Festyn na polu kukurydzianym /03.10.2010 r./ |
Dopisała pogoda i dopisali uczestnicy po raz siódmy organizowanego Święta Kukurydzy w gospodarstwie Bożeny i Jana Wróblów, w Jedlance Starej, w gminie Iłża.
W tym roku Święto Kukurydzy obchodzono bezpośrednio na kukurydzianym polu, gdzie stanęła estrada i stoiska instytucji obsługujących rolnictwo. Nie zabrakło licznych atrakcji, była wystawa maszyn rolniczych, występy zespołów śpiewaczych kół gospodyń wiejskich z Seredzic i Jasieńca Iłżeckiego oraz wiele konkursów. Wśród nich konkurs wiedzy o bezpieczeństwie pracy w rolnictwie, wiedzy o uprawach kukurydzy, a także na najsmaczniejszą potrawę regionalną i najładniejszą maszynę rolniczą.
Najlepszą wiedzą o produkcji kukurydzy wykazał się Andrzej Korycki, za najsmaczniejsze potrawy jury konkursu uznała w pierwszej kolejności kapustę z grochem przygotowaną przez Elżbietę Jabłońską z Pakosławia oraz placki ziemniaczane z serem, powidłami z dyni i jabłek, polane miodem, przygotowane przez Teresę Gierazińską, następnie sałatkę z kukurydzy pań z koła gospodyń wiejskich z Sieredzic i łazanki z mięsem i kapustą członkiń koła gospodyń wiejskich z Jasieńca Iłżeckiego Dolnego. Na trzeciej pozycji „uplasował się” barszcz czerwony z uszkami rodem z Jasieńca Iłżeckiego Górnego. Dzięki kulinarnym talentom miejscowych gospodyń uczestnicy święta mogli posilić się gorącą grochówką, spróbować pysznego bigosu, wiejskiego chleba ze smalcem i ogórkiem oraz słodkich wypieków.
Wybrano także maszynę rolniczą – ciągnik, najlepiej spełniający warunki użyteczności i jednocześnie estetycznego wyglądu. Jego właściciela, Krzysztofa Skórę, nagrodzono pamiątkową statuetką. Wśród uczestników rozlosowano dziesiątki nagród ufundowanych przez sponsorów imprezy.
Wraz z mieszkańcami świętowali: wiceprzewodnicząca Sejmiku Mazowsza Bożenna Pacholczak, radny Sejmiku Bogumił Ferensztajn, wicewojewoda mazowiecki Dariusz Piątek. Byli też radni powiatu, radni gminy Iłża oraz burmistrz Iłży Andrzej Moskwa i wiceburmistrz Marek Łuszczek. Imprezę prowadził radny powiatu Krzysztof Kozera.
- Bieżący rok nie był udany dla wszystkich upraw. Rolnictwo na Mazowszu dotknęły klęski żywiołowe – powiedział do zebranych wicewojewoda Dariusz Piątek. Życzył producentom kukurydzy i wszystkim rolnikom, aby w rolnictwie było jak najwięcej inwestycji.
- Święto Kukurydzy jest imprezą, o której warto mówić i którą trzeba promować – dodała Bożenna Pacholczak. Natomiast w imieniu starosty radomskiego naczelnicy Wydziału Promocji Marek Oleszczuk, a także Wydziału Rolnictwa Marian Janeczek podziękowali Bożenie i Janowi Wróblom za wspaniałe, jak co roku, przygotowanie kukurydzianego święta. W jego organizacji uczestniczyli: Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Izba Rolnicza, KRUS, Agencja Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa oraz Starostwo Powiatowe w Radomiu.
Na terenie powiatu radomskiego uprawia się głównie kukurydzę paszową w gminach Iłża, Skaryszew, Jedlińsk, Wolanów i Zakrzew. Na polach Bożeny i Jana Wróblów rośnie łącznie 34 odmiany kukurydzy.