Nowy impuls współpracy /10-13.05.2011/ |
Po kilkudniowym pobycie delegacja samorządowców z powiatu radomskiego powróciła z Rejonu Solecznickiego na Litwie. Starosta Mirosław Ślifirczyk, przewodniczący rady Tadeusz Osiński, radny Krzysztof Górak oraz rzecznik prasowy Marek Oleszczuk przebywali tam na zaproszenie władz samorządowych rejonu, z którym nasz powiat współpracuje od sześciu lat. W tym czasie radomianie wielokrotnie odwiedzali mieszkających na Wileńszczyźnie rodaków. Najbardziej spektakularne efekty dwustronnych kontaktów to pomoc polskim szkołom na Litwie, wakacyjna wymiana młodzieży, wzajemne odwiedziny radnych, występy zespołów artystycznych z okazji ważnych świąt państwowych, dożynek czy przeglądu pieśni kresowej, a także rozwijanie turystyki, promowanie polskiej kultury, pielęgnowanie tradycji, i.t.d. Nasi przyjaciele z Litwy zwiedzili Warszawę, Muzeum Powstania Warszawskiego, Kraków, Obóz Koncentracyjny na Majdanku. Byli w polskich górach i nad morzem.
I właśnie za to mer Zdzisław Palewicz dziękował staroście i pozostałym członkom delegacji podczas oficjalnego spotkania w solecznickim merostwie. Przedstawiciele kierownictwa urzędu zapoznali gości z organizacją pracy oraz kompetencjami poszczególnych wydziałów i jednostek organizacyjnych. Okazuje się, że niektóre problemy mają wspólny mianownik, by wspomnieć o wysokim bezrobociu.
Ważną częścią pobytu samorządowców z Radomia na Litwie były wizyty w tamtejszych szkołach – w Średniej Szkole im. A Mickiewicza w Dziewieniszkach oraz w filialnych placówkach w Jurgielanach i Rudni. Z satysfakcją obserwowaliśmy, że młodzieży i nauczycielom dobrze służą elementy wyposażenia i pomoce dydaktyczne, które docierały tu z naszego powiatu w różnym czasie. Mówiły o tym dyrektorki szkół – Danuta Anichowska (młodzież zaprezentowała występ artystyczny i przedstawiła historię będącej ostoją polskości placówki, której początki sięgają 1926 roku), a także Alina Niewierkiewicz i Lena Bicic oraz dyrektorka przedszkola Irena Mackiewicz. Znamienne są słowa uczennicy Iwony Okuszko, która zakończyła swój występ słowami : - A duch Adama Mickiewicza będzie nad nami czuwał.
- Wasza pomoc nie idzie na marne, oprócz wymiernej pomocy rośnie u nas duch polskości - powiedziała z kolei starosta gminy Dziewieniszki Czesława Marcinkiewicz, opiekunka delegacji, znana i bardzo aktywna działaczka Związku Polaków na Litwie. To głównie dzięki jej zaangażowaniu i konsekwencji obustronne kontakty są wciąż żywe i przynoszą obfite owoce.
Duże wrażenie na członkach delegacji wywarł polski cmentarz w Norwiliszkach, a także wizyta w siedzibie koła Związku Polaków na Litwie w Dziewieniszkach i rozmowy z jego przewodniczącą Władysławą Kuczyńską. Zapalenie znicza na grobie mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego i zwiedzanie Wilna dopełniło programu pobytu delegacji na gościnnej ziemi u naszych rodaków.
Istotnym elementem wizyty były zapewnienia mera i starosty o woli dalszej współpracy, a głównie o nowym rozłożeniu jej akcentów.
- Historia, tradycje, sentymenty są bardzo ważne – zauważył mer Zdzisław Palewicz – ale spróbujmy też twardo stąpać po ziemi. Nasza współpraca może być coraz lepsza i osadzona na jeszcze mocniejszych podstawach. Myślę o podstawach gospodarczych i ekonomicznych.
- W pełni zgadzam się z takim postawieniem sprawy – odpowiadał starosta Ślifirczyk. – Nam też zależy na nawiązaniu bliższych kontaktów przez świat biznesu. I dlatego – nie rezygnując z dotychczasowych form kontaktów - zapraszam pana do złożenia rewizyty w naszym powiecie z udziałem przedsiębiorców, a także rolników, bo przecież taki charakter gospodarki dominuje w naszych regionach. Niech to będzie nowy impuls naszej współpracy.
- data: 2011.05.16