Planujesz egzotyczny wyjazd? Zaszczep się! /18.10.2011 r./ |
To jedno z przesłań doktor Doroty Bielaczyc-Bęben i Beaty Nowak z radomskiego Sanepidu, które w starostwie przeprowadziły wykład na temat chorób zakaźnych, szczepień ochronnych oraz profilaktyki.
- Inwazyjną chorobą meningokokową może zarazić się każdy, jednak najbardziej narażone są dzieci od 1 do 6 roku oraz młodzież do 24 roku życia – informowała Beaty Nowak.
Szacuje się, że u około 20-40% osób meningokoki bytują w jamie nosowo-gardłowej, nie powodując żadnych objawów ani dolegliwości. W wyniku ciężkiego przebiegu choroby, jedna na dziesięć osób umiera, a u co piątej pozostawia trwałe następstwa, takie jak: upośledzenie słuchu, problemy psychiatryczne, objawy neurologiczne, uszkodzenie kości i stawów, a także zmiany martwicze w obrębie skóry. Zakażeniom tą chorobą sprzyja kaszel, kichanie, oblizywanie smoczka, używanie tych samych sztućców, palenie papierosów, przebywanie w zatłoczonych miejscach czy długotrwałe odchudzanie.
Innymi, równie poważnymi, chorobami są borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu, obie wywoływane przez kleszcze. O ile na boreliozę nie ma jeszcze szczepionki, o tyle przed KZM można się uchronić. Według wieloletnich badań szczepienia te są bardzo skuteczne.
- Przenoszony przez kleszcza wirus kleszczowego zapalenia mózgu atakuje układ nerwowy, może prowadzić do porażenia nerwów, niedowładów kończyn, a nawet zgonu – tłumaczyła doktor Doroty Bielaczyc-Bęben.
Każdy, kto aktywnie spędza czas w plenerze, narażony jest na tę chorobę. Wirus przenoszony jest przez ukucie i żerowanie kleszcza. Można się zarazić również spożywając niepasteryzowane produkty mleczne pochodzące od zakażonych zwierząt.
Pracownicy starostwa wysłuchali także wykładu na temat wirusowego zapalenia wątroby różnych typów, wścieklizny, a także malarii, cholery duru brzusznego i tężca.
Prelegentki zapewniły, że szczepienia to jeden z najlepszych sposobów zapobiegania chorobom zakaźnym.
- To skuteczna forma profilaktyki wykorzystująca naturalne zdolności obronne organizmu i zapewniająca odporność na długi czas – podsumowała Doroty Bielaczyc-Bęben.