REJESTRACJA BEZROBOTNYCH |
Pytanie 9.1. Jak powiatowy urząd pracy ma rejestrować bezrobotnych, jeżeli Starosta/Prezydent Miasta podjął decyzje o całkowitym lub częściowym zamknięciu urzędu lub zawieszeniu jego działalności?
Odpowiedź:
Jeżeli w związku z bardzo trudną sytuacją spowodowaną wprowadzeniem stanu epidemii w kraju, starosta/prezydent miasta na prawach powiatu podjął decyzję o całkowitym zamknięciu urzędu pracy (tj. zarówno dla interesantów, jak i pracowników), osoba może zarejestrować się jako bezrobotny wyłącznie poprzez rejestrację elektroniczną. Każdy zainteresowany może, celem uzyskania statusu bezrobotnego, dokonać pełnej rejestracji elektronicznej poprzez stronę praca.gov.pl za pośrednictwem elektronicznej platformy usług administracji publicznej (e-PUAP), o której mowa w ustawie z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. poz. 565, z późn. zm.).
Natomiast, w przypadku gdy:
– działanie powiatowego urząd pracy nie zostało zawieszone i urząd dalej zapewnia bezpośrednią obsługę klientów, bądź też
– urząd został zamknięty, ale tylko dla klientów
osoba może zarejestrować się w sposób tradycyjny w urzędzie pracy, a także dokonywać prerejestracji, o której mowa w § 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 listopada 2012 r. w sprawie rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy (Dz. U. poz. 1299). Oczywiście w takich przypadkach praca urzędu powinna zostać tak zorganizowana, aby zapewnić możliwie najwyższy poziom bezpieczeństwa zdrowotnego zarówno pracownikom, jak i klientom urzędu.
Mając to na uwadze wspomniane wyżej względy bezpieczeństwa oraz wychodząc naprzeciw wnioskom zgłaszanym przez urzędy pracy, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dopuścił następujące rozwiązania w zakresie rejestracji tradycyjnej oraz prerejestracji – w celu umożliwienia osobie uzyskanie statusu bezrobotnego bez konieczności stawiennictwa w urzędzie.
Osobie, która przekaże do urzędu wszystkie wymagane rozporządzeniem w sprawie rejestracji (…) dane za pośrednictwem formularza elektronicznego dostępnego na stronie internetowej ministra właściwego do spraw pracy, w Biuletynie Informacji Publicznej ministra właściwego do spraw pracy lub za pośrednictwem elektronicznej platformy usług administracji publicznej, urząd pracy możne przesłać oświadczenia i inne dokumenty (pocztą – na wskazany przez osobę adres do korespondencji lub drogą elektroniczną – na wskazany adres poczty elektronicznej (mailem)), celem ich podpisania i odesłania do urzędu (pocztą lub zeskanowanych dokumentów drogą elektroniczną). W takiej sytuacji rejestracja następuje z dniem wpływu podpisanych dokumentów do urzędu, a nie z dniem ich wysłania.
Osoba chcąca uzyskać status bezrobotnego może też samodzielnie wydrukować niezbędne do rejestracji formularze i oświadczenia, bądź pobrać je w siedzibie urzędu – o ile taka możliwość istnieje – oraz po ich wypełnieniu i własnoręcznym podpisaniu odesłać je do urzędu pocztą lub pozostawić w siedzibie urzędu pracy, o ile urząd dopuścił taką możliwość (np. wystawiając dedykowane temu skrzynki).
Ponadto Departament Rynku Pracy informuje, że zalecane jest, aby po ponownym otwarciu urzędu dla klientów wzywać każdą osobę, która została zarejestrowana w opisany wyżej sposób (na podstawie dokumentów przesłanych pocztą lub mailem, dokumentów pozostawionych w dedykowanej skrzynce urzędu, czy po wejściu w życie odpowiednich przepisów – telefonicznie), celem zweryfikowania przekazanych danych i okazania do wglądu dokumentu tożsamości.
Data odpowiedzi: 27 marca 2020 r.
Pytanie 9.2: Proszę o wyjaśnienie jak w trakcie trwającej epidemii koronawirusa należy postępować z osobami, które powinny się zarejestrować jako osoby bezrobotne w określonym terminie aby nie utraciły prawa do zasiłku lub statusu bezrobotnego np. w przypadku zmiany miejsca zamieszkania skutkującej zmianą właściwości powiatowego urzędu pracy. Aktualnie urzędy pracy nie prowadzą bezpośredniej obsługi osób bezrobotnych rejestracja odbywa się elektronicznie z podpisem lub profilem zaufanym, lub papierowo poprzez wrzucenie dokumentów do skrzynki przy PUP albo przesłanie ich pocztą. Czy osobom takim powinien być przywrócony termin rejestracji jeżeli zarejestrowały się po terminie określonym przepisami ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy tj. np. art. 73. ust. 5 i ust. 7, art. 73 ust. 2a. skoro przepisy ww. ustawy jasno określają terminy, a osoby w obecnej sytuacji mogą rejestrować się elektronicznie zakładając sobie profil zaufany?
Odpowiedź:
W okresie kwarantanny odbywanym
- na podstawie decyzji o konieczności poddania się kwarantannie lub izolacji;
- przez osobę, która przekracza granicę państwową, ma obowiązek odbycia obowiązkowej kwarantanny
może być wypłacane świadczenie, jeżeli są spełnione warunki niezbędne do nabycia zasiłku chorobowego. W pozostałych przypadkach świadczenie nie przysługuje.
Jeżeli osobie odbywającej kwarantannę przysługiwałby zasiłek chorobowy, to wówczas ma do niej zastosowanie m.in. dyspozycja art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. c, art. 71 ust. 2 pkt 2, art. 73 ust. 5, ust. 7 i 8, art. 76 ust. 2 pkt 3, art. 78 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia.
W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 bieg przewidzianych przepisami prawa administracyjnego terminów:
1) od zachowania których jest uzależnione udzielenie ochrony prawnej przed sądem lub organem,
2) do dokonania przez stronę czynności kształtujących jej prawa i obowiązki,
- nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na ten okres.
Wobec powyższego, zgodnie z art. 15zzr ust. 1 pkt 2 ustawy o COVID19, w okresie epidemii termin, o którym w art. 73 ust. 5 ustawy o promocji zatrudnienia (…) nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu ma ten okres.
W przypadku, gdy osoba odbywająca kwarantannę nie dokona rejestracji elektronicznej, a po zakończeniu kwarantanny w badanym okresie 18 miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień zarejestrowania, osoba nie udokumentuje okresu wymaganego do zasiłku dla bezrobotnych przez co najmniej 365 dni, to nie ma podstaw do przyznania jej zasiłku dla bezrobotnych. Osoba ta przed rozpoczęciem kwarantanny miała wystraczająco dużo czasu, aby zarejestrować się jako osoba bezrobotna.
Data odpowiedzi: 10 kwietnia 2020 r. Znak pisma: DRP.II.0211.5.22.2020.AMT. Adresat pisma: Przewodniczący Ogólnopolskiego Forum Dyrektorów PUP.
Pytanie 9.3: Rejestracja osób bezrobotnych w sytuacji braku bezpiecznej bezpośredniej obsługi. Kontakt z wieloma dokumentami, bezpośredni kontakt z bezrobotnym minimum 20 minut a często nawet godzinę.
Odpowiedź:
Podkreślić należy, że urzędy podlegają staroście i on ostatecznie decyduje jak wygląda organizacja pracy w pup. Przy obsłudze osób bezrobotnych pamiętać należy o konieczności zapewnienia pracownikom rękawiczek jednorazowych lub środków do dezynfekcji rąk oraz, aby odległość między stanowiskami pracy wynosiła co najmniej 1,5 m, chyba że jest to niemożliwe ze względu na charakter działalności wykonywanej w danym zakładzie pracy, a zakład ten zapewnia środki ochrony osobistej związane ze zwalczaniem epidemii COVID-19. Powyższe wynika z rozporządzania Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 792).
Aby w dużym stopniu uprościć sposób rejestracji w powiatowym urzędzie pracy w nowym rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 kwietnia 2020 r. w sprawie rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy (Dz. U. poz. 667) przewidziano szczególny sposób postępowania przy rejestracji jako bezrobotny albo poszukujący pracy w okresie epidemii COVID-19. Zgodnie z przyjętym rozwiązaniem po dokonaniu prerejestracji, zamiast osobistej wizyty ubiegającego się o zarejestrowanie w urzędzie pracy – pracownik urzędu pracy zadzwoni do niego celem potwierdzenia, że faktycznie ubiega się on o rejestrację. Dodany przepis umożliwia dokonanie rejestracji bez konieczności posiadania Profilu Zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
Na stronie internetowej Państwa urzędu, powinni Państwo zachęcić bezrobotnych do skorzystania z ww. formy rejestracji.
Data odpowiedzi: 8 maja 2020 r. Znak pisma: DRP.IV.0211.14.2020.JK. Adresat pisma: Departament Funduszy w MRPiPS przygotowujący odpowiedzi na zapytania PUP z województwa mazowieckiego.