Aktualności

Breadcrumbs

Treść strony

 • sesja marzec 2021

O inwestycjach i przyszłości podczas sesji Rady Powiatu Radomskiego


W piątek,12 marca odbyła się kolejna sesja Rady Powiatu w trybie stacjonarnym, w której uczestniczyło 20 z 27 radnych. Wśród najważniejszych spraw, jakie znalazły się w porządku obrad, było przyjęcie uchwały opiniującej pozytywnie nadania statusu miasta Jedlni – Letnisko. Radni zdecydowali również o uruchomieniu powiatowego programu „Koperta życia” dla seniorów.

Po otwarciu obrad przez Teodozję Bień, wiceprzewodniczącą Rady Powiatu Radomskiego, starosta Waldemar Trelka przekazał zebranym informacje o pracy Zarządu Powiatu w ostatnich tygodniach. W szczególności opowiedział o zaawansowaniu robót przy budowie pawilonu zabiegowego szpitala w Pionkach oraz planach rozpoczęcia kolejnych etapów tej inwestycji. Była również mowa o zadaniach drogowych.

Przebudowy dróg już po przetargach

- Udało się już rozstrzygnąć trzy przetargi na prace. Pierwszy na odcinek drogi powiatowej  Jaszowice – Wacławów – Sławno, to zadanie zgłoszone do dofinansowania w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Drugi przetarg dotyczył rozbudowy ulicy Spacerowej i Polnej przy Stawie Górnym w Pionkach w ciągu drogi powiatowej Pionki – Podgóra wraz z budową mostu. To zadanie zostało zgłoszone do dofinansowania z rezerwy subwencji ogólnej budżetu państwa i jest szansa na dofinansowanie w wysokości 50 procent wartości kosztorysowej tego zadania. Trzeci przetarg to przebudowa drogi powiatowej Zakrzew – Wolanów – Augustów, czyli odcinka dawnej drogi wojewódzkiej numer 733. Otrzymaliśmy już potwierdzenie pozytywnej weryfikacji i rekomendacji do dofinansowania w ramach Funduszu Dróg Samorządowych dla dwóch zadań. W najbliższych dniach spodziewamy się pozytywnej informacji o dofinansowaniu przebudowy ulic Spacerowej i Polnej w Pionkach – mówił starosta Waldemar Trelka. Zwrócił też uwagę na działania powiatu z zakresu pomocy społecznej dotyczące zarówno usług realizowanych przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, jak też inwestycji w budynkach, polegających na dostosowaniu ich do potrzeb osób niepełnosprawnych. 


Przed rozpoczęciem głosowań zostało odczytane stanowisko klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w sprawie nieprawdziwych informacji na temat przekształcenia szkoły w Chwałowicach, opublikowanych w mediach społecznościowych na profilu „PSL Powiat Radomski”. W oświadczeniu radni PiS szczegółowo wyjaśnili przeprowadzone procedury, niezbędne do dostosowania placówki do obecnych potrzeb oświatowych powiatu. Sprzeciwili się również rozpowszechnianiu nieprawdziwych informacji wśród mieszkańców.
Pozytywnie o działalności PUP i nowa strategia powiatu

Podczas obrad radni przyjęli sprawozdania z realizacji zadań w 2020 roku przez Powiatowy Urząd Pracy oraz Powiatowego Lekarza Weterynarii. Przegłosowano również niezbędne zmiany w Statucie Powiatu Radomskiego. Radni jednogłośnie przyjęli również uchwałę w sprawie przystąpienia do opracowania projektu strategii zrównoważonego rozwoju Powiatu Radomskiego do 2030 roku. Strategia będzie dokumentem, który określi dalsze kierunki rozwoju samorządu powiatowego oraz pozwoli odpowiedzieć na pytania dotyczące rozwoju infrastruktury drogowej, usług elektronicznych dla mieszkańców, ale przede wszystkim nowych inwestycji, finansowanych z programów rządowych lub nowej siedmioletniej perspektywy unijnej do 2030 roku. 

Pamiątki ludowej partyzantki


Ciekawym punktem sesji była uchwala w sprawie przekazanie artefaktów, przechowywanych w szkole w Chwałowicach do Muzeum Historii Ruchu Ludowego w Warszawie. To mundur oraz inne przedmioty, związane z historią zgrupowania Batalionów Chłopskich pod dowództwem pułkownika Jana Sońty ps. „Ośka”.
- Kiedy dowiedziałem się, że w naszej szkole znajdują się pamiątki historyczne, a w szczególności mundur, poprosiłem historyka Przemysława Bednarczyka, specjalizującego się w tej tematyce, aby potwierdził ich autentyczność. Po jego opinii, pan starosta skontaktował się z Muzeum Historii Ruchu Ludowego w Warszawie, gdzie z ogromnym entuzjazmem przyjęło wiadomość o możliwości pozyskania tak unikalnych eksponatów – opowiedział podczas sesji Krzysztof Szewczyk dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Radomiu. Przedmiotem badań specjalistów stanie się również przechowywany w szkole sztandar, który mógł należeć do Legionu Puławskiego, walczącego podczas I wojny światowej. Podczas głosowania w tej sprawie, radni jednogłośnie wyrazili zgodę na przekazanie pamiątek historycznych do placówki muzealnej.

Jedlnia – Letnisko miastem? 


Komisja Administracji pozytywnie zaopiniowała także projekt uchwały w sprawie zajęcia stanowiska w sprawie nadania miejscowości Jedlnia-Letnisko statusu miasta. W uzasadnieniu do uchwały, która została przyjęta jednogłośnie, możemy przeczytać o korzyściach płynących z pozyskania praw miejskich. Znalazły się tam: aktywizacja gospodarcza, ułatwienia w ustalaniu warunków zabudowy i miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, dostęp do środków z funduszy europejskich nie tylko dla obszarów wiejskich, ale i miast do 5 tysięcy mieszkańców, czy większe możliwości w staraniu się o środki przewidziane na działania rewitalizacyjne.
Program „Koperta Życia”


Radni przyjęli także uchwałę w sprawie przyjęcia powiatowego programu pod nazwą „Koperta Życia”. Jest on skierowany do mieszkańców Powiatu Radomskiego, którzy ukończyli 65 lat, jak również do osób, które są przewlekle chore lub niepełnosprawne. Często pozostają one same w gospodarstwie domowym, co sprawia, że w przypadku wezwania na miejsce służb medycznych, kontakt z nimi może być utrudniony, niejednokrotnie brakuje też informacji o stanie zdrowia chorego i zażywanych przez niego lekach. 
- Przyjęty po raz pierwszy w Powiecie Radomskim program zwiększy skuteczność, a także efektywność działań służb medycznych niosących pomoc mieszkańcom. W skład pakietu wchodzi: karta informacyjna i koperta oraz opakowanie do ich przechowania, magnes lub naklejka na lodówkę, a także ulotka informacyjna– informuje Joanna Czerwińska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Radomiu.

wstecz

Aktualności

 • 2021.04.23

  Trwa kompleksowy remont szpitala powiatowego w Iłży

  - Budowa nowego szpitala w Pionkach nie oznacza, że władze powiatu zapominają o drugiej ważnej placówce ochrony zdrowia w Iłży – podkreśla Waldemar Trelka, starosta radomski. Tylko w 2021 roku nakłady na różne inwestycje w tym szpitalu to blisko 7,5 miliona złotych. Najważniejsze z nich to dokończenie przebudowy Bloku Operacyjnego i Działu Chirurgicznego oraz zakupy sprzętu i aparatury medycznej.

   

 • 2021.04.15

  Powiat Radomski składa trzy wnioski na inwestycje do marszałka mazowieckiego

  Władze Powiatu Radomskiego złożyły wnioski inwestycyjne do marszałkowskiego programu „Instrument wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego”. Dwa z nich dotyczą służby zdrowia, a trzeci budowy drogi, łączącej Radom z podradomskimi gminami. Łączna maksymalna wartość dofinansowania, które można uzyskać z budżetu województwa mazowieckiego to blisko 6 milionów złotych.

 • 2021.04.15

  Powstaje Powiatowy Punkt Szczepień w Pionkach, drugi działa w Iłży

  W Powiecie Radomskim powstaną dwa dodatkowe powszechne, powiatowe punkty szczepień przeciwko COVID-19. Jeden z nich mieści się w szpitalu w Iłży i działa od początku 2021 roku. Drugi ma ruszyć od maja w budynku szpitalnym przy ulicy Sienkiewicza 29 w Pionkach. Będzie można tam szczepić 200 osób dziennie.

   

 • 2021.04.15

  Zmiany w systemie dopłat bezpośrednich

  Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina o trawjącym od 15 marca naborze wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych  z PROW za 2021 rok.

  Od tego roku rolnicy mogą składać wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych z PROW wyłącznie w formie elektronicznej za pomocą aplikacji eWniosekPlus.
  Nie ma możliwości złożenia uproszczonego oświadczenia zastępującego wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich czy obszarowych. Do rolników nie jest już przesyłany spersonalizowany formularz wniosku wraz z materiałem graficznym w wersji papierowej.  Nie ma także możliwości składania oświadczeń o braku zmian w stosunku do roku ubiegłego.

 • 2021.04.13

  Bezpieczny w sieci - konferencja online

  Urząd Komunikacji Elektronicznej przygotował nową kampanię edukacyjno-informacyjną "j@ online", która jest odpowiedzią na stale rosnącą skalę zagrożeń jaką są ataki phishingowe. Narażeni na nie są wszyscy konsumenci, którzy często korzystają z sieci, ale zapominają o podstawowych zasadach cyberbezpieczeństwa.

 • 2021.04.09

  Dary dla Powiatu Radomskiego od Fundacji Wacława Ezechiela Długosza

  W Starostwie Powiatowym w Radomiu stanęło kolejne urządzenie do dezynfekcji, za pomocą którego można jednocześnie wykonać pomiar temperatury ciała. To dar od Fundacji Pamięci Wicemarszałka Sejmu II RP Wacława Ezechiela Długosza z Warszawy. Jej przedstawiciele przekazali również samorządowi powiatowemu 1500 sztuk maseczek ochronnych.

 • 2021.04.08

  Rusza konkurs plastyczny pod patronatem Starosty Radomskiego na znaczek Pielgrzymki Rodziny Szkół Jana Pawła II

  Tegorocznemu konkursowi przyświeca hasło „Nie lękajcie się!”, a jego celem jest propagowanie osoby i nauki Papieża Jana Pawła II, popularyzacja hasła XXI Dnia Papieskiego –„Nie lękajcie się” oraz propagowanie wśród środowisk szkolnych tradycji pielgrzymowania na Jasną Górę. Organizatorem konkursu jest Publiczna Szkoła Podstawowa nr 14 Integracyjna  im. Jana Pawła II w Radomiu, a gronie patronów honorowych jest starosta radomski Waldemar Trelka.

 • 2021.04.07

  PTASIA GRYPA ! WAŻNE INFORMACJE

  W związku ze wzrastającym zagrożeniem występowania ognisk ptasiej grypy w Polsce przekazujemy ważne informacje:

  Ptasia grypa, to choroba zakaźna atakująca ptactwo dzikie i hodowlane. Należy pamiętać, że cząsteczki wirusa mogą zainfekować także inne gatunki zwierząt.

 • 2021.04.02

  Innowacyjna terapia autyzmu w kombinezonach Neures w Chwałowicach

  Od 1 września 2021 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Chwałowicach rozpocznie się innowacyjna terapia autyzmu z wykorzystaniem kombinezonu ciśnieniowego Neures. W Starostwie Powiatowym w Radomiu podpisano pierwsze w Polsce porozumienie o współpracy z firmą Neures, którego celem jest wyposażenie Ośrodka w kombinezony oraz przeszkolenie fizjoterapeutów.

 • 2021.04.02

  Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

  Od 1 kwietnia br. rusza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań,  który potrwa do 30 czerwca. Spis odbywa się co 10 lat i udział w nim jest obowiązkowy.

Kalendarium

«maj2021»
PnWtŚrCzwPtSobNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Kontakt

Uwaga! Od dnia 1 stycznia 2017 r. przy dokonywaniu zakupu/sprzedaży towarów i usług, wystawianiu bądź otrzymywaniu faktur obowiązują dane:

Nabywca: Powiat Radomski

ul. Tadeusza Mazowieckiego 7, 26-600 Radom

NIP: 948-26-04-208
REGON: 670223110

Odbiorca: Starostwo Powiatowe w Radomiu

ul. Tadeusza Mazowieckiego 7, 26-600 Radom


Numery telefonów centrali:

 • tel. +48 48 365 58 01
 • fax +48 48 365 58 07

Bezpośrednie numery telefonów


Godziny urzędowania:

 • poniedziałek 8:00 - 16:00; Wydział Komunikacji przyjmuje petentów w godzinach 8:00 - 15:30,
 • wtorek - czwartek 7:30 - 15:30; Wydział Komunikacji przyjmuje petentów w godzinach 7:30 - 15:00,
 • piątek 7:00 - 15:00; Wydział Komunikacji przyjmuje petentów w godzinach 7:00 - 14:30.

Skrzynki pocztowe:


Elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP: /spradom/skrytka


Konta bankowe

 • rachunek dochodów Skarbu Państwa (opłaty melioracyjne, użytkowanie wieczyste gruntów Skarbu Państwa, opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, karty parkingowe, legitymacje osoby niepełnosprawnej i ich duplikaty):
  38 1600 1462 1839 9265 3000 0005
 • rachunek dochodów własnych (opłaty komunikacyjne i geodezyjne, karty wędkarskie, płatności za faktury):
  98 1600 1462 1821 4410 6000 0002
 • rachunek sum depozytowych (wadia, zabezpieczenie należytego wykonania umowy, dzierżawa obwodów łowieckich):
  71 1600 1462 1821 4410 6000 0003
 • opłata skarbowa za czynności urzędowe:
  52 1240 3259 1111 0010 1340 6544
 • rachunek dochodów własnych (kary pieniężne wynikające z ustawy Prawo o Ruchu Drogowym):
  92 1600 1462 1821 4410 6000 0013
 • rachunek sum depozytowych (zezwolenia na zbieranie odpadów):
  76 1600 1462 1821 4410 6000 0010

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.