Co dalej z odpadami? /29 - 04 - 2010 r./ |
W delegaturze Urzędu Marszałkowskiego w Radomiu odbyło się spotkanie wójtów, burmistrzów i starostów subregionu radomskiego z wicewojewodą mazowieckim Dariuszem Piątkiem. Tematem zebrania były m.in. problemy związane z odpadami komunalnymi w regionie.
74 kg odpadów, wytwarzanych rocznie przez każdego mieszkańca subregionu radomskiego, trafia do lasów i rzek, ponieważ nie są segregowane, ani odwożone na wysypiska.
- Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem, gmina pełni funkcje: planistyczno – organizacyjne, reglamentacyjne, kontrolne, egzekucyjne i to właśnie gmina musi egzekwować od wszystkich, w tym od mieszkańców i przedsiębiorców odbierających odpady komunalne, przestrzeganie obowiązującego prawa – powiedział Adam Ludwikowski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.
W naszym regionie znajduje się dziewiętnaście składowisk odpadów, przy czym dziewięć z nich nie spełnia unijnych wymogów. Natomiast już przestały funkcjonować składowiska w Wyśmierzycach i Gielniowie. W Suchej zaprzestano przyjmowania odpadów. Oznacza to, że obecnie czynnych jest szesnaście składowisk.
- Jest to duży problem, ponieważ aż 87% odpadów jest składowanych, a nie na przykład przetwarzanych – podsumował wicewojewoda Dariusz Piątek.
Spotkanie było także okazją do omówienia kwestii związanych z planami zagospodarowania przestrzennego oraz inwestycjami drogowymi realizowanymi w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych (NPPDL) w 2010 r.
- Cieszę się, że udało nam się pozyskać środki finansowe z tego programu. W roku 2009 przebudowaliśmy odcinki: w Cerekwi i w Trablicach, natomiast w tym roku zmodernizujemy drogę z Pionek do Podgóry – powiedział starosta radomski Tadeusz Osiński.