EFS |
Pytanie 16.1.: Osoba, która jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą, nie zatrudniając przy tym żadnej osoby i świadczy pracę na podstawie umowy o pracę bądź umowy cywilno-prawnej i udokumentuje spadek obrotów w swojej działalności, może starać się o dofinansowanie w ramach EFS?
Odpowiedź:
W odniesieniu do instrumentu z art. 15zzc odpowiedź brzmi: Tak.
Przy jednoczesnym zatrudnieniu i prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej, można skorzystać z dofinansowania do tej działalności (art. 15zzc).
Data odpowiedzi: 14 kwietnia 2020 r. Adresat korespondencji: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Pytanie 16.2.: Czy dofinansowanie w ramach EFS, będzie wypłacane także za pracodawcę, zatrudniającego min. 1 osobę, który ma także stałe wynagrodzenie prowadząc firmę?
Odpowiedź:
Tak.
Data odpowiedzi: 14 kwietnia 2020 r. Adresat korespondencji: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Pytanie 16.3.: Czy formy wprowadzone w ramach ustawy COVID-19 finansowane z EFS muszą być realizowane z zachowaniem zasad dotychczas realizowanych form w ramach POWER i RPOWO? Formy realizowane w ramach umów EFS (zarówno POWER jak i RPOWO) wymagają dodatkowych dokumentów, oświadczeń, ologowania, sporządzania wniosków o płatność a także spełniania obowiązków promocyjnych itp. Czy dokumenty i zasady dotyczące nowych form również muszą zostać dostosowane do dotychczas realizowanych projektów np. odpowiednie ologowanie dokumentów, wprowadzanie wsparcia do SL2014, spełniania kryteriów dostępności, wymogu osiągnięcia efektywności zatrudnieniowej, zobowiązanie pracodawcy/ przedsiębiorcy do odpowiedniego promowania projektu itp.
Odpowiedź:
Mając na uwadze oczekiwanie wszystkich zainteresowanych stron, faktyczne wdrożenie tych instrumentów powinno nastąpić niezwłocznie. Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników realizowane będzie przez PUP jako nowy instrument. Zgodnie z ustaleniami z MRPiPS, środki na ten cel będą uruchomione w początkowym etapie bez konieczności spełnienia wszystkich wymogów proceduralnych związanych ze środkami unijnymi. Takie działanie pozwoli na koncentrację działań PUP na pomocy dla potrzebujących.
W związku z powyższym zalecamy pilne uzgodnienie ze starostami zapotrzebowania na dodatkowe środki rezerwy celowej na nowe instrumenty w ramach powiatów, z wyszczególnieniem środków RPO i POWER. Instrumenty te zostaną włączone formalnie do projektów pozakonkursowych PUP na późniejszym etapie, co będzie warunkiem koniecznym do rozliczenia wydatków poniesionych na ten cel z Komisją Europejską i uzyskanie dla Polski z tego tytułu stosownej refundacji. Podsumowując, należy skierować dostępne zasoby do niezwłocznego realnego uruchomienia finansowania nowych instrumentów pozostawiając, gdzie to możliwe, dopełnienie formalności funduszowych na kolejny etap.
Data odpowiedzi: 14 kwietnia 2020 r. Znak pisma DRP-V.070.9.20.2020.EF. Adresat: PUP w Kędzierzynie – Koźle.
Pytanie 16.4: Czy w związku z ograniczeniem wydatków dot. realizacji form wsparcia z ustawy o Promocji… można nadal zawierać umowy o ich realizację w ramach POWER i RPO w przypadku, kiedy pracodawca i bezrobotny zgłaszają gotowość nawiązania stosunku pracy a wniosek został złożony przed wprowadzeniem ograniczeń? Czy powyższe ograniczenie dotyczy tylko środków z algorytmu FP?
Odpowiedź:
Tak
Data odpowiedzi: 17 kwietnia 2020 r. Znak pisma: DRP.IV.0211.1.BPS.2020. Adresat: PUP w Goleniowie (w imieniu PUP-ów z województwa zachodniopomorskiego).