Powiatowo - Gminne Dożynki w Klwatce Królewskiej 18.09.2016 r. |
Stosunkowo duży spadek temperatury w minioną niedzielę ani trochę nie zniechęcił uczestników powiatowo - gminnych dożynek w Klwatce Królewskiej do udziału w rolniczym święcie. Od samego rana ciągnęli do tej miejscowości w gminie Gózd mieszkańcy okolicznych i dalszych miejscowości, by w godzinach popołudniowych i wieczornych osiągnąć nienotowaną chyba dotychczas liczbę kilku tysięcy.
Zaczęło się uroczyście, od odprawienia mszy św., wygłoszenia homilii i poświęcenia wieńców przez biskupa radomskiego Henryka Tomasika w asyście księży.
Kolejną część dożynek rozpoczęli starosta radomski Mirosław Ślifirczyk i wójt Paweł Dziewit - od powitania gości i przekazania podziękowań dla rolników za tegoroczne zbiory. Barwny korowód wieńcowy poprowadzili starostowie dożynek; Kazimierz Adamczyk (prowadzi 36 hektarowe gospodarstwo rolne w Kłonówku, specjalizuje się w produkcji mleka) i Agnieszka Żaczek (gospodaruje z mężem na 13 hektarach, zajmuje się hodowlą trzody chlewnej i produkcją mleka). Oni też przekazali dorodne bochny chleba gospodarzom powiatu i gminy z przesłaniem, by ci dzielili go mądrze i sprawiedliwie. Zgodnie ze staropolską tradycją, starosta, wójt, przewodniczący rady gminy Krzysztof Molendowski i przewodnicząca rady powiatu Teresa Bartosiewicz podzieli się chlebem z uczestnikami rolniczego święta.
Kolejnym, ważnym, fragmentem uroczystości była prezentacja, tzw. obśpiewywanie, wieńców. A było ich w tym roku w Klwatce aż 16, z każdej gminy w powiecie radomskim. Były piękne, kolorowe, wykonane, jak podkreślił przewodniczący komisji wieńcowej Adolf Krzemiński, zgodnie z zasadami, które obowiązywały na dawnej polskiej wsi. Toteż komisja miała trudne zadanie, by wytypować te najpiękniejsze, wymagające najwięcej pomysłowości i inwencji, a jednocześnie nie przekraczające tradycyjnego kanonu. Nagradzanym gorącymi brawami przyśpiewkom i wierszowanym formom własnej twórczości, głównie gospodyń, nie było końca. Wreszcie stało się jasne, że najcudniejszy wieniec wykonała reprezentacja Koła Gospodyń Wiejskich w Goździe Karszówce z gm. Gózd. Drugie miejsce zajął wieniec z sołectwa Chomentów w gm. Skaryszew, a trzecie ze Wsoli, gm. Jedlińsk. Reprezentacje wszystkich miejscowości otrzymały nagrody od starosty, wójta oraz upominki ufundowane przez Zakład Mleczarski Figand.
Wójt Paweł Dziewit, sekretarz Urzędu Gminy Joanna Tkaczyk, radca prawny w Urzędzie Gminy Tomasz Skoczek, radny Sławomir Węgliński i dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Małęczynie Waldemar Trelka – to osoby zasłużone dla rozwoju gminy i powiatu, które zostały odznaczone przyznanymi przez prezydenta RP Brązowymi Krzyżami Zasługi. Wręczył je wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz, który pogratulował odznaczonym i przekazał podziękowania i życzenia wszystkim rolnikom. Natomiast minister rolnictwa przyznał trzem mieszkańcom gminy medale „ Zasłużony dla Rolnictwa”. Otrzymali je Artur Żaczek, Andrzej Kamiński i Daniel Kobylarczyk. Także kapituła medalu” Zasłużony dla Powiatu Radomskiego” podjęła uchwałę o uhonorowaniu trzech osób; to Krzysztof Deja, Lech Zahorski i Adolf Krzemiński. Pamiątkowe grawertony od starosty, za zasługi dla rozwoju gminy i powiatu, otrzymali Krzysztof Molendowski i Jan Wasiak.
Do grona mówców dołączył poseł na Sejm RP Marek Suski. Mówił o sytuacji w rolnictwie i o tym, co w przyszłości trzeba zmienić, by mieszkańcom wsi żyło się lżej, przy szczególnym podkreśleniu, że jednym z największych problemów jest obecnie niska cena owoców i płodów rolnych. Do rolników zwrócił się także starosta Mirosław Ślifirczyk. W swoim wystąpieniu skoncentrował się na sytuacji, symptomach rozwoju i potrzebach, radomskiego rolnictwa podkreślając, jak wiele zależy od samych rolników, ale także od polityki państwa. Akcentował też inspirującą rolę samorządów i instytucji rolniczych dla rozwoju wsi i pozyskiwania funduszy zewnętrznych na inwestycje.
Zapraszamy do obejrzenia filmu z wydarzenia: Powiatowo - Gminne Dozynki Gózd 2016 w Klwatce Królewskiej
Goście dożynek mieli możliwość uczestniczenia w konkursie KRUS pn.”Pracuj bezpiecznie”. Strażacy z jednostek OSP prowadzili pokazy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dużym powodzeniem cieszyły się konkursy związane tematycznie z życiem dawnej wsi. Jednym z nich było robienie masła w masielnicy, w którym wystartowali wicewojewoda mazowiecki, wójt i starosta, a że efekty nie były najlepsze, więc pomogły im w tym panie (i pan) z kół gospodyń. W efekcie wszystkie stanęły na wysokości zadania i należny aplauz otrzymali: Teresa Pikiewicz z gm. Jastrzębia, Kazimiera Owczarek z gm. Wolanów, Małgorzata Kosakowska z gminy Jastrzębia i Grzegorz Bąk z Pionek.
Atrakcji było zresztą więcej. Liczną widownię zgromadziło też młócenie cepem zboża. Tu bezkonkurencyjni byli: Danuta Rychel i Marek Janiec z gm. Jedlińsk, Elżbieta Kiraga i Mieczysław Krawczyk z gm. Kowala oraz Anna Bednarczyk i Józef Witek z gm. Jastrzębia. Najbardziej efektywnie rżnęli drewno piłą: Marek Nosal i Tomasz Gospodarczyk (Jastrzębia), Agnieszka Żaczek i Artur Żaczek (Gózd), Sebastian Wójcik i Mariusz Dreja (Pionki).
Oczy cieszyły między innymi stoiska, oprócz wspomnianego KRUS-u, Powiatowego Zespołu Doradczego Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Mazowieckiej Izby Rolniczej, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Zakładów Mleczarskich Figand, Polskiego Związku Pszczelarskiego, stoisko z gołębiami.
W godzinach popołudniowych i wieczornych na obu scenach panowały niepodzielnie ludowe zespoły artystyczne: Ludwiczanki z gminy Jedlińsk, Stępocianki z gminy Kowala, Półborzanki z gminy Pionki, Źródło Nadziei z gminy Jedlnia – Letnisko, Wrzosowianki z gminy Przytyk, Promyk Nadziei i Kontrast z miasta Pionki, Raz na ludowo i Bartodziejaki z gminy Jstrzębia, Skaryszewiacy z miasta i gminy Skaryszew, Seredzanki z miasta i gminy Iłża, Kalina i Kwiat Lilii z gminy Zakrzew, Zespół Śpiewaczy Bieniędzice z gminy Wolanów oraz Koło Gospodyń Wiejskich „Gosposie Samosie”z gminy Wierzbica.
Dodatkową atrakcja tegorocznych dożynek był przyjazd siatkarzy Czarnych Radom. Zarówno powiat radomski, jak i gmina Gózd należą do projektu Partnerstwo Regionalne Czarni, przez co wspierają radomską drużynę.
Przyszkolne boisko w Klwatce Królewskiej wypełniło się po brzegi publicznością, gdy na estradzie pojawiły się zespoły: Playboys i Akcent z bijącym wszelkie rekordy popularności Zenkiem Martyniukiem.
Dożynki zakończył efektowny pokaz sztucznych ogni.