STAŻE Z PUP I STYPENDIA STAŻOWE |
Pytanie 5.1.: Czy można realizować staż w instytucjach, w których działalność została ograniczona lub zawieszona w powody epidemii koronowirusa?
Odpowiedź:
W odpowiedzi na Państwa pytania w sprawie realizacji stażu w instytucjach, których działalność została ograniczona lub zawieszona, np. w placówkach oświatowych uprzejmie informujemy, iż stażysta musi dostosować się do decyzji uprawnionych organów w zakresie trybu i organizacji pracy przyjętej u jego organizatora stażu. Pozostaje on w gotowości świadczenia stażu i w tym czasie zachowuje prawo do stypendium.
Data odpowiedzi: 12 marca 2020 r.
Pytanie 5.2.: Co można uznać za nieobecność usprawiedliwioną przypadek gdy stażyści nie mogą uczestniczyć w stażu z powodu opieki nad zdrowym dzieckiem z powodu zamknięcia placówek oświatowych. Czy w takim przypadku stażyście należy się stypendium?
Odpowiedź:
Jeśli chodzi o stażystów, którzy nie będą mogli uczestniczyć w stażu z powodu opieki nad zdrowym dzieckiem z powodu zamknięcia placówek oświatowych, to w myśl ustawowej definicji zawartej w art. 2 ust. 1 pkt 34 ustawy o promocji zatrudnienia (…) staż to nabywanie przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. A zatem, osoba bezrobotna odbywająca staż nie jest pracownikiem i nie mają do niej zastosowania przepisy Kodeksu pracy, z wyjątkiem przywołanych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych (Dz. U. Nr 142, poz. 1160). Osoby bezrobotne odbywające staż nie są też objęte ubezpieczeniem chorobowymi w związku z tym nie przysługuje im zasiłek opiekuńczy, ani dodatkowy zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 8.
Jednakże w opinii Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nieobecność osoby bezrobotnej na stażu z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad zdrowym dzieckiem wynikającej z zamknięcia placówek oświatowych należy uznać za usprawiedliwioną.
Biorąc też pod uwagę wyjątkową sytuację należy zaznaczyć, że w przypadku usprawiedliwienia nieobecności na stażu, spowodowanej koniecznością sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 8, za okres tej nieobecności będzie przysługiwało stypendium.
W przypadku sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem powyżej lat 8 stypendium nie będzie przysługiwało, ale nieobecność na stażu będzie usprawiedliwiona.
A zatem w przypadku, kiedy szkoła lub przedszkole jest nieczynne i nie zapewnia opieki nad dziećmi z powodu zagrożenia koronawirusem, do usprawiedliwienia nieobecności bezrobotnego, który sprawować będzie opiekę nad dzieckiem, bezrobotny powinien złożyć organizatorowi stażu oświadczenie o konieczności sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem, analogicznie jak pracownik - § 3 pkt 3 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1632).
Data odpowiedzi: 12 marca 2020 r.
Pytanie 5.3. Czy nieobecność na stażu może być usprawiedliwiona trudnościami z dojechaniem do miejsca odbywania stażu przez bezrobotnego?
Odpowiedź:
W przypadku gdy osoba bezrobotna, która dojeżdżała na staż nie może dojechać do organizatora stażu z powodu zawieszenia lub ograniczenia komunikacji publicznej, nieobecność na stażu jest usprawiedliwiona i za ten okres przysługuje stypendium.
Data odpowiedzi: 6 kwietnia 2020 r.
Pytanie 5.4. Czy możliwe jest skierowanie bezrobotnego do odbycia stażu bez wykonania badań lekarskich?
Odpowiedź:
Osoba bezrobotna nie może odbywać stażu bez ważnego orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na danym stanowisku.
Jednak zgodnie ze znowelizowaną w dniu 31.03.2020 r. ustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, w razie braku dostępności do lekarza uprawnionego do przeprowadzenia badania wstępnego lub kontrolnego, badanie to może zostać przeprowadzone przez innego lekarza. Lekarz ten może również wydać odpowiednie orzeczenie lekarskie, przy czym będzie ono ważne 30 dni od dnia odwołania stanu epidemii.
Warto również podkreślić, że przeprowadzenie badania medycyny pracy i wydanie orzeczenia może nastąpić zdalnie. Z takiego rozwiązania może skorzystać każdy lekarz, w tym lekarz medycyny pracy. Wynika to z art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o wykonywaniu zawodu lekarza i lekarza dentysty, zgodnie z którym lekarz może udzielać świadczeń zdrowotnych, w tym badać stan zdrowia i wydawać orzeczenia lekarskie, za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności A zatem badania wstępne stażysty mogą być przeprowadzone na wyżej wskazanych zasadach.
Data odpowiedzi: 6 kwietnia 2020 r.
Pytanie 5.5: Czy w przypadku, jeżeli osoba jest na stażu ale wskutek zaistniałej sytuacji z epidemią ma bardzo ograniczone przejazdy komunikacją zbiorową lub zupełny jej brak czy należy traktować tą nieobecność jako usprawiedliwioną. Jeżeli tak czy można za ten okres wypłacić stypendium stażowe?
Odpowiedź:
Tę nieobecność należy traktować jako usprawiedliwioną i wypłacić stypendium stażowe.
Data odpowiedzi: 17 kwietnia 2020 r. Znak pisma: DRP.IV.0211.1.BPS.2020. Adresat: PUP w Goleniowie (w imieniu PUP-ów z województwa zachodniopomorskiego).
Pytanie 5.6: Czy mamy informować osoby bezrobotne zainteresowane podjęciem działalności gospodarczej, że w tym roku nie będą mogły otrzymać środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej albo odbyć stażu?
Odpowiedź:
W odniesieniu do staży nie należy tak informować.
Data odpowiedzi: 8 maja 2020 r. Znak pisma: DRP.IV.0211.14.2020.JK. Adresat pisma: Departament Funduszy w MRPiPS przygotowujący odpowiedzi na zapytania PUP z województwa mazowieckiego.