Aktualności

Breadcrumbs

Treść strony

Nowe ognisko koronawirusa w Domu Pomocy Społecznej w Wierzbicy

Ponad 30 podopiecznych i 5 pracowników dużego budynku Domu Pomocy Społecznej przy ul. Sienkiewicza w Wierzbicy, otrzymało pozytywny wynik testu na koronawirusa. Obecnie przebywa tam 79 mieszkańców, najwięcej z niepełnosprawnością intelektualną oraz ponad 20 opiekunów.

W święta wielkanocne, z inicjatywy dyrektor DPS, prywatna firma medyczna wykonała testy wszystkim 25 pracownikom budynku przy ul. Sienkiewicza. Były ujemne, dlatego - według radomskiego sanepidu - praca mogła odbywać się tam w normalnym trybie.

We wtorek, 22 kwietnia, z uwagi na konieczność pobrania testów od znacznej liczby osób, Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna skierowała na miejsce Zespół Interwencji Kryzysowych z 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Żołnierze z przeszkoleniem medycznym pobrali wówczas wymazy od mieszkańców oraz personelu DPS i zostały one przewiezione do stacji sanepidu w Warszawie.

Duży DPS ogniskiem koronawirusa

W środę, 22 kwietnia wieczorem zaczęły spływać pierwsze wyniki testów, a dzień później, w czwartek, 23 kwietnia, okazało się, że zarażonych jest ponad 30 z 79 podopiecznych oraz 5 pracowników, w tym 4 pielęgniarki. Nadal nie ma jeszcze około 40 wyników. Dyrektor i pracownicy administracji są zdrowi. Na razie trudno jednoznacznie stwierdzić przyczynę zakażenia – powinna określić to radomska stacja sanepidu.

W czwartek do pracowników DPS w Wierzbicy pojechał starosta radomski, wraz z sekretarzem powiatu oraz dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

- Rozmawialiśmy z panią dyrektor i pracownikami, zadeklarowaliśmy pełne wsparcie, również w kontekście godzin nadliczbowych. Praktycznie wszyscy zapewnili, że pozostaną z podopiecznymi, za co jestem szczególnie wdzięczny, bo jest to postawa, która staje się chlubnym wyjątkiem w skali całego kraju. Mam również bezpośredni kontakt z panem wojewodą. Na razie nie było mowy ewentualnej ewakuacji pacjentów, ale sytuacja jest zmienna - mówi starosta Waldemar Trelka.

Wcześniej starosta zdecydował, aby wszystkie zapasy środków ochrony osobistej oraz płynów do dezynfekcji, które gromadzono w ostatnim czasie dla potrzeb trzech powiatowych DPS, natychmiast przekazać do placówki w Wierzbicy. Dodajmy, że w związku z dynamiczną sytuacją w Domach Pomocy Społecznej, jeszcze w poniedziałek, 20 kwietnia w Starostwie Powiatowym w Radomiu powołano specjalną grupę do spraw związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem  i zwalczaniem COVID-19. Teraz ułatwia to podejmowanie działań, na przykład natychmiastowych zakupów.

Transporty do szpitala

Izabela Stępień, dyrektor DPS, wraz z radomskim sanepidem i lekarzami, zorganizowała już pierwsze transporty 6 osób chorych na COVID-19 na oddział zakaźny Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.

Wsparcie w postaci specjalistycznego sprzętu dla DPS w Wierzbicy zadeklarował już wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz. Według niego, placówka otrzyma jeszcze w czwartek 40 sztuk kombinezonów ochrony biologicznej, 500 sztuk rękawic, 150 maseczek, 25 przyłbic, 20 sztuk okularów ochronnych i 30 litrów płynów dezynfekujących.

W małym domu bez koronawirusa

Przypomnijmy, że podobna sytuacja miała miejsce w piątek, 10 kwietnia w mniejszym budynku Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Partyzantów w Wierzbicy. Tam jedna z pracownic otrzymała informację o pozytywnym wyniku testu na koronawirusa. Wkrótce okazało się, że zarażonych było 7 z 35 podopiecznych placówki. Wówczas, również przy współpracy z radomskim sanepidem, udało się dość szybko opanować sytuację. Chorzy zostali natychmiast odizolowani, a następnie w ciągu dwóch dni ewakuowani na oddział zakaźny Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Pozostali pensjonariusze oraz kilkuosobowy personel budynku przy ul. Partyzantów spędzają ostatnie dni na kwarantannie, ale nie mają objawów choroby COVID-19.

wstecz

Aktualności

 • 2021.05.17

  Szkoły średnie Powiatu Radomskiego zapraszają ósmoklasistów

  Technik fotografii i multimediów, technik programista, czy… vloger, czyli twórca internetowy to tylko niektóre z wielu propozycji, jakie dla absolwentów szkół podstawowych mają szkoły średnie w Powiecie Radomskim. Starosta radomski zaprasza ósmoklasistów na Wirtualne Targi Edukacyjne, czyli przegląd ofert szkół średnich na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Radomiu pod adresem www.radompowiat.pl. Właśnie ruszyła rekrutacja, prowadzona przez dwa renomowane licea ogólnokształcące, a także trzy bardzo dobre szkoły techniczne w Pionkach oraz Iłży.

 • 2021.05.14

  Niesamowite kreacje powstały w MOW w Wierzbicy

  W minionym tygodniu w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Wierzbicy, prowadzonym przez Powiat Radomski miały miejsce wyjątkowe warsztaty krawieckie. Poprowadziła je Marzena Chełmińska, znana projektantka mody, kreatorka marek C#elminska oraz SENS. Efektem wspólnej pracy z dziewczętami z klasy krawieckiej były niezwykłe kreacje, uwieńczone potem przez fotografów podczas Zjazdu Pasjonatów Fotografii w Sandomierzu.

 • 2021.05.14

  Kwalifikacja wojskowa 2021 w powiecie radomskim. Kogo dotyczy?

  Niemal tysiąc mieszkańców Powiatu Radomskiego ma zgłosić się w tym roku do kwalifikacji wojskowej, która rozpoczyna się już w poniedziałek, 17 maja i potrwa do środy, 30 czerwca. Najwięcej poborowych jest w gminach Zakrzew, Skaryszew i mieście Pionki, a najmniej w gminach Przytyk i Gózd. Powiatowa Komisja Lekarska numer 1 będzie mieścić się w Centrum Medycznym Corten Medic przy ulicy Beliny Prażmowskiego 33 A w Radomiu.

 • 2021.05.13

  Ważna informacja dla osób, które wymagają rehabilitacji po przebytej chorobie COVID-19

  Szpital w Pionkach rozpoczyna stacjonarną rehabilitację, zmierzającą do poprawy sprawności oddechowej pacjentów oraz zwiększającą wydolność wysiłkową.
   
  - Prowadzona przez nas rehabilitacja ma sprawić, że pacjenci po przebytym zakażeniu koronawirusem szybciej powrócą do pełnej sprawności. Rehabilitacja ma również wpłynąć na ich kondycję psychiczną - mówi Bernarda Dudek, dyrektor szpitala w Pionkach.
 • 2021.04.23

  Trwa kompleksowy remont szpitala powiatowego w Iłży

  - Budowa nowego szpitala w Pionkach nie oznacza, że władze powiatu zapominają o drugiej ważnej placówce ochrony zdrowia w Iłży – podkreśla Waldemar Trelka, starosta radomski. Tylko w 2021 roku nakłady na różne inwestycje w tym szpitalu to blisko 7,5 miliona złotych. Najważniejsze z nich to dokończenie przebudowy Bloku Operacyjnego i Działu Chirurgicznego oraz zakupy sprzętu i aparatury medycznej.

   

 • 2021.04.15

  Powiat Radomski składa trzy wnioski na inwestycje do marszałka mazowieckiego

  Władze Powiatu Radomskiego złożyły wnioski inwestycyjne do marszałkowskiego programu „Instrument wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego”. Dwa z nich dotyczą służby zdrowia, a trzeci budowy drogi, łączącej Radom z podradomskimi gminami. Łączna maksymalna wartość dofinansowania, które można uzyskać z budżetu województwa mazowieckiego to blisko 6 milionów złotych.

 • 2021.04.15

  Powstaje Powiatowy Punkt Szczepień w Pionkach, drugi działa w Iłży

  W Powiecie Radomskim powstaną dwa dodatkowe powszechne, powiatowe punkty szczepień przeciwko COVID-19. Jeden z nich mieści się w szpitalu w Iłży i działa od początku 2021 roku. Drugi ma ruszyć od maja w budynku szpitalnym przy ulicy Sienkiewicza 29 w Pionkach. Będzie można tam szczepić 200 osób dziennie.

   

 • 2021.04.15

  Zmiany w systemie dopłat bezpośrednich

  Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina o trawjącym od 15 marca naborze wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych  z PROW za 2021 rok.

  Od tego roku rolnicy mogą składać wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych z PROW wyłącznie w formie elektronicznej za pomocą aplikacji eWniosekPlus.
  Nie ma możliwości złożenia uproszczonego oświadczenia zastępującego wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich czy obszarowych. Do rolników nie jest już przesyłany spersonalizowany formularz wniosku wraz z materiałem graficznym w wersji papierowej.  Nie ma także możliwości składania oświadczeń o braku zmian w stosunku do roku ubiegłego.

 • 2021.04.13

  Bezpieczny w sieci - konferencja online

  Urząd Komunikacji Elektronicznej przygotował nową kampanię edukacyjno-informacyjną "j@ online", która jest odpowiedzią na stale rosnącą skalę zagrożeń jaką są ataki phishingowe. Narażeni na nie są wszyscy konsumenci, którzy często korzystają z sieci, ale zapominają o podstawowych zasadach cyberbezpieczeństwa.

 • 2021.04.09

  Dary dla Powiatu Radomskiego od Fundacji Wacława Ezechiela Długosza

  W Starostwie Powiatowym w Radomiu stanęło kolejne urządzenie do dezynfekcji, za pomocą którego można jednocześnie wykonać pomiar temperatury ciała. To dar od Fundacji Pamięci Wicemarszałka Sejmu II RP Wacława Ezechiela Długosza z Warszawy. Jej przedstawiciele przekazali również samorządowi powiatowemu 1500 sztuk maseczek ochronnych.

Kalendarium

«maj2021»
PnWtŚrCzwPtSobNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Kontakt

Uwaga! Od dnia 1 stycznia 2017 r. przy dokonywaniu zakupu/sprzedaży towarów i usług, wystawianiu bądź otrzymywaniu faktur obowiązują dane:

Nabywca: Powiat Radomski

ul. Tadeusza Mazowieckiego 7, 26-600 Radom

NIP: 948-26-04-208
REGON: 670223110

Odbiorca: Starostwo Powiatowe w Radomiu

ul. Tadeusza Mazowieckiego 7, 26-600 Radom


Numery telefonów centrali:

 • tel. +48 48 365 58 01
 • fax +48 48 365 58 07

Bezpośrednie numery telefonów


Godziny urzędowania:

 • poniedziałek 8:00 - 16:00; Wydział Komunikacji przyjmuje petentów w godzinach 8:00 - 15:30,
 • wtorek - czwartek 7:30 - 15:30; Wydział Komunikacji przyjmuje petentów w godzinach 7:30 - 15:00,
 • piątek 7:00 - 15:00; Wydział Komunikacji przyjmuje petentów w godzinach 7:00 - 14:30.

Skrzynki pocztowe:


Elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP: /spradom/skrytka


Konta bankowe

 • rachunek dochodów Skarbu Państwa (opłaty melioracyjne, użytkowanie wieczyste gruntów Skarbu Państwa, opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, karty parkingowe, legitymacje osoby niepełnosprawnej i ich duplikaty):
  38 1600 1462 1839 9265 3000 0005
 • rachunek dochodów własnych (opłaty komunikacyjne i geodezyjne, karty wędkarskie, płatności za faktury):
  98 1600 1462 1821 4410 6000 0002
 • rachunek sum depozytowych (wadia, zabezpieczenie należytego wykonania umowy, dzierżawa obwodów łowieckich):
  71 1600 1462 1821 4410 6000 0003
 • opłata skarbowa za czynności urzędowe:
  52 1240 3259 1111 0010 1340 6544
 • rachunek dochodów własnych (kary pieniężne wynikające z ustawy Prawo o Ruchu Drogowym):
  92 1600 1462 1821 4410 6000 0013
 • rachunek sum depozytowych (zezwolenia na zbieranie odpadów):
  76 1600 1462 1821 4410 6000 0010

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.