KODEKS ETYCZNY
PRACOWNIKÓW STAROSTWA POWIATOWEGO W RADOMIU
I JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH
POSTANOWIENIA OGÓLNE
Mając na względzie podstawowe kryteria wykonywania zadań powierzonych pracownikom Starostwa Powiatowego w Radomiu i jednostek organizacyjnych oraz dostrzegając konieczność pełnej ich realizacji w praktyce, ustanawia się Kodeks Etyczny pracowników. Celem niniejszego Kodeksu jest sprecyzowanie wartości i standardów zachowania pracowników, związanych z pełnieniem przez nich obowiązków oraz poinformowanie obywateli o standardach zachowań jakich mają prawo oczekiwać.
Kodeks Etyczny oparty został na fundamentalnych wartościach: uczciwości, sprawiedliwości, szacunku, prawdzie, godności i lojalności.
POSTANOWIENIA WSTĘPNE
Ilekroć w niniejszym kodeksie jest mowa o:
- Kodeksie – należy przez to rozumieć Kodeks Etyczny pracowników Starostwa Powiatowego w Radomiu i jednostek organizacyjnych.
- Pracowniku – należy przez to rozumieć pracownika posiadającego status pracownika samorządowego, o którym mowa w ustawie z dnia 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2001 r. nr 142, poz. 1593 z późn. zm.).
- Jednostkach organizacyjnych - należy przez to rozumieć: Starostwo Powiatowe, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności, Powiatowy Zarząd Dróg, Międzypowiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli.
ZASADY OGÓLNE
Artykuł 1
- Kodeks wyznacza zasady postępowania pracowników w związku z wykonywaniem przez nich zadań publicznych, tj. pełnieniem służby publicznej.
Artykuł 2
- Pracownik samorządowy traktuje pracę jako służbę publiczną, ma zawsze na względzie dobro wspólnoty samorządowej.
- Działa zawsze tak, aby być wzorem praworządności i prowadzić do pogłębienia zaufania obywateli do administracji samorządowej.
- Pamięta, że swoim postępowaniem daje świadectwo o Powiecie Radomskim oraz współtworzy wizerunek pracownika samorządowego.
- Przedkłada dobro publiczne nad interesy własne i swojego środowiska.
- Pamięta o służebnym charakterze swojej pracy, wykonuje ją z poszanowaniem godności innych i poczuciem godności własnej.
- Swoim estetycznym i schludnym wyglądem godnie reprezentuje urząd i zajmowane stanowisko.
WYKONYWANIE OBOWIĄZKÓW
Artykuł 3
- Pracownik przestrzega porządku prawnego oraz sumiennie i bezstronnie wykonuje powierzone zadania.
- Nie uchyla się od podejmowania rozstrzygnięć oraz odpowiedzialności za swoje postępowanie.
- Nie kieruje się emocjami przy rozpatrywaniu spraw i wszystkich interesantów traktuje w taki sam sposób bez względu na wiek, płeć, narodowość, wyznanie i światopogląd.
- Jest gotów do przyjęcia krytyki, uznania swoich błędów i do ich naprawienia, a jednocześnie nie stosuje żadnych pozaprawnych metod wobec współpracowników.
- Jest powściągliwy i rozważny w publicznym wypowiadaniu poglądów na temat swojego miejsca pracy mając na względzie realizację aktualnej polityki i zadań samorządu terytorialnego.
- Zgłasza wątpliwości, jeżeli w jego przekonaniu dyspozycja bądź polecenia przełożonego jest niezgodne z prawem.
MERYTORYCZNE PRZYGOTOWANIE DO PRACY
Artykuł 4
Pracownik w szczególności:
- dba o podnoszenie swoich kwalifikacji poszerzając wiedzę i doskonaląc umiejętności,
- jest otwarty na współpracę i korzystanie z doświadczenia i wiedzy współpracowników,
- przestrzega zachowania tajemnicy służbowej.
ZASADA PRZEJRZYSTOŚCI POSTĘPOWANIA I ZAPOBIEGANIE KORUPCJI
Artykuł 5
- Pracownik dokłada wszelkich starań, aby jego postępowanie było jawne, zrozumiałe i wolne od podejrzeń o jakąkolwiek formę interesowności czy też korupcji.
- Nie czerpie nieprzewidzianych prawem korzyści majątkowych z racji wykonywanych obowiązków, zajmowanego stanowiska i posiadania uprzywilejowanych informacji.
- Nie podejmuje się wykonywania żadnych prac, ani zajęć, które kolidują z obowiązkami służbowymi lub mogą budzić podejrzenie o stronniczość przy ich wykonywaniu.
ZASADA NEUTRALNOŚCI POLITYCZNEJ
Artykuł 6
- Pracownik w wykonywaniu zadań i obowiązków jest bezstronny i neutralny politycznie, a w szczególności:
- nie demonstruje zażyłości z osobami publicznie znanymi ze swojej działalności politycznej, gospodarczej, społecznej lub religijnej, wystrzega się promowania jakichkolwiek grup interesów,
- nie wykorzystuje wpływów politycznych na rekrutację i możliwość awansu zawodowego.
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
Artykuł 7
Pracownik, który wskutek swego postępowania w miejscu pracy jak i poza nim narusza normy zawarte w niniejszym Kodeksie, ryzykuje utratę zaufania niezbędnego przy wykonywaniu zadań publicznych.
Artykuł 8
Podpisanie Kodeksu Etyki jest wyrazem akceptacji jego stosowania.