/19.12.2016 r./ "Czad i Ogień. Obudź czujność" |
Starostwo Powiatowe w Radomiu włączyło się do ogólnopolskiej kampanii społecznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pod nazwą "Czad i Ogień. Obudź czujność".
W okresie jesienno-zimowym zwiększa się zagrożenie pożarem oraz możliwością zatrucia gazami spalinowymi. W budynkach, w których urządzenia grzewcze oraz przewody kominowe i wentylacyjne są wadliwe lub źle użytkowane, występuje ryzyko śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla czyli czadem. Związek ten jest niewidoczny, nie ma smaku ani zapachu. W dużym stężeniu potrafi zabić w kilka minut.
Z danych PSP wynika, że w sezonie grzewczym od września 2015 do końca marca 2016 na terenie kraju 2229 osób uległo podtruciu tlenkiem węgla i wymagało długiej hospitalizacji, a 50 zmarło. Od września b.r. roku 169 osób zostało poszkodowanych, 1 osoba zmarła.
Tylko w tym roku na terenie Radomia i powiatu do zdarzeń związanych z ulatnianiem czadu strażacy interweniowali ponad 70 razy w wyniku których poszkodowanych zostało 36 osób, w tym 14 dzieci.
Tylko co 20 Polak wie, że trzeba mieć sprawne instalacje elektryczne, grzewcze i gazowe. Według statystyk PSP wynika, że tylko co dziesiąty Polak wie, że w domu trzeba mieć gaśnicę. Mniej niż jeden na pięciu Polaków ma w domu czujnik dymu lub czadu.
Jak powiedział na konferencji prasowej podsumowującej dotychczasowe działania radomskich strażaków Paweł Frysztak komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu, jedynie czujka czadu może nas w porę ostrzec. Alarmuje, kiedy tlenek węgla pojawia się w stężeniu jeszcze nie zagrażającemu zdrowiu i życiu. Daje czas na działanie. - Mieliśmy wiele zdarzeń, w których właśnie czujniki czadu ratowały całe rodziny.
Więcej informacji : http://www.straz.gov.pl/porady/bezpieczenstwo_pozarowe_w_domu