Aktualności

Breadcrumbs

Treść strony

 • Przykładowa wizualizacja Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego

W Krzyżanowicach powstanie Powiatowe Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne

Powiat Radomski zrealizuje budowę Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Krzyżanowicach koło Iłży. Nowa placówka ma zapewniać wszechstronne wsparcie i opiekę dorosłym osobom niepełnosprawnym. Inwestycję wspomogło wysokie dofinansowanie z Funduszu Solidarnościowego Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Na ten cel samorząd powiatowy uzyskał blisko 3 miliony złotych. Budowa ma zakończyć się w połowie 2022 roku.

W środę, 17 lutego w siedzibie delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu podpisano umowę dofinansowania budowy Powiatowego Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego. Urząd reprezentował wicewojewoda Artur Standowicz, a samorząd powiatowy starosta Waldemar Trelka. Podpisanie umowy odbyło się w obecności Krzysztofa Murawskiego, kierownika radomskiej delegatury i zarazem przewodniczącego Rady Powiatu, a także wicestarosty Romana Frąka oraz skarbnik Joanny Wontorskiej.

Prawie 3 miliony złotych dotacji

Inwestycja będzie realizowana w ramach ogólnokrajowego programu „Centra Opiekuńczo-Mieszkalne”, finansowanego z Funduszu Solidarnościowego, wdrażanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przy współudziale Wojewody Mazowieckiego.

Całkowity koszt budowy oraz wyposażenia Powiatowego Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego w Krzyżanowicach zaplanowano na kwotę 4 milionów 238 tysięcy 615 złotych, z czego dofinansowanie z Funduszu Solidarnościowego wynosi 2 miliony 982 tysiące 076 złotych (70,4 %), a środki własne Powiatu Radomskiego to 1 milion 256 tysięcy 539 złotych (29,6 %).

Duże potrzeby środowiska lokalnego

Celem powstawania Centrów Opiekuńczo-Mieszkalnych jest zwiększenie dostępności dla dorosłych osób niepełnosprawnych (w stopniu znacznym lub umiarkowanym) do wysokiej jakości całodobowych i dziennych usług: zamieszkiwania, opiekuńczych oraz specjalistycznych, w tym wsparcia w zakresie potrzeb zdrowotnych, pielęgnacyjnych, rozwijania sprawności ruchowej oraz kompetencji poznawczych i społecznych. Centrum będzie przy tym wsparciem dla członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych poprzez czasowe wyręczenie ich w opiece nad członkiem rodziny lub gospodarstwa domowego.

- Przeprowadzone wcześniej badania ankietowe w gminach wykazały, że zapotrzebowanie na pobyty w takiej placówce jest bardzo duże, ponieważ ponad 230 osób wymaga specjalistycznej opieki. Pobyt w Centrum będzie miał charakter rotacyjny, w turach około 3-miesięcznych i może objąć około 100 osób rocznie. Rekrutacja mieszkańców będzie prowadzona przy współudziale gminnych ośrodków pomocy społecznej oraz organizacji społecznych, działających w środowisku osób niepełnosprawnych – mówi starosta Waldemar Trelka.

Pięciogwiazdkowy DPS

Centrum będzie ośrodkiem wsparcia dziennego pobytu z miejscami całodobowymi okresowego pobytu dla 23 dorosłych osób niepełnosprawnych z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności. Spośród ogólnej liczby podopiecznych 15 osób ma korzystać ze wsparcia placówki w formie pobytu dziennego (przez 8 godzin dziennie w ciągu 5 dni roboczych), zaś 8 osób otrzyma wsparcie w formie całodobowego zamieszkania przez 7 dni w tygodniu.

Dodatkowo placówka zapewni swoim mieszkańcom bezpłatne wyżywienie (śniadania i obiady – w ramach pobytu dziennego oraz śniadania, obiady i kolacje - dla osób zamieszkujących całodobowo), a także codzienny bezpłatny transport osób niepełnosprawnych z miejsca zamieszkania do Centrum i z powrotem.

Według wstępnych szacunków, nowe Centrum w Krzyżanowicach będzie zatrudniać ponad 20 osób, w tym wykwalifikowanych opiekunów i asystentów osób z niepełnosprawnościami, psychologa, fizjoterapeutę, pielęgniarki, personel administracyjny oraz pomocniczy (pomoc kuchenną, kierowcę, sprzątaczkę).

- Co ważne, wsparcie z Funduszu Solidarnościowego nie kończy się na etapie utworzenia, czyli budowy i wyposażenia Centrum w Krzyżanowicach. Program przewiduje bowiem możliwość dalszego współfinansowania działalności tej placówki. Po utworzeniu Centrum będziemy ubiegać się o dotację na jego działalność – dodaje starosta Waldemar Trelka.

Pobyt w otoczeniu drzew

Nowy budynek ma powstać w Krzyżanowicach koło Iłży na działce, będącej własnością Powiatu Radomskiego, niedaleko drogi krajowej numer 9. W sąsiedztwie znajduje się powiatowy Dom Pomocy Społecznej, otoczony starym parkiem.

 Projektowany budynek ma mieć powierzchnię całkowitą około 730 metrów kwadratowych i będzie obiektem 1-kondygnacyjnym z podziałem na część dzienną oraz mieszkalną. W części dziennej mieścić się będą m.in. pracowanie artystyczna i kulinarna oraz sala ćwiczeń. Podopieczni będą mogli wypoczywać w pokoju dziennym obok jadalni. Jadalnia zostanie połączona bezpośrednio z pomieszczeniem przyjmowania dostaw cateringowych i rozdzielnią posiłków. Od strony wejścia głównego przewidziano szatnię i łazienki dla mieszkańców.

Część mieszkalna to 8 jednoosobowych pokoi wraz z łazienkami. Budynek będzie oczywiście w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, łącznie z instalacją przywoławczo – alarmową, czy wszelkimi poręczami i uchwytami. Wnętrza mają być wyposażone w informacje wizualne i dotykowe, dotyczące rozkładu pomieszczeń. Możliwy będzie także wstęp do obiektu dla osób korzystających z psa asystującego.

 • Przykładowa wizualizacja Centrum Opiekuńczo –...
 • Umowę podpisali wicewojewoda Artur Standowicz i starosta...
 • W Krzyżanowicach powstanie Powiatowe Centrum...
 • W Krzyżanowicach powstanie Powiatowe Centrum...
 • W Krzyżanowicach powstanie Powiatowe Centrum...
 • W Krzyżanowicach powstanie Powiatowe Centrum...

wstecz

Aktualności

 • 2021.03.05

  Szpital w Iłży hybrydowym

  W związku z decyzją Wojewody Mazowieckiego, część szpitala w Iłży została przeznaczona dla chorych na koronawirusa. Placówka działała w tzw. systemie hybrydowym.
   
   
   
 • 2021.03.02

  Zostań żołnierzem 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej

  Wojskowa Komenda Uzupełnień w Radomiu informuje o prowadzonej rekrutacji do Wojsk Obrony Terytorialnej.
  Dla kogo WOT ? O przyjęcie w szeregi WOT może ubiegać się osoba, która: jest pełnoletnia, posiada polskie obywatelstwo, jest niekarana, posiada zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej, nie pełni innego rodzaju służby wojskowej oraz nie posiada przydziału kryzysowego.
   
 • 2021.03.01

  Przekaż 1 % podatku dla organizacji z terenu Powiatu Radomskiego

  Każda z osób odprowadzających podatek dochodowy, może przekazać jego 1% na rzecz wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego (OPP). W ten sposób szybko i łatwo pomoże tym, którzy najbardziej potrzebują wsparcia.

   

 • 2021.02.23

  Weź udział w konkursie o Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego!

  Jesteś producentem żywności ? Twoje produkty są wysokiej jakości? Promujesz mazowieckie tradycje kulinarne? Weź udział w konkursie o Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego.

   

 • 2021.02.22

  Coraz lepsza kondycja szpitali w Pionkach oraz Iłży

  - Chcemy, aby nasze szpitale wybierane przez lekarzy i pacjentów jako dobre miejsce do pracy oraz leczenia w nowoczesnych warunkach. To nasza wizja, która powinna spełnić się jeszcze w tej kadencji samorządowej – mówi Waldemar Trelka, starosta radomski.

 • 2021.02.17

  W Krzyżanowicach powstanie Powiatowe Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne

  Powiat Radomski zrealizuje budowę Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Krzyżanowicach koło Iłży. Nowa placówka ma zapewniać wszechstronne wsparcie i opiekę dorosłym osobom niepełnosprawnym. Inwestycję wspomogło wysokie dofinansowanie z Funduszu Solidarnościowego Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Na ten cel samorząd powiatowy uzyskał blisko 3 miliony złotych. Budowa ma zakończyć się w połowie 2022 roku.

 • 2021.02.16

  Projektują obwodnicę Skaryszewa. Mieszkańcy mogą zgłaszać opinie

  Spółka projektowa Arkas-Projekt, działająca w imieniu i na rzecz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, zaprasza mieszkańców miasta i gminy Skaryszew do zgłaszania opinii, dotyczących projektowanej obwodnicy Skaryszewa w ciągu drogi krajowej numer 9.

   

 • 2021.02.11

  Szczepienia dla nauczycieli w szpitalach w Pionkach i Iłży

  Szpitale powiatowe w Pionkach oraz Iłży będą realizowały szczepienia nauczycieli: pierwsza z placówek od 1 marca, zaś druga z nich już od 12 lutego. W sumie chęć zaszczepienia się przeciwko COVID-19 wyraziło już kilkuset nauczycieli z różnych typów szkół w Powiecie Radomskim.

      

 • 2021.02.08

  Zima na drogach powiatu radomskiego

  W poniedziałek rano wszystkie drogi powiatowe w Powiecie Radomskim były przejezdne, chociaż na niektórych odcinkach warunki są bardzo trudne. Sytuacja na „powiatówkach” nie różni się zbytnio od stanu dróg wojewódzkich i krajowych. Wszystko przez mróz, ciągłe opady śniegu i silny wiatr, który w wielu miejscach nawiewa tak zwane jęzory śniegu.

   

 • 2021.02.05

  Władze Powiatu Radomskiego pozyskały ponad 218 milionów złotych

  Jak poinformował Waldemar Trelka, starosta radomski, w 2020 roku do budżetu Powiatu Radomskiego pozyskano ponad 218 milionów złotych. Największą pulę stanowiły środki z Funduszu Pracy i Europejskiego Funduszu Społecznego, przekazane na wniosek starosty dla Powiatowego Urzędu Pracy na realizację zadań z Tarczy Antykryzysowej. Oprócz tego pozyskiwano fundusze na przebudowę dróg powiatowych i powiatową służbę zdrowia.

   

Kalendarium

«marzec2021»
PnWtŚrCzwPtSobNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Kontakt

Uwaga! Od dnia 1 stycznia 2017 r. przy dokonywaniu zakupu/sprzedaży towarów i usług, wystawianiu bądź otrzymywaniu faktur obowiązują dane:

Nabywca: Powiat Radomski

ul. Tadeusza Mazowieckiego 7, 26-600 Radom

NIP: 948-26-04-208
REGON: 670223110

Odbiorca: Starostwo Powiatowe w Radomiu

ul. Tadeusza Mazowieckiego 7, 26-600 Radom


Numery telefonów centrali:

 • tel. +48 48 365 58 01
 • fax +48 48 365 58 07

Bezpośrednie numery telefonów


Godziny urzędowania:

 • poniedziałek 8:00 - 16:00; Wydział Komunikacji przyjmuje petentów w godzinach 8:00 - 15:30,
 • wtorek - czwartek 7:30 - 15:30; Wydział Komunikacji przyjmuje petentów w godzinach 7:30 - 15:00,
 • piątek 7:00 - 15:00; Wydział Komunikacji przyjmuje petentów w godzinach 7:00 - 14:30.

Skrzynki pocztowe:


Elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP: /spradom/skrytka


Konta bankowe

 • rachunek dochodów Skarbu Państwa (opłaty melioracyjne, użytkowanie wieczyste gruntów Skarbu Państwa, opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, karty parkingowe, legitymacje osoby niepełnosprawnej i ich duplikaty):
  38 1600 1462 1839 9265 3000 0005
 • rachunek dochodów własnych (opłaty komunikacyjne i geodezyjne, karty wędkarskie, płatności za faktury):
  98 1600 1462 1821 4410 6000 0002
 • rachunek sum depozytowych (wadia, zabezpieczenie należytego wykonania umowy, dzierżawa obwodów łowieckich):
  71 1600 1462 1821 4410 6000 0003
 • opłata skarbowa za czynności urzędowe:
  52 1240 3259 1111 0010 1340 6544
 • rachunek dochodów własnych (kary pieniężne wynikające z ustawy Prawo o Ruchu Drogowym):
  92 1600 1462 1821 4410 6000 0013
 • rachunek sum depozytowych (zezwolenia na zbieranie odpadów):
  76 1600 1462 1821 4410 6000 0010

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.
baner toplayer
życzenia z okazjni Dnia Kobiet