Rozmawiali o zabytkach /5.09.2013 r./ |
W makowskim dworze koło Skaryszewa, w którym mieści się Publiczna Szkoła Podstawowa, odbyło się sympozjum poświęcone dziedzictwu kulturowemu powiatu radomskiego. Organizatorami byli: starosta Mirosław Ślifirczyk i burmistrz Ireneusz Kumięga.
Spotkanie rozpoczął występ chóru „Kantylena” ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Makowcu, nagrodzony gromkimi brawami i upominkami od organizatorów.
– Sympozjum ma na celu ukazanie możliwie szerokiego spektrum tego wszystkiego, co składa się na dziedzictwo kulturowe powiatu radomskiego – powiedział starosta, który na wstępie powitał uczestników i gości. – Bezpośrednim powodem naszego spotkania jest uchwalenie Powiatowego Programu Opieki nad Zabytkami na lata 2012-2015. Nasz stosunek do tego zagadnienia znalazł swój wyraz już wcześniej w „Strategii zrównoważonego rozwoju Powiatu Radomskiego do 2020 r.”. Pomimo trudności, jesteśmy już na kolejnym etapie naszych zabiegów o zabytki. Mam na myśli fakt, iż wszystkie gminy posiadają, wykonane z niemałym trudem i zaangażowaniem, Gminne Programy Opieki nad Zabytkami.
Temat przedstawił przewodniczący zespołu ds. opracowania Powiatowego Programu Opieki nad Zabytkami, wicestarosta Waldemar Trelka. O gminnym programie opowiedział burmistrz Ireneusz Kumięga, który przekazał również pomysły na rewitalizację zabytkowych budynków w Skaryszewie.
Mgr Marek Figiel, szef radomskiej delegatury Mazowieckiego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie, mówił o roli gminnych ewidencji zabytków i w/w programu. Zaś mgr Monika Lipko, mgr inż. Mariusz Czerwonka oraz mgr Witold Bujanowski z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Radomiu omówili m. in. kwestie dotyczące zabytkowej architektury, parków podworskich oraz ochronę zabytków archeologicznych w powiecie radomskim. Siedziby szlachty powiatu radomskiego przedstawił prof. Dariusz Kupisz z Ośrodka Badań Naukowych PAN w Radomiu, a XIX wieczne pałace i dwory opisał mgr Wiesław M. Kowalik ze Starostwa w Radomiu. Dr Tomasz Adam Pruszak z Muzeum Historycznego M. St. Warszawy poruszył temat majątków i rezydencji rodziny Pruszaków na Ziemi Radomskiej. Przedstawione muzealia dworskie udostępnione ze zbiorów Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu omówił mgr Piotr Rogólski z Pracowni Konserwacji Dzieł Sztuki w/w muzeum.
Mgr Tomasz Gola z Urzędu Ochrony Zabytków w Radomiu poruszył tematy dotyczące zabytkowych cmentarzy, natomiast ratusz i miasto Iłżę w świetle badań archeologicznych przedstawił dr Zbigniew Lechowicz z Pracowni Archeologicznej w Łodzi. O potencjalnych źródłach finansowania opowiedział mgr Jarosław Daszkiewicz z Biura Funduszy Europejskich Starostwa Powiatowego w Radomiu.
Na uczestników czekała również miła niespodzianka, przejazd bryczkami z Klubu Jeździeckiego „Hubertus” ze Skaryszewa.