SKARYSZEWSKIE TARGI KOŃSKIE „WSTĘPY” |
To wyjątkowa i malownicza impreza, której źródłem jest nadany w 1430 roku przez króla Władysława Jagiełłę przywilej organizowania targów końskich. Nie potwierdzona w źródłach tradycja mówi, że miasto ów przywilej zawdzięczało hojnemu gestowi, jakim było przekazanie koni na potrzeby bitwy pod Grunwaldem. I choć historycy nie znajdują na ten temat zapisów w źródłach, to jednak mocno się on zakorzenił w pamięci miejscowej ludności.
Jedno jest pewne, dziś już takich Targów nie ma nie tylko w Polsce, ale też w Europie. I chyba temu właśnie Skaryszew zawdzięcza taką popularność „Wstępów”. Odkąd miasto Skaryszew pamięta, w pierwszy poniedziałek po Środzie Popielcowej do Skaryszewa ściągali chłopi, ziemianie i liczni kupcy z zagranicy. Wśród nich było wielu Niemców i Włochów, ale docierali tu nawet Anglicy. Na targu można było nabyć zarówno konie robocze, jak i rasowe „pod siodło”. Oprócz tego cały koński ekwipunek: siodło, uprząż itp. Tak jest do dziś. Mimo, że zmieniły się środki lokomocji, także obecnie można tu nabyć bryczki, zarówno zabytkowe, starannie odrestaurowane, jak i wykonane współcześnie, ale z całą dbałością o detale. Podczas dwudniowego jarmarku można skosztować specjałów przygotowanych przez miejscowe gospodynie, bądź posilić się w pobliskiej restauracji.
Na „Wstępach” nie brakowało nigdy również artystów ludowych i rzemieślników. Także na ich stoiskach kupić można konie... tyle, że „na biegunach”, ręcznie malowane, które doskonale znają chyba wszystkie okoliczne dzieci. Jest tu także duży wybór mebli drewnianych, wyrobów kowalstwa artystycznego, swoje stoiska mają liczni twórcy ludowi, min. z pobliskiej Iłży.
Obecnie „Wstępy” to nie tylko targi, ale także występy estradowe, wystawy plastyczne twórców związanych ze Skaryszewem, imprezy organizowane przez Dom Kultury. Targi z całą towarzyszącą im oprawą kulturalną, są wielkim wydarzeniem w Skaryszewie, a zarazem sposobem na zachowanie tradycji i zaprezentowanie się twórców szerokiemu gronu odbiorców.