrzędowej starostowie dożynek Bronisław Jurek i Barbara Błazik przekazali upieczony z tegorocznych plonów chleb gospodarzom uroczystości: staroście Mirosławowi Ślifirczykowi, wójtowi Mirosławowi Ziółkowi, przewodniczącemu Rady Powiatu Tadeuszowi Osińskiemu oraz przewodniczącemu Rady Gminy w Pionkach Tomaszowi Wróblowi.
Wiele wrażeń i emocji dostarczyła prezentacja misternie wykonanych wieńców z poszczególnych gmin. Najwyższą notę, a zarazem pierwsze miejsce otrzymały ex aequo wieńce przyniesione przez mieszkańców wsi: Ludwików, Gutów i Bród w gminie Jedlińsk oraz Zespół Ludowy Chomentowianki ze Skaryszewa. Komisja pod przewodnictwem Adolfa Krzemińskiego przyznała również po dwa miejsca drugie i trzecie. Otrzymali je odpowiednio: mieszkańcy wsi Maliszów w gminie Kowala i Koło Gospodyń Wiejskich Podgajek w gminie Przytyk oraz Zofia Sus z gminy Iłża, a także radni i sołtysi z gminy Pionki.
Dożynki były okazją do wręczenia odznaczeń. Medal „Zasłużony dla Rolnictwa” otrzymali: Sławomir Zieliński z miejscowości Kuczki Kolonia, Wojciech Rospendowski z Jedlni, Paweł Molenda ze Wsoli, Jerzy Górka z Lesiowa, Stanisław Cieloch z Radomia, Jan Wolszczak z Podzakrzówka oraz Barbara Syta z Podlesia Mleczkowskiego. Odznaczenie „Zasłużony dla Powiatu Radomskiego” odebrali: Kazimierz Rutkowski, Renata Mazur, Marek Oleszczuk, Lucjan Tadeusz Walasek oraz Stowarzyszenie Jedlnia.
Jak co roku, nie zabrakło równiez konkursów nawiązujących do tradycji wsi. Największym powodzeniem cieszyło się cięcie drzewa piłą, w którym najlepszym okazał się zespół; Jarosław Smyrda i Paweł Jemiołek. Wiele osób przyciągnął także widowiskowy konkurs ubijania masła w masielnicy. W zaciętej konkurencji zwyciężyła Marta Zdunkowska z Pionek. Publiczność ze smakiem kosztowała chleb ze świeżym wiejskim masłem. Równie ekscytującym konkursem było młócenie zboża cepem, w którym zwyciężyły dwie pary: Adam Boryczka z Siczek i Andrzej Kapusta z Jaroszek oraz Danuta Rychel i Marek Janiec z gminy Jastrzębia . Organizatorzy dożynek nie zapomnieli także o dzieciach. Wiele uśmiechu na ich twarzach wywołał pokaz „Mysz i Kot w cyrku”.
Podczas, gdy na boisku szkolnym odbywały się zawody, w tym samym czasie na scenie zespoły ludowe prezentowały swoje programy artystyczne. Gwiazdą wieczoru był kabaret Neonówka wraz z zespołem Żarówki, a do późnych godzin publiczność zabawiał zespół Gama z Pionek. Imprezę zakończył imponujący pokaz sztucznych ogni.