O projektach unijnych w ramach RIT na spotkaniu w Starostwie /3.12.2013r./ |
Modernizacja lokalnej infrastruktury drogowo-komunikacyjnej i usprawnienie połączeń między Radomiem a sąsiednimi gminami, rozbudowa kanalizacji na wsiach, waloryzacja krajobrazu kulturowo-przyrodniczego oraz rozwój turystyki – oto obszary, które burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu radomskiego włączyć chcą do projektów realizowanych z gminą miasta Radomia, jako liderem partnerstwa, w ramach tzw. Regionalnych Instrumentów Terytorialnych (RIT). Identyfikacja obszarów potencjalnej współpracy na rzecz realizacji wspólnych przedsięwzięć gmin powiatu radomskiego, samorządu powiatowego oraz gminy miasta Radomia w ramach RIT, wdrażanych przy współfinansowaniu środków unijnych w perspektywie 2014-2020, była 3 bm. przedmiotem spotkania, na które starosta radomski Mirosław Ślifirczyk zaprosił burmistrzów i wójtów.
- Dziś, gdy lista propozycji projektów do Kontraktu Terytorialnego jest już praktycznie zamknięta, czas zastanowić się – przekonywał starosta Mirosław Ślifirczyk - nad kolejnymi przedsięwzięciami, które mogłyby być realizowane tym razem już w ramach RIT. Radom to duży ośrodek, żyjący własnymi problemami, którego władze nie zawsze dostrzegają specyfikę lokalnych potrzeb mieszkańców mniejszych miejscowości oraz obszarów wiejskich. Dlatego, nie czekając biernie na wyłożenie kart przez miasto, sami powinniśmy określić najbardziej interesujące nas obszary partnerskich przedsięwzięć, a następnie wystąpić ze stosownymi inicjatywami wobec władz Radomia.
Uczestnicy spotkania zgodzili się, że powinny one dotyczyć takich sfer, jak modernizacja lokalnej infrastruktury drogowo-komunikacyjnej i usprawnienie połączeń między Radomiem a sąsiednimi gminami, rozbudowa kanalizacji na wsiach, waloryzacja krajobrazu kulturowo-przyrodniczego oraz rozwój turystyki.
– To nieprawda, że poprawa jakości połączeń komunikacyjnych leży wyłącznie w interesie mieszkańców gmin. Skorzystają na niej również sami radomianie. Wielu z nich pracuje na terenie podradomskich gmin. W gm. Jastrzębia 80 proc. nauczycieli dojeżdża do pracy właśnie z Radomia – zaznaczył wójt Zdzisław Karaś.
Z kolei Krzysztof Murawski, wójt gm. Wolanów, uzasadniając potrzebę uwzględnienia w projektach realizowanych w ramach RIT rozbudowy sieci kanalizacyjnej na wsiach, przypomniał, że od 2016 r. zaczną obowiązywać ostrzejsze rygory w tym zakresie, którym samorządy będą musiały sprostać. Dla rozwoju turystyki natomiast szczególne znaczenie ma rozbudowa sieci ścieżek rowerowych, na co podczas spotkania zwracali uwagę m.in. Marek Janeczek, burmistrz Pionek, oraz Piotr Leśnowolski, wójt gm. Jedlnia Letnisko.
Zatem, jak zauważył Wojciech Walczak, wójt gm. Jedlińsk, przygotowując projekty przedsięwzięć inwestycyjnych w ramach RIT, gminy i powiat nie poradzą sobie bez Radomia, ale też Radom niewiele zdziała bez gmin i powiatu.
Co o propozycjach przedstawicieli powiatowego i gminnych samorządów sądzą władze Radomia? Odpowiedź powinno przynieść spotkanie z udziałem prezydenta Andrzeja Kosztowniaka, które, jak poinformował starosta Mirosław Ślifirczyk, zaplanowane zostało na 16 grudnia.
* * *
Regionalne Instrumenty Terytorialne to nowy mechanizm wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego, adresowany do miast regionalnych i subregionalnych oraz powiązanych z nimi obszarów funkcjonalnych. Na Mazowszu rolę takich miast, oprócz Radomia, pełnią Płock, Ciechanów Ostrołęka i Siedlce. Warunkiem korzystania ze środków unijnych na dofinansowanie przedsięwzięć w ramach tego Instrumentu wsparcia jest nawiązanie partnerstwa w celu utworzenia RIT, którego liderem są miasta regionalne/subregionalne, a następnie przedłożenie planów działań, obejmujących m.in. diagnozę zidentyfikowanych problemów oraz propozycje projektów wiodących i towarzyszących, mających służyć ich rozwiązaniu. Alokacja środków unijnych na realizację przedsięwzięć w ramach RIT przewidziana w RPOWM 2014-2020 wynosi 118,1 mln euro.