OGRANICZENIA W STAWIENNICTWIE SIĘ W PUP OSÓB BEZROBOTNYCH, STATUS BEZROBOTNEGO |
Pytanie 10.1.: Jeżeli bezrobotny nie może stawić się w powiatowym urzędzie pracy z powodu odbywania kwarantanny, to czy jego nieobecność można potraktować jako usprawiedliwioną?
Odpowiedź:
Jeżeli bezrobotny nie może stawić się w powiatowym urzędzie pracy z powodu odbywania kwarantanny, wówczas jego:
- niestawiennictwo w terminie wskazanym przez powiatowy urząd pracy w celu przyjęcia propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy proponowanej przez urząd lub w innym celu wynikającym z ustawy i określonym przez urząd pracy, w tym potwierdzenia gotowości do podjęcia pracy,
- nieobecność na szkoleniu, stażu, przygotowaniu zawodowym czy innej formie aktywizacji z powodu objęcia kwarantanną,
- należy traktować jako usprawiedliwioną przyczynę niestawiennictwa czy też nieobecności.
Konieczne jest przy tym podkreślenie, że podstawę usprawiedliwienia będzie stanowiło w takim przypadku nie tylko zaświadczenie lekarskie, o którym mowa w art. 80 ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia (. ) (zwolnienie lekarskie), ale także sama decyzja powiatowego lub granicznego inspektora sanitarnego o objęciu osoby kwarantanną.
Ponadto, również w odniesieniu do zachowania prawa do zasiłku dla bezrobotnych lub stypendium, decyzja powiatowego lub granicznego inspektora sanitarnego powinna być traktowana jako równoważna z ww. zwolnieniem lekarskim.
Jednocześnie, w związku z tym, że objęcie kwarantanną jest sytuacją niezależną od osoby i osoba musi podporządkować się decyzji w tym zakresie pod groźbą sankcji, okres kwarantanny — o ile osoba nie jest chora i nie zostało jej wystawione za ten okres zwolnienie lekarskie nie będzie podlegał zaliczeniu do okresu 90 dni, o którym mowa w art. 33 ust. 4 pkt 9 ustawy o promocji zatrudnienia (. . .).
Data odpowiedzi: 11 marca 2020 r.
Pytanie 10.2.: Czy stan epidemiczny można uznać jako uzasadnioną okoliczność niestawiennictwa się bezrobotnego w powiatowym urzędzie pracy w wyznaczonym przez urząd terminie?
Odpowiedź:
Mając na uwadze ogłoszony przez Ministra Zdrowia stan epidemiczny, Ministerstwo Rodziny, Pracy
i Polityki Społecznej rekomenduje uznawanie powiatowe urzędy pracy ww. stanu jako okoliczności stanowiącej uzasadnioną przyczynę niestawiennictwa bezrobotnego w powiatowym urzędzie pracy w wyznaczonym przez urząd terminie w celu przyjęcia propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy proponowanej przez urząd lub w innym celu wynikającym z ustawy o promocji zatrudnienia (...) i określonym przez urząd pracy, w tym potwierdzenia gotowości do podjęcia pracy, a także uzasadnioną przyczynę odmowy przyjęcia propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy określonej w ustawie.
W związku z powyższą rekomendacją należy uznać, że w przypadku gdy bezrobotni i poszukujący pracy spełniający wymagania określone w ofercie pracy nie przyjmują propozycji pracy, powiatowy urząd pracy nie ma możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy. Powinno to znaleźć wyraz w informacji starosty nt. możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy (o ile podmiot składający ofertę wskazał na potrzebę uzyskania takiej informacji).
Ponadto Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyraża opinię, że występujące w konkretnym przypadku realne zagrożenie związane ze stanem epidemicznym może być uznane za uzasadnioną przyczynę niewyrażenia zgody na skierowanie kandydatów przez powiatowy urząd pracy lub nieprzyjęcia ich do pracy przez podmiot składający ofertę pracy w celu uzyskania informacji starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy. To również powinno znaleźć wyraz w treści informacji starosty.
Data odpowiedzi: 17 marca 2020 r.
Pytanie 10.3.: Czy powiatowy urząd pracy może odmówić rejestracji osobie, która jest w trakcie odbywania kwarantanny z powodu braku jej gotowości do pracy?
Odpowiedź:
Mając na uwadze, że kwarantanna jest sytuacją nienależną od osoby i jest ona zobowiązana podporządkować się decyzji w tym zakresie pod groźbą sankcji to w opinii Departamentu Rynku Pracy powiatowy urząd pracy nie powinien odmówić rejestracji osoby, która w trakcie odbywania 14 – dniowej kwarantanny dokonuje pełnej rejestracji elektronicznej z powodu braku gotowości. Należy zwrócić uwagę na fakt, że mamy do czynienia z sytuacją zupełnie wyjątkową, która nie została przewidziana przez ustawodawcę. Ponadto wskazać należy, że aktualnie tzw. „gotowość do pracy” z uwagi na ograniczoną działalność urzędów pracy oraz zamknięcie lub znaczne ograniczenie działalności większości firm jest utrudniona.
Data odpowiedzi: 26 marca 2020 r.
Uwaga: interpretacja nieaktualna - 28 kwietnia 2020 r.