Średniowieczna Iłża /07.05.2012/ |
Jak co roku, w Iłży odbył się Turniej Rycerski. Fabuła widowiska oparta została na historii z 1412 roku, kiedy to Tomasz Wasek, praprawnuk Piotra zwanego Waskiem, powraca z Wielkiej Wojny z Zakonem Krzyżackim i dowiaduje się, że przewrotny wojewoda podstępnie zajął jego tron, o który musi walczyć.
W XV turnieju odwagą i zawziętością wykazali się rycerze Bractwa Rycerskiego Smocza Kompania. Jednak najdzielniejsi byli Reprezentanci Polski na Międzynarodowej Bitwie Narodów. Niełatwa była walka z rycerzem Emilem, znanym ze skoku spartańskiego. Wiele emocji wywołał także występ rycerza o imieniu Maja. W turnieju udział wzięły także: bractwo „Xiążęca Drużyna” oraz Grupa Sokolnicza „Vamcos”.
Podczas pokazów konnych rycerze w pełnych zbrojach z początków XV wieku, zademonstrowali umiejętności we władaniu mieczem, lancą i oszczepem. Tłumy widzów zgromadziły także walki na kopie, uznawane za najbardziej rycerską i niebezpieczną rozrywkę czasów średniowiecza. Bezwzględne walki piesze odbywały się w formule „full contact”, w których zmierzyli się najlepsi polscy zawodnicy we władaniu mieczem.
Goście turnieju mieli niepowtarzalną okazję przyjrzeć się obozowisku średniowiecznych wojsk, podobnemu do tego, jakie rozbijano m.in. w bitwie pod Grunwaldem.
Do dyspozycji widzów były także kramy z wyrobami rękodzielniczymi ginących zawodów. Odważni mogli sprawdzić się w takich sprawnościach, jak strzelanie z łuku, zakładanie zbroi czy szermierka.
W programie iłżeckiej imprezy znalazły się również gry i zabawy plebejskie z minionych czasów oraz projekcja filmu „Dawno temu w Iłży”. To pierwszy w Polsce, amatorski film historyczny, którego akcja dzieje się w 13-wiecznej osadzie. Film został nagrodzony na festiwalu filmów niezależnych w Nowym Jorku.