Ćwiczenia obronne RADOMKA 2013 /6-7.06.2013 r./ |
Na terenie powiatu radomskiego odbyły się ćwiczenia obronne pod kryptonimem RADOMKA – 2013.
Celem ćwiczenia było sprawdzenie rozwiązań organizacyjnych w zakresie obronności, zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej. Przygotowano stanowisko kierowania ze stałym dyżurem, stanowisko akcji kurierskiej oraz powiatowy ośrodek analizy danych i alarmowania.
W czasie manewrów zbierano, analizowano oraz oceniano sprawność i skuteczność służb, straży i inspekcji. Zrealizowano 11 zadań operacyjnych i 14 zadań z zakresu zarządzania kryzysowego.
Na terenie Zespołu Szkół Publicznych w Suskowoli w gminie Pionki przeprowadzony został epizod praktyczny ćwiczenia, polegający na oczyszczaniu terenu z materiałów wybuchowych pochodzących z czasów II wojny światowej. Podczas prac ziemnych na terenie szkoły został znaleziony 50-kilogramowy pocisk moździerzowy z okresu II wojny światowej. Konieczna była ewakuacja uczniów. Do szkoły wkroczyli strażacy z jednostek Państwowej Straży Pożarnej z Pionek i Radomia oraz ochotnicy z Czarnej i Suchej. Na miejsce został wezwany także patrol saperski z Dęblina. Saperzy zabezpieczyli teren, załadowali niewybuch na samochód, oraz przeszukali teren, czy nie ma tam innych niebezpiecznych przedmiotów.
– Życzymy wam, żebyście nigdy nie musieli przechodzić takich zdarzeń w rzeczywistości. Teraz jedziemy na prawdziwą akcję, bo pracy mamy dużo – powiedział jeden z saperów.
Na zakończenie dwudniowych ćwiczeń, w Urzędzie Gminy Pionki podsumowano działania. Wójtowie, burmistrzowie oraz przedstawiciele gmin, służb, straży i inspekcji złożyli meldunki staroście Mirosławowi Ślifirczykowi, który, jako szef zarządzania kryzysowego w powiecie radomskim, podsumował manewry, podziękował za zaangażowanie oraz podkreślił znaczenie szkolenia.
– Organizujemy takie ćwiczenia raz na cztery lata. Głównym założeniem jest sprawdzenie skuteczności działania odpowiednich służb – powiedział starosta. – Staramy się, żeby były jak najbardziej zbliżone do sytuacji realnych. To nam pozwoli wyciągać właściwe wnioski. Dzisiejsze – ad hoc – oceniamy bardzo wysoko, za co dziękuję wszystkim uczestnikom i organizatorom, w tym również pracownikom Starostwa Powiatowego.