W Jedlni pamiętają o powstańcach /23.06.2013r./ |
W Jedlni odbył się kolejny festyn historyczny „Przeciw niepamięci” w 150 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Patronat honorowy nad imprezą, której organizatorami byli gmina Pionki i Stowarzyszenie JEDLNIA, objęli: starosta radomski Mirosław Ślifirczyk oraz dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Tomasz Sot.
Uroczystość rozpoczęła się od poświęcenia kamienia upamiętniającego miejsce bitwy pod Jaścami. Po złożeniu kwiatów przez delegacje władz samorządowych, uczestnicy przenieśli się na stary cmentarz w Jedlni, gdzie odbył się apel przy mogile powstańców styczniowych. W uroczystościach wzięli udział m.in.: radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Leszek Rejmer, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Zbigniew Dziubasik, przewodniczący Rady Gminy Tomasz Wróbel, wójt Mirosław Ziółek oraz burmistrz Pionek Marek Janeczek.
Następnie w kościele pw. św. Mikołaja Biskupa w Jedlni z udziałem pocztów sztandarowych i Kompanii Honorowej odprawiono Mszę Świętą w intencji uczestników powstania. Oprawę muzyczną zapewniła Garnizonowa Orkiestra Wojsk Sił Powietrznych z Radomia, która rozpoczęła także część artystyczną na stadionie.
Bardzo ciekawym punktem programu było widowisko rekonstrukcyjne, którego reżyserem był radomski historyk, reżyser i scenarzysta Przemysław Bednarczyk. „Potyczka pod Jaścami 20 kwietnia 1863r.” oraz „Atak na Jedlnię” przeniosły uczestników festynu w czas Powstania Styczniowego. Pełne scen batalistycznych i utrzymane w dynamicznym tempie widowisko, dodatkowo barwne opisy historyczne, które przedstawiał Przemysław Bednarczyk, wywarło na widzach duże wrażenie. W rekonstrukcji wzięło udział kilkudziesięciu aktorów amatorów oraz kilkunastu jeźdźców. Najbardziej widowiskowo prezentowali się powstańcy z oddziału Narcyza Figiettiego oraz rosyjska kompania saperów.
Tradycyjnie, na festynie nie zabrakło tradycyjnych potraw, promocji tradycji bartniczych puszczy kozienickiej i Jedlni, pokazu sprzętu radiolokacyjnego i ratowniczego używanego w Siłach Powietrznych Wojska Polskiego, w tym samochodu dowodzenia na podwoziu Stara 266. Na scenie prezentowały się grupy muzyczne i taneczne dzieci i młodzieży ze szkół w Jedlni, Jaroszkach, Pionkach oraz zespoły ludowe „Królewskie Źródła” z Jedlni i „Półborzanki” z Augustowa. Wystąpił również Zespół Pieśni Dawnej z Białorusi, a imprezę uświetnił koncert „Barwy Wolności” zespołu ZAYAZD Lecha Makowieciego. Na zakończenie niebo nad Jedlnią rozświetlił pokaz sztucznych ogni.