Niepowtarzalny Jarmark Sztuki Ludowej /14.08.2011/ |
Pokaz talentów i zdolności twórców ludowych można było podziwiać w Iłży podczas XVII Jarmarku Sztuki Ludowej. Głównym organizatorem imprezy, jak co roku, było Towarzystwo Ochrony i Promocji Zawodów Ginących.
Imprezę odwiedziły tłumy osób niemal z całej Polski. Pojawiło się również wielu twórców, którzy po raz pierwszy prezentowali swoje wyroby. Byli to rzemieślnicy i artyści z okolicznych miejscowości, przyjezdni z województwa mazowieckiego oraz świętokrzyskiego. W zielonej scenerii stoiska z różnymi „cudeńkami” prezentowały się bardzo ładnie, cieszyły zwiedzających i kupujących. Można było podziwiać na żywo technikę wykonywania prac.
W konkursie obejmującym wszystkie dziedziny twórczości udział wzięło ponad 50 uczestników. Komisja, pod przewodnictwem Adolfa Krzemińskiego z radomskiej Delegatury Urzędu Marszałkowskiego, w dziedzinie kowalstwa nagrodziła Pawła Winiarskiego z Błazin za pięknie wykonany świecznik. W dziedzinie tkactwa swój kunszt prezentowała niezawodna Genowefa Kargul, nagrodzona za regionalną makatkę. Rozalia Siwiec i Maria Kowalczuk - iłżeckie lalkarki - uhonorowane zostały za wykonanie pięknych lalek w stroju regionalnym. Garncarze lepili dzbany na kwiaty. Laureatami w tej dziedzinie zostali nestorzy garncarstwa Władysław Kitowski z Sudołu, Henryk Rokita z Rędocina i Wiesław Rokita z Majdanka. Dla rzeźby w drewnie i glinie tematem prac konkursu była postać papieża Jana Pawła II. Najładniejsza praca z gliny wyszła z rąk Agnieszki Beer z Warszawy. Spośród rzeźb w drewnie najbardziej zachwyciły prace Kazimierza Kopecia ze Starachowic, Zygmunta Żaka z Radomia, Andrzeja Szlęzaka ze Skarżysko - Kamiennej . Z wikliny wykonane zostały okazałe kosze, wyróżnienia otrzymali Jan Cholewa z Rudnika nad Sanem , Władysław Piwowarczyk z Ostojowa oraz Barbara Bąkała z miejscowości Gołąb. Interesujące iłżeckie pejzaże namalowali: Roman Kornecki ze Skarżyska, Grażyna Potocka z Radomia, Ewa Godzina ze Starachowic, Lidia Nobis i Krystyna Mucha z Białki, Czesław Kotwica z Krynek oraz Helena Szamańska z Kozienic. W plastyce obrzędowej komisję zachwyciły kompozycje kwiatowe wykonane przez Barbarę Błońską z miejscowości Koziegłowy, Sabinę Wronę i Agnieszkę Różycką z Radomia, Krystynę Myszkę z Pakosławia oraz panie ze Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Maziarze. Liczną grupę rzemieśników stanowili twórcy haftu i koronki. Za wykonanie pięknych okrągłych serwet komisja nagrodziła Władysławę Drachal z Kozienic, Irenę Paźniowską z Pająkowa, Wiącek Elżbietę ze Starachowic, Krystynę Kołtun z miejscowości Cudnów. Niepowtarzalne prace wykonały również twórczynie z Iłży i okolic: Nina Lis i panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Pakosławiu.
Prace podziwiali i artystom gratulowali: wicestarosta Waldemar Trelka, radny powiatu Marek Jarosz, wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Województwa Mazowieckiego Zbigniew Gołąbek, a także wiceburmistrz Marek Łuszczek.
Nagrody ufundowali m.in.: starosta Radomski Mirosław Ślifirczyk, burmistrz Iłży Andrzej Moskwa, Zarząd Gminny PSL w Iłży , wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Mazowieckiego Bożenna Pacholczak, dyrektor Biura Klubu Poselskiego PSL Stanisław Brzózka.
Imprezie towarzyszyły występy zespołów ludowych z gminy Iłża, Kapela Kwapińskiego z Radomia oraz „Bliżej serca” z Bliżyna. Muzyczną gwiazdą wieczoru była „KAPELA PRASKA” z Warszawy.