Aktualności

Breadcrumbs

Treść strony

 • Dary dla Powiatu Radomskiego od Fundacji Wacława Ezechiela...

Dary dla Powiatu Radomskiego od Fundacji Wacława Ezechiela Długosza

W Starostwie Powiatowym w Radomiu stanęło kolejne urządzenie do dezynfekcji, za pomocą którego można jednocześnie wykonać pomiar temperatury ciała. To dar od Fundacji Pamięci Wicemarszałka Sejmu II RP Wacława Ezechiela Długosza z Warszawy. Jej przedstawiciele przekazali również samorządowi powiatowemu 1500 sztuk maseczek ochronnych.

Dary w postaci urządzenia do dezynfekcji z modułem do skanowania temperatury ciała oraz maseczek ochronnych przekazał Jacek Długosz, przedstawiciel warszawskiej Fundacji, którego przyjął starosta radomski.

- Bardzo dziękuję za tak piękny gest i wsparcie dla samorządu, który również w sposób bezpośredni walczy ze skutkami epidemii koronawirusa – mówił starosta Waldemar Trelka.

Zgodnie z listem, przekazanym przez Wojciecha Długosza, prezesa Fundacji i jednocześnie działacza Polskiego Komitetu Olimpijskiego, przekazany sprzęt jest „indywidualną darowizną z jego odrębnego majątku i ma charakter uznaniowo dobroczynny”.

 

Pamięci syna ziemi radomskiej

Warszawsko – ciepielowska Fundacja upamiętnia postać Wacława Ezechiela Długosza, wybitnego przedwojennego polityka i działacza samorządowego, wicemarszałka Sejmu II Rzeczpospolitej, który pochodził ze Starych Gardzienic koło Ciepielowa w obecnym powiecie lipskim. Był wieloletnim posłem na Sejm, członkiem Rady Związku Powiatów Rzeczypospolitej Polskiej w 1936 roku oraz członkiem Zarządu Koła Parlamentarnego Obozu Zjednoczenia Narodowego w 1938 roku. Rodzinnie związany z ziemią radomską, po ukończeniu gimnazjum i szkoły handlowej w Radomiu, studiował na Akademii Handlowej w Radomiu oraz uczelniach w Antwerpii i Liège.

Współpracownik Piłsudskiego, kolega Kusocińskiego

Związany z ruchem socjalistycznym i niepodległościowym, był członkiem PPS -Frakcji Rewolucyjnej i bliskim współpracownikiem Józefa Piłsudskiego, zaś w 1915 roku został komendantem oddziału Polskiej Organizacji Wojskowej w Ciepielowie. W 1918 roku został ludowym komisarzem powiatu iłżeckiego, a następnie jako ochotnik walczył w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku.

Potem prowadził gospodarstwo w Starych Gardzienicach, gdzie gościł między innymi Janusza Kusocińskiego, znanego lekkoatletę, medalistę z Los Angeles, zamordowanego przez Niemców podczas okupacji oraz malarza – symbolistę Jacka Malczewskiego, kuzyna jego żony Wandy. W tym czasie Wacław Ezechiel Długosz był też działaczem społecznym, członkiem stowarzyszeń i kółek rolniczych, wiceprezesem Izby Rolniczej w Kielcach. Od 1926 był członkiem PSL „Wyzwolenie”, a następnie sanacyjnego BBWR. Został odznaczony: Krzyżem Niepodległości, Orderem Polonia Restituta, a także Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi. W latach 1939–1946 przebywał na emigracji w Rumunii. W połowie lat sześćdziesiątych Wacław podupadł na zdrowiu, a ostatnie chwile życia spędził w szpitalu w Radomiu. Zmartwioną córkę Zofię pocieszał słowami: „Pamiętaj Zośko, słońce jeszcze zaświeci dla Polski!”. Zmarł 17 lutego 1967 roku.

Upamiętniony w 100-lecie Niepodległej

W 2018 roku, w stulecie odzyskania niepodległości, postać wybitnego patrioty upamiętniono tablicą domu rodzinnym Długoszów w Starych Gardzienicach, a samorząd Ciepielowa nazwał prowadzącą do niego drogę ulicą Wicemarszałka Sejmu Wacława Długosza. Tablicę odsłaniała wówczas poseł Anna Kwiecień, dyrektor Kancelarii Senatu minister Jakub Kowalski oraz wspomniany już Wacław Długosz i wójt gminy Ciepielów Artur Szewczyk.

Galeria zdjęć

 • Dary dla Powiatu Radomskiego od Fundacji Wacława Ezechiela...
 • Dary dla Powiatu Radomskiego od Fundacji Wacława Ezechiela...
 • Dary dla Powiatu Radomskiego od Fundacji Wacława Ezechiela...

wstecz

Aktualności

 • 2021.05.14

  Niesamowite kreacje powstały w MOW w Wierzbicy

  W minionym tygodniu w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Wierzbicy, prowadzonym przez Powiat Radomski miały miejsce wyjątkowe warsztaty krawieckie. Poprowadziła je Marzena Chełmińska, znana projektantka mody, kreatorka marek C#elminska oraz SENS. Efektem wspólnej pracy z dziewczętami z klasy krawieckiej były niezwykłe kreacje, uwieńczone potem przez fotografów podczas Zjazdu Pasjonatów Fotografii w Sandomierzu.

 • 2021.05.14

  Kwalifikacja wojskowa 2021 w powiecie radomskim. Kogo dotyczy?

  Niemal tysiąc mieszkańców Powiatu Radomskiego ma zgłosić się w tym roku do kwalifikacji wojskowej, która rozpoczyna się już w poniedziałek, 17 maja i potrwa do środy, 30 czerwca. Najwięcej poborowych jest w gminach Zakrzew, Skaryszew i mieście Pionki, a najmniej w gminach Przytyk i Gózd. Powiatowa Komisja Lekarska numer 1 będzie mieścić się w Centrum Medycznym Corten Medic przy ulicy Beliny Prażmowskiego 33 A w Radomiu.

 • 2021.05.13

  Ważna informacja dla osób, które wymagają rehabilitacji po przebytej chorobie COVID-19

  Szpital w Pionkach rozpoczyna stacjonarną rehabilitację, zmierzającą do poprawy sprawności oddechowej pacjentów oraz zwiększającą wydolność wysiłkową.
   
  - Prowadzona przez nas rehabilitacja ma sprawić, że pacjenci po przebytym zakażeniu koronawirusem szybciej powrócą do pełnej sprawności. Rehabilitacja ma również wpłynąć na ich kondycję psychiczną - mówi Bernarda Dudek, dyrektor szpitala w Pionkach.
 • 2021.04.23

  Trwa kompleksowy remont szpitala powiatowego w Iłży

  - Budowa nowego szpitala w Pionkach nie oznacza, że władze powiatu zapominają o drugiej ważnej placówce ochrony zdrowia w Iłży – podkreśla Waldemar Trelka, starosta radomski. Tylko w 2021 roku nakłady na różne inwestycje w tym szpitalu to blisko 7,5 miliona złotych. Najważniejsze z nich to dokończenie przebudowy Bloku Operacyjnego i Działu Chirurgicznego oraz zakupy sprzętu i aparatury medycznej.

   

 • 2021.04.15

  Powiat Radomski składa trzy wnioski na inwestycje do marszałka mazowieckiego

  Władze Powiatu Radomskiego złożyły wnioski inwestycyjne do marszałkowskiego programu „Instrument wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego”. Dwa z nich dotyczą służby zdrowia, a trzeci budowy drogi, łączącej Radom z podradomskimi gminami. Łączna maksymalna wartość dofinansowania, które można uzyskać z budżetu województwa mazowieckiego to blisko 6 milionów złotych.

 • 2021.04.15

  Powstaje Powiatowy Punkt Szczepień w Pionkach, drugi działa w Iłży

  W Powiecie Radomskim powstaną dwa dodatkowe powszechne, powiatowe punkty szczepień przeciwko COVID-19. Jeden z nich mieści się w szpitalu w Iłży i działa od początku 2021 roku. Drugi ma ruszyć od maja w budynku szpitalnym przy ulicy Sienkiewicza 29 w Pionkach. Będzie można tam szczepić 200 osób dziennie.

   

 • 2021.04.15

  Zmiany w systemie dopłat bezpośrednich

  Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina o trawjącym od 15 marca naborze wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych  z PROW za 2021 rok.

  Od tego roku rolnicy mogą składać wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych z PROW wyłącznie w formie elektronicznej za pomocą aplikacji eWniosekPlus.
  Nie ma możliwości złożenia uproszczonego oświadczenia zastępującego wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich czy obszarowych. Do rolników nie jest już przesyłany spersonalizowany formularz wniosku wraz z materiałem graficznym w wersji papierowej.  Nie ma także możliwości składania oświadczeń o braku zmian w stosunku do roku ubiegłego.

 • 2021.04.13

  Bezpieczny w sieci - konferencja online

  Urząd Komunikacji Elektronicznej przygotował nową kampanię edukacyjno-informacyjną "j@ online", która jest odpowiedzią na stale rosnącą skalę zagrożeń jaką są ataki phishingowe. Narażeni na nie są wszyscy konsumenci, którzy często korzystają z sieci, ale zapominają o podstawowych zasadach cyberbezpieczeństwa.

 • 2021.04.09

  Dary dla Powiatu Radomskiego od Fundacji Wacława Ezechiela Długosza

  W Starostwie Powiatowym w Radomiu stanęło kolejne urządzenie do dezynfekcji, za pomocą którego można jednocześnie wykonać pomiar temperatury ciała. To dar od Fundacji Pamięci Wicemarszałka Sejmu II RP Wacława Ezechiela Długosza z Warszawy. Jej przedstawiciele przekazali również samorządowi powiatowemu 1500 sztuk maseczek ochronnych.

 • 2021.04.08

  Rusza konkurs plastyczny pod patronatem Starosty Radomskiego na znaczek Pielgrzymki Rodziny Szkół Jana Pawła II

  Tegorocznemu konkursowi przyświeca hasło „Nie lękajcie się!”, a jego celem jest propagowanie osoby i nauki Papieża Jana Pawła II, popularyzacja hasła XXI Dnia Papieskiego –„Nie lękajcie się” oraz propagowanie wśród środowisk szkolnych tradycji pielgrzymowania na Jasną Górę. Organizatorem konkursu jest Publiczna Szkoła Podstawowa nr 14 Integracyjna  im. Jana Pawła II w Radomiu, a gronie patronów honorowych jest starosta radomski Waldemar Trelka.

Kalendarium

«maj2021»
PnWtŚrCzwPtSobNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Kontakt

Uwaga! Od dnia 1 stycznia 2017 r. przy dokonywaniu zakupu/sprzedaży towarów i usług, wystawianiu bądź otrzymywaniu faktur obowiązują dane:

Nabywca: Powiat Radomski

ul. Tadeusza Mazowieckiego 7, 26-600 Radom

NIP: 948-26-04-208
REGON: 670223110

Odbiorca: Starostwo Powiatowe w Radomiu

ul. Tadeusza Mazowieckiego 7, 26-600 Radom


Numery telefonów centrali:

 • tel. +48 48 365 58 01
 • fax +48 48 365 58 07

Bezpośrednie numery telefonów


Godziny urzędowania:

 • poniedziałek 8:00 - 16:00; Wydział Komunikacji przyjmuje petentów w godzinach 8:00 - 15:30,
 • wtorek - czwartek 7:30 - 15:30; Wydział Komunikacji przyjmuje petentów w godzinach 7:30 - 15:00,
 • piątek 7:00 - 15:00; Wydział Komunikacji przyjmuje petentów w godzinach 7:00 - 14:30.

Skrzynki pocztowe:


Elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP: /spradom/skrytka


Konta bankowe

 • rachunek dochodów Skarbu Państwa (opłaty melioracyjne, użytkowanie wieczyste gruntów Skarbu Państwa, opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, karty parkingowe, legitymacje osoby niepełnosprawnej i ich duplikaty):
  38 1600 1462 1839 9265 3000 0005
 • rachunek dochodów własnych (opłaty komunikacyjne i geodezyjne, karty wędkarskie, płatności za faktury):
  98 1600 1462 1821 4410 6000 0002
 • rachunek sum depozytowych (wadia, zabezpieczenie należytego wykonania umowy, dzierżawa obwodów łowieckich):
  71 1600 1462 1821 4410 6000 0003
 • opłata skarbowa za czynności urzędowe:
  52 1240 3259 1111 0010 1340 6544
 • rachunek dochodów własnych (kary pieniężne wynikające z ustawy Prawo o Ruchu Drogowym):
  92 1600 1462 1821 4410 6000 0013
 • rachunek sum depozytowych (zezwolenia na zbieranie odpadów):
  76 1600 1462 1821 4410 6000 0010

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.