Podsumowali akcje ratownicze /28.09.2011 r./ |
W starostwie odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, podczas którego członkowie analizowali przeprowadzone w tym roku działania kryzysowe, szczególnie te po lipcowej nawałnicy.
- Od kataklizmu minęło już ponad dwa miesiące i myślę, że przyszedł czas na podsumowanie naszych działań i wyciągnięcie wniosków, które pomogą w przyszłości jeszcze lepiej poradzić sobie w podobnych sytuacjach – mówił szef PZZK, starosta Mirosław Ślifirczyk.
- Rok 2011 jest wyjątkowy ze względu na dużą ilość anomalii pogodowych w Polsce i na świecie. W styczniu i lutym zmagaliśmy się z podtopieniami po odwilży, a w maju i czerwcu z ulewami i również podtopieniami. Jednak najwięcej szkód wyrządziła lipcowa nawałnica, która przeszła m.in. nad Przytykiem – poinformował naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Sławomir Płaza.
Z danych przedstawionych przez wójta gminy Przytyk Dariusza Wołczyńskiego wynika, że w nawałnicy zniszczeniu uległo ponad 4 tysiące tuneli z papryką , 51 budynków mieszkalnych oraz ok. 260 gospodarczych.
Na wysokości zadania stanęli strażacy państwowej, jak i ochotniczej straży pożarnej.
- Najtrudniejsze były dwie pierwsze godziny po nawałnicy, kiedy dostawaliśmy mnóstwo zgłoszeń od poszkodowanych mieszkańców i musieliśmy ustalić poziom szkód oraz stopień zagrożenia, a następnie zaplanować działania ratownicze. Bardzo dobrze układała się nam współpraca z wójtem Przytyka oraz pracownikami tej gminy. Zawiodła, niestety, komunikacja z energetyką. Zwłaszcza w pierwszych godzinach akcji było za mało zespołów interwencyjnych – podsumował zastępca komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu st. bryg. mgr inż. Robert Gawęcki.
Wiele czasu poświęcono również problemom związanym z utrzymaniem rowów, które przez ostatnie suche lata, były zaniedbane, a teraz są powodem licznych podtopień.
Sytuację na drogach przedstawił dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Bgodan Szostak. Po intensywnych lipcowych opadach deszczu na drodze powiatowej Iłża - Antoniów w miejscowości Małomierzyce zapadła się jezdnia na odcinku około 10 metrów. W ciągu kilku dni, dzięki funduszkom z rezerwy budżetowej, droga została wyremontowana - mówił dyrektor Szostak.
Najważniejsze wnioski wynikające z narady to:
1. Doprowadzenie do zewidencjonowania rowów oraz ustalenia odpowiedzialności za ich utrzymanie
2. Podjęcie działań dla właściwego nadzoru budowlanego w trakcie budowy domów i obiektów gospodarczych
3. Informowanie o potrzebie ubezpieczania mieszkań, budynków gospodarczych i upraw
4. Apel do wójtów o zabezpieczenie zapasów folii, plandek i worków