Koronawirus - najczęściej zadawane pytania |
Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.
Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.
Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).
Kwarantanna, kogo obowiązuje? |
Od 15 marca po powrocie do Polski obowiązuje 14-dniowa kwarantanna
Co to oznacza?
Kwarantannę domową przez okres 14 dni odbywasz pod adresem, który podałeś w karcie lokalizacyjnej. Jeśli będziesz odbywać kwarantannę w domu, stosuj się do poniższych zaleceń.
Jeśli nie masz możliwości odbywania kwarantanny w domu, będziesz ją odbywać we wskazanym Ci przez służby ośrodku (informację uzyskasz podczas przekraczania granicy). Stosuj się do ich poleceń i wytycznych.
• Nie opuszczaj domu. • Nie wychodź do sklepu. • Jeśli masz pod swoją opieką zwierzęta, to w miarę możliwości na czas trwania kwarantanny przekaż je pod opiekę rodzinie lub znajomym. Jeśli nie masz takiej możliwości, zwróć się telefonicznie o pomoc do gminy. • Nie spotykaj się z innymi osobami i nie zapraszaj ludzi do domu.
• Jeśli mieszkasz z rodziną, w miarę możliwości ogranicz z nią kontakt i zachowaj bezpieczny odstęp wynoszący minimum 2 metry. • Używaj oddzielnych naczyń niż pozostałe osoby przebywające w mieszkaniu. • Jeśli masz możliwość, korzystaj z osobnej łazienki/toalety niż pozostali domownicy; jeśli nie masz takiej możliwości, po skorzystaniu z toalety/łazienki zdezynfekuj ją dostępnym środkiem czystości. • Wietrz mieszkanie kilka razy dziennie. • Zachowaj zasady higieny. • Często myj ręce i dezynfekuj powierzchnie dotykowe takie jak: blaty, klamki, ekrany telefonów.
• Monitoruj temperaturę ciała minimum 2 razy dziennie. • W przypadku wystąpienia gorączki, kaszlu lub duszności niezwłocznie skontaktuj się telefoniczne ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się na oddział zakaźny, unikając transportu publicznego.
• Udzielaj informacji o swoim stanie zdrowia dzwoniącym do Ciebie pracownikom Inspekcji Sanitarnej. • W weryfikacji przestrzegania kwarantanny pomagają funkcjonariusze policji – mogą Cię odwiedzić w czasie kwarantanny.
• W przypadku potrzeby skontaktowania się z lekarzem POZ, skorzystaj z teleporady. Lekarz może wystawić e-receptę i e-zwolnienie. Lista placówek POZ udzielających teleporad w Twojej okolicy jest dostępna na stronie NFZ: bit.ly/teleporady-lista
Więcej informacji na www.gov.pl/koronawirus Infolinia NFZ: 800 190 590
Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi mandat karny w wysokości 5000 zł
Na co możesz liczyć podczas kwarantanny? |
Jeżeli w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa zostałeś objęty kwarantanną, pamiętaj możesz liczyć na wsparcie z wielu miejsc.
W pierwszej kolejności zadzwoń do ośrodka pomocy społecznej w swojej miejscowości lub do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. W tym szczególnym okresie placówki te udzielają wparcia zwłaszcza osobom, które w związku z kwarantanną nie są w stanie radzić sobie same. Udzielą także wsparcia psychologa.
Jeśli wiesz, że ktoś z Twojego otocznia może potrzebować pomocy, poinformuj o tym ośrodki pomocy społecznej. Pamiętaj, że nie każdy umie i wie jak prosić o pomoc.
Każda gmina we współpracy z wolontariuszami organizacji pozarządowych, Ochotniczą Strażą Pożarną, Policją czy Wojskiem Obrony Terytorialnej będzie dostarczała posiłki i produkty żywnościowe osobom, które będą tego potrzebowały.
Pod kontrolą
Funkcjonariusze policji, będą sprawdzać, czy przebywasz w domu. Szczególną uwagę będą zwracać na osoby samotne, starsze czy niepełnosprawne. Informacje o takich osobach przekażą do ośrodka pomocy społecznej.
Osoby po leczeniu szpitalnym, wymagające choćby czasowego wsparcia w postaci usług opiekuńczych czy specjalistycznych usług opiekuńczych, powinny mieć usługi przyznane w trybie pilnym.
Czy domownik osoby wracającej z zagranicy może otrzymać zasiłek? |
Osoba objęta kwarantanną powinna nie mieć bliskiego kontaktu z domownikami, czyli musi mieć zapewniony osobny pokój z łazienką. Jeśli do takiego kontaktu dojdzie, również domownicy mający kontakt będą musieli zostać objęci kwarantanną. Zasiłek przysługuje jedynie na ogólnych zasadach, czyli np. z tytułu choroby lub opieki nad chorym członkiem rodziny lub dzieckiem. Jeśli oczywiście zajdą ku temu przesłanki, różnica od zwyczajowej jest taka, że kwarantanna uniemożliwia sprawowanie takiej opieki przez osobę nią objętą. A zatem np. jeśli małżeństwo ma dziecko, które jest chore na grypę, a jedno z rodziców objęte jest kwarantanną, to tylko rodzic nieobjęty kwarantanną może sprawować opiekę nad chorym dzieckiem.
Czy są jakieś specjalne zalecenia po odbyciu obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny, jeśli nie występują żadne objawy chorobowe?
Z posiadanych przez ZUS informacji wynika, że trwają prace, żeby określić w przepisach dokument, który byłby podstawą do wypłaty świadczeń z tytułu choroby (wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego) oraz do usprawiedliwienia nieobecności w pracy podczas 14-dniowej kwarantanny po przekroczeniu granicy państwowej. Informacja w tej sprawie będzie dostępna na stronie internetowej ZUS po ukazaniu się w nowego przepisu w tej sprawie w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami (§ 2 ust. 4 rozporządzenia) inspekcja sanitarna nie wydaje decyzji administracyjnej, a zatem nie ma podstawy do ustalenia i wypłaty świadczenia z tytułu choroby. Wynika to z tego, że bez decyzji nie można zastosować przepisu ustawy zasiłkowej (art. 6 ust. 2 pkt 1). Zgodnie z tym przepisem na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby traktuje się niemożność wykonywania pracy w wyniku decyzji wydanej przez właściwy organ albo uprawniony podmiot na podstawie przepisów o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
Czy osoby odbierające podróżnych powracających z zagranicy powinny zostać objęte kwarantanną ze względu na kontakt z podróżnymi?
Jeżeli osoba odbierana lub inni podróżni będą mieli bliski kontakt z osobą odbierającą, to również osoba odbierająca będzie musiała zostać poddana kwarantannie. Definicja bliskiego kontaktu:
- pozostawanie w bezpośrednim kontakcie, lub w odległości mniejszej niż 2 m przez ponad 15 min., BEZ ODZIEŻY OCHRONNEJ;
- prowadzenie rozmowy twarzą w twarz w odległości do 1 m BEZ ODZIEŻY OCHRONNEJ.