Aktualności

Breadcrumbs

Treść strony

 • Sztuczna inteligencja made by Iłża

Sztuczna inteligencja made by Iłża

Maksymilian Paczyński, uczeń z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika  w Iłży znalazł się w finale Programu Intel AI for Youth. Stworzył sztuczną inteligencję, która może uratować życie uczestników ruchu drogowego. "Zmęczenie plagą dzisiejszego świata - detekcja oraz analiza y użytkownika" - tak brzmi pełna nazwa nagrodzonego projektu licealisty.

Ten rok był wyjątkowy, ze względu na pandemię, większość nauki odbywała się zdalnie. Czy dla Ciebie to było trudniejsze?

Maksymilian Paczyński: Nie, nie było trudniej. Najważniejsze to właściwa organizacja czasu pracy.

Rodzice nie narzekali, że godzinami siedzisz przed komputerem?

Na początku tak, ale wytłumaczyłem im, że to nie są jakieś gry, rozrywka, ale nauka i praca.

Spodziewałeś się takiego sukcesu?

Wierzyłem w siebie. Jeśli nie ma się tej wiary, to polegnie się juz na samym początku projektu. Byłem przekonany, że problem społeczny, którym się zajmuje - wypadki drogowe, do jakich dochodzi, gdy zmęczony kierowca zaśnie w trakcie jazdy - jest ważny i wymaga rozwiązania. Z danych wynika, że taki powód wypadków jest częsty, np. w USA co trzeci wypadek jest właśnie wynikiem tego, że kierowcy zasypiają prowadząc auta. Wypadki, bywa, że kończą się tragicznie - uszkodzeniami ciała, śmiercią kierowców i innych uczestników ruchu drogowego. Stąd mój projekt to detektor zmęczenia, który dzięki analizie danych ma na celu rozpoznanie tego, czy użytkownik zasnął.

Sztuczna inteligencja - z jednej strony brzmi fascynująco, z drugiej od razu pojawiają się jakieś złowrogie obrazy z filmów s-f, gdy komputery przejmują władzę nad światem. Spróbujesz jakoś prosto wytłumaczyć co to jest?

Sztuczna inteligencja (artificial intelligence, AI) to systemy lub maszyny, które naśladują ludzką inteligencję w celu wykonywania zadań i mogą sukcesywnie usprawniać swoje działanie w oparciu o zbierane informacje. AI przyjmuje różne formy i w zasadzie każdy z nas ma w taki czy inny sposób do czynienia z nią. Jest w telefonie komórkowym, gdzie jest w aparacie np. funkcja rozpoznawania twarzy, czy tłumacz google działa w oparciu o nią. W moim projekcie sztuczna inteligencja analizowała bazy danych, kilkudziesięciu tysięcy zdjęć, by nauczyć się jak rozpoznawać, kiedy kierowca jest zmęczony. Za oznakę zmęczenia uznałem przymykanie powieki przez 6 sekund, czyli zapadanie w mikrosen. Wtedy włącza się alarm.

Informatyka to twoja pasja?

W zasadzie zajmuję się nią dopiero od roku. Zobaczyłem filmik o językach programowania i zafascynowało mnie to. Wcześniej interesował mnie tenis, lotnictwo... .Teraz swoją przyszłość widzę w takich dziedzinach jak automatyka, robotyka.

Rozpoczęły się wakacje. Jak zamierzasz je pędzić?

Trochę odpocznę po roku szkolnym, ale przede wszystkim chciałbym dalej rozwijać swój projekt. Chciałbym stworzyć grupę, bo tak pracuje się szybciej, wydajniej niż samemu.  

--------------------------------------------------------------------------------

Skąd zainteresowanie konkursem? Przecież to dla nauczyciela dodatkowa, nadprogramowa praca?

Robert Celuch, nauczyciel informatyki, opiekun ucznia w projekcie Programu Intel AI for Youth: Zawsze staramy się robić wszystko co tylko możliwe, aby pogłębiać wiedzę uczniów, pomagać rozwijać ich pasje. Od tego jest nasza szkoła Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Iłży i jego nauczyciele.

A ten konkretnie program?

Od 2019 r., we współpracy z rządami państw na całym świecie, firma Intel wdraża szkolenia ze sztucznej inteligencji (AI) - AI Intel AI for Youth, przygotowujący młodzież na nadejście zmian związanych z tą technologią. To okazja dla młodych ludzi na uzyskanie kompleksowej wiedzy i praktyki z zakresu sztucznej inteligencji, by w przyszłości sprostać wyzwaniom rynku pracy i nowoczesnej gospodarki. W pierwszej fazie programu, w szkoleniu trenerów brali udział nauczyciele. Ukończyłem takie szkolenie. Potem nauczyciele zachęcali uczniów do udziału. Byliśmy jedną z dwudziestu szkół w Polsce, biorących udział w projekcie "Intel AI4Youth". W październiku 2020 r. do kursu, dotyczącego sztucznej inteligencji, w naszej szkole zgłosiło się 18 uczniów z klas pierwszych i drugich. Intensywny kurs, realizowany w warunkach pracy zdalnej, zakończył się w marcu 2021. Współorganizatorami tej edycji programu Intel AI for Youth są Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe oraz Fundacja Orange, partnerami zaangażowanymi w szkolenie: Ogólnopolska Sieć Edukacyjna, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Sieć Edukatorów Konsorcjum PIONIER Research & Classroom. Uczestnicy programu mogli również nabytą na szkoleniach wiedzę wykorzystać w praktyce realizując stworzone prototypy w Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii.

Jest Pan dumny z Maksymiliana?

Oczywiście. To był wymagający projekt. Z czasem, uczestnicy dostawali wsparcie mentora Intel i z nim mogli omawiać swoje problemy przy budowaniu sztucznej inteligencji. Mentor nie dawał jednak gotowych rozwiązań, ale pokazywał, jak gdzie indziej, w podobnych przypadkach, rozwiązano zagadnienie. Maksymilianowi np. podesłał kilkadziesiąt stron dokumentacji po angielsku. Ostatecznie, w trakcie tej edycji programu powstało 26 prototypów, z których organizatorzy nagrodzili 5 najbardziej wyróżniających się, w tym Maksymiliana.

Sukces Mateusza pokazuje chyba też, że szkoły z małych miejscowości, uczniowie z tych placówek nie powinni mieć żądnych kompleksów wobec swoich kolegów z większych ośrodków?

Właśnie tak! Liczy się pasja, zaangażowanie. Oczywiście także wyposażenie, jeśli chodzi o pracownie komputerowe. Kiedyś, gdy ja kończyłem to samo liceum, to o komputerach mogliśmy sobie tylko poczytać. Teraz nie mamy żadnych powodów do kompleksów.

wstecz

Aktualności

 • 2021.07.18

  XXVII Festiwal Folkloru im. Józefa Myszki

  W ostatni weekend pod patronatem honorowym Starosty Radomskiego odbył się XXVII Festiwal Folkloru im. Józefa Myszki. Impreza promująca dorobek artystyczny  wybitnego twórcy ludowego, zgromadziła na iłżeckiej przystani rzeszę miłośników folkloru.

  W festiwalowym konkursie  wystąpiło 250 wykonawców reprezentujących 35 podmiotów scenicznych: kapele ludowe, zespoły śpiewacze oraz solistów.

 • 2021.07.13

  Ankieta dotycząca opracowania Strategii Powiatu Radomskiego

  Rozpoczęto prace nad opracowaniem projektu Strategii Zrównoważonego Rozwoju Powiatu Radomskiego do roku 2030, która będzie dokumentem wyznaczającym kierunki rozwoju naszego Powiatu.

 • 2021.07.06

  Bardzo dobre wyniki matur w szkołach Powiatu Radomskiego

  W szkołach średnich w Pionkach i Iłży, prowadzonych Powiat Radomski, do matury przystąpiło 216 tegorocznych abiturientów, z czego pozytywny wynik w terminie głównym uzyskały 174 osoby. Tylko nieliczni absolwenci będą musieli poprawiać niektóre przedmioty w sierpniu. Średnia zdawalność wyniosła 81 %, czyli więcej niż średnia wojewódzka (79,2 %) oraz krajowa (74,5 %).

 • 2021.07.05

  Wnioski budowlane można złożyć przez internet

  W imieniu Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego zapraszamy mieszkańców Powiatu Radomskiego do korzystania z serwisu internetowego e-budownictwo. Za jego pośrednictwem można wypełnić i przesłać elektronicznie do właściwego urzędu rozmaite wnioski, związane z procesem budowlanym.

 • 2021.07.02

  Kolejne przypadki wścieklizny u zwierząt wolno żyjących na terenie województwa mazowieckiego.

  Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 28. przypadku wścieklizny u zwierząt wolno żyjących na terenie województwa mazowieckiego w 2021 r. Powiat radomski znalazł się w obszarze zagrożenia wścieklizną.

   

 • 2021.07.02

  Szczepimy się i wygrywamy

  Ruszyła możliwość szczepienia drugą dawką w dowolnym punkcie oraz loteria dla zaszczepionych. Powiatowe Punkty Szczepień: w Pionkach przy ul. Sienkiewicza 29 i Iłży przy ul. Danuty Siedzikówny „Inki” 4 - posiadają wolne terminy.

 • 2021.06.30

  Sztuczna inteligencja made by Iłża

  Maksymilian Paczyński, uczeń z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika  w Iłży znalazł się w finale Programu Intel AI for Youth. Stworzył sztuczną inteligencję, która może uratować życie uczestników ruchu drogowego. "Zmęczenie plagą dzisiejszego świata - detekcja oraz analiza użytkownika" - tak brzmi pełna nazwa nagrodzonego projektu licealisty.

 • 2021.06.28

  Przebudowa drogi powiatowej Gulin – Wsola – Wojciechów. Firma Strabag: termin zakończenia prac dotrzymany

  Dodatkowe prace na dwóch odcinkach drogi w okolicach Piastowa związane ze stabilizacją gruntu przed położeniem nowych warstw nawierzchni nie wpłyną na termin zakończenia prac – deklaruje wykonawca prac, firma Strabag z Pruszkowa. – Nie zamierzamy już przedłużać terminu realizacji tej inwestycji, który wyznaczono na 31 września 2021 roku – zapowiada Waldemar Trelka, starosta radomski.

 • 2021.06.27

  Obiekt Sportowy w Jedlni w gminie Pionki ma swojego patrona

  W niedzielę, 27 czerwca 2021r., w 10-tą rocznicę powstania Gminnego Klubu Sportowego „Królewscy Jedlnia” odbyła się uroczystość nadania imienia Tomasza Wróbla Obiektowi Sportowemu w Jedlni w gminie Pionki. Inicjatorem nadania imienia był utworzony dziewięcioosobowy Komitet składający się z miejscowych społeczników.

 • 2021.06.25

  Remonty dróg powiatowych

  W tym roku prace będą prowadzone na terenie pięciu gmin. Na ich realizację w budżecie powiatu zarezerwowano 5 milionów złotych. W ramach prac remontowych zostaną wykonane nowe nawierzchnie bitumiczne, a pobocza dróg będą wzmacniane kruszywem. Istniejące rowy przydrożne zostaną odmulone, a przepusty udrożnione lub wyremontowane.

Kalendarium

«lipiec2021»
PnWtŚrCzwPtSobNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Kontakt

Uwaga! Od dnia 1 stycznia 2017 r. przy dokonywaniu zakupu/sprzedaży towarów i usług, wystawianiu bądź otrzymywaniu faktur obowiązują dane:

Nabywca: Powiat Radomski

ul. Tadeusza Mazowieckiego 7, 26-600 Radom

NIP: 948-26-04-208
REGON: 670223110

Odbiorca: Starostwo Powiatowe w Radomiu

ul. Tadeusza Mazowieckiego 7, 26-600 Radom


Numery telefonów centrali:

 • tel. +48 48 365 58 01
 • fax +48 48 365 58 07

Bezpośrednie numery telefonów


Godziny urzędowania:

 • poniedziałek 8:00 - 16:00; Wydział Komunikacji przyjmuje petentów w godzinach 8:00 - 15:30,
 • wtorek - czwartek 7:30 - 15:30; Wydział Komunikacji przyjmuje petentów w godzinach 7:30 - 15:00,
 • piątek 7:00 - 15:00; Wydział Komunikacji przyjmuje petentów w godzinach 7:00 - 14:30.

Skrzynki pocztowe:


Elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP: /spradom/skrytka


Konta bankowe

 • rachunek dochodów Skarbu Państwa (opłaty melioracyjne, użytkowanie wieczyste gruntów Skarbu Państwa, opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, karty parkingowe, legitymacje osoby niepełnosprawnej i ich duplikaty):
  38 1600 1462 1839 9265 3000 0005
 • rachunek dochodów własnych (opłaty komunikacyjne i geodezyjne, karty wędkarskie, płatności za faktury):
  98 1600 1462 1821 4410 6000 0002
 • rachunek sum depozytowych (wadia, zabezpieczenie należytego wykonania umowy, dzierżawa obwodów łowieckich):
  71 1600 1462 1821 4410 6000 0003
 • opłata skarbowa za czynności urzędowe:
  52 1240 3259 1111 0010 1340 6544
 • rachunek dochodów własnych (kary pieniężne wynikające z ustawy Prawo o Ruchu Drogowym):
  92 1600 1462 1821 4410 6000 0013
 • rachunek sum depozytowych (zezwolenia na zbieranie odpadów):
  76 1600 1462 1821 4410 6000 0010

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.
baner toplayer
Ankieta - Strategia Powiatu Radomskiego