Aktualności

Breadcrumbs

Treść strony

 • Szpital w Pionkach

Porodówka bez porodów w Pionkach zakończyła swoją działalność

- To była jedyna możliwa decyzja, ponieważ działalność medyczna od trzech lat była fikcją - mówi starosta radomski Waldemar Trelka, wyjaśniając powody zakończenia działalności oddziału ginekologiczno-położniczego szpitala w Pionkach. Wkrótce powstanie tam oddział ginekologii jednego dnia. Czy porody wrócą do Pionek?

Obecne problemy oddziału, a pośrednio również samego szpitala w Pionkach pojawiły się kilka lat temu. Najpierw, z uwagi na ogólny spadek liczby narodzin w regionie, na porodówce w Pionkach przychodziło na świat coraz mniej noworodków.

Bez porodów od 2017 roku

W 2014 r. urodziło się tam 342 dzieci, w 2015 – 347, w 2016 – 201, natomiast w 2017, 2018 i 2019 roku już ani jednego. W 2017 roku ówczesny dyrektor szpitala podpisał porozumienie z Narodowym Funduszem Zdrowia o wstrzymaniu porodów z powodu braku lekarza neonatologa, czyli specjalisty od noworodków. Był on konieczny dla utrzymania oddziału, był poszukiwany przez dłuższy czas, ale bezskutecznie.

- W ten sposób możliwość rodzenia w Pionkach skończyła się już trzy lata temu. Poprzedni Zarząd Powiatu przyjął do wiadomości fakt, że porodówka przestała istnieć, ale wraz z dyrektorem szpitala utrzymywał nadal pełne zatrudnienie na oddziale. Ginekologia prowadziła działalność (w ostatnim roku wykonano tam 41 zabiegów, czyli około 3 miesięcznie), ale położnictwo już nie. Mimo tego szpital nadal utrzymywał tam pełną obsadę: lekarzy, położne, pielęgniarki i inny personel - przez 365 dni w roku – dodaje starosta Trelka.

Rosnące koszty i utrzymywanie fikcji

Czym to skutkowało? Pieniędzy z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) nie przybywało, a koszty rosły. W 2018 roku dochody oddziału wyniosły 934 tysiące złotych, ale koszty działalności wyniosły 2 miliony 138,8 tysiąca złotych (z czego same tylko płace personelu to 1 milion 235 tysięcy złotych). Oddział przyniósł wówczas stratę w wysokości 1,2 miliona złotych. W 2019 roku ten stan się utrzymywał, ale strata wyniosła już prawie 1,5 miliona złotych!

- W naszej ocenie, funkcjonowanie oddziału położniczego było więc kompletną fikcją, ponieważ kontrakt z NFZ w ogóle nie był realizowany. Niestety, o utrzymanie tej fikcji dbali przez wiele miesięcy rozmaici „przyjaciele” szpitala w Pionkach – dodaje Waldemar Trelka.

Wobec rosnących strat oddziału i ogólnego zadłużenia szpitala, wraz z Radą Społeczną i Zarządem Powiatu, podjęto jedyną możliwą decyzję: natychmiastowe uporządkowanie spraw, zaniedbywanych od co najmniej 3 lat.

Szpital wystąpił do Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) z wnioskiem o likwidację oddziału (ze względu na procedury, oddział trzeba najpierw zlikwidować, aby w jego miejsce można było utworzyć nowy). Na krok ten zgodzili się radni Powiatu Radomskiego podczas marcowej sesji. Wypowiedzenia otrzymały cztery osoby, którym, zgodnie z Kodeksem Pracy, każda z nich otrzyma odprawę, ekwiwalent za urlop i zapłatę za nadgodziny, a niektórzy również nagrody jubileuszowe. – Obecnie jednak wszystkie te osoby przebywają na zwolnieniach lekarskich – dodaje starosta. 

Nowy szpital i nowa ginekologia

Szpital uruchomi teraz oddział ginekologii jednego dnia. - Nazwa może być myląca, ponieważ sugeruje jakoby pacjentki musiały przebywać na tym oddziale tylko przez dobę. Dyrekcja szpitala zapewnia jednak, że jeśli pacjentka ginekologiczna wymagałaby dłuższej opieki czy pobytu, zostanie przeniesiona na inny oddział tego samego szpitala, a więc pozostanie w Pionkach - wyjaśnia starosta.

Przypomnijmy, że w 2020 roku rozpoczyna się strategiczna rozbudowa szpitala. Powiat chce wydać w tym roku na pionkowską lecznicę ponad 14 mln zł, a najważniejszą inwestycją jest budowa nowego pawilonu, m.in. dla chirurgii.

- Na początku maja powinien być gotowy projekt budowlany, tak zwany wykonawczy, a następnie ma zostać rozpisany przetarg na samą budowę. Trudno powiedzieć, jak będzie to realizowane w obecnej sytuacji, związanej z epidemią koronawirusa. Liczymy jednak mimo wszystko na powrót koniunktury i realne, a nie zawyżane ceny usług budowlanych oraz zapowiadane przez rząd programy inwestycyjne –zauważa włodarz powiatu radomskiego. - Przypomnę tylko, że w ostatnich 10 latach „przyjaciele” szpitala w Pionkach przeznaczali dla niego 850 tysięcy złotych rocznie – dodaje.

Władze powiatu nie przekreślają stworzenia oddziału ginekologii z położnictwem w nowym pawilonie szpitala w Pionkach. Problemem jest jednak fakt, że dawniej panie rodziły w wyznaczonych do tego celu szpitalach, ale od wielu lat nie ma już rejonizacji. Dziś każda kobieta sama decyduje gdzie chciałaby rodzić i robi to zwykle tam, gdzie pracuje lekarz prowadzący jej ciążę.

 

 

 

wstecz

Aktualności

 • 2021.05.17

  Szkoły średnie Powiatu Radomskiego zapraszają ósmoklasistów

  Technik fotografii i multimediów, technik programista, czy… vloger, czyli twórca internetowy to tylko niektóre z wielu propozycji, jakie dla absolwentów szkół podstawowych mają szkoły średnie w Powiecie Radomskim. Starosta radomski zaprasza ósmoklasistów na Wirtualne Targi Edukacyjne, czyli przegląd ofert szkół średnich na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Radomiu pod adresem www.radompowiat.pl. Właśnie ruszyła rekrutacja, prowadzona przez dwa renomowane licea ogólnokształcące, a także trzy bardzo dobre szkoły techniczne w Pionkach oraz Iłży.

 • 2021.05.14

  Niesamowite kreacje powstały w MOW w Wierzbicy

  W minionym tygodniu w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Wierzbicy, prowadzonym przez Powiat Radomski miały miejsce wyjątkowe warsztaty krawieckie. Poprowadziła je Marzena Chełmińska, znana projektantka mody, kreatorka marek C#elminska oraz SENS. Efektem wspólnej pracy z dziewczętami z klasy krawieckiej były niezwykłe kreacje, uwieńczone potem przez fotografów podczas Zjazdu Pasjonatów Fotografii w Sandomierzu.

 • 2021.05.14

  Kwalifikacja wojskowa 2021 w powiecie radomskim. Kogo dotyczy?

  Niemal tysiąc mieszkańców Powiatu Radomskiego ma zgłosić się w tym roku do kwalifikacji wojskowej, która rozpoczyna się już w poniedziałek, 17 maja i potrwa do środy, 30 czerwca. Najwięcej poborowych jest w gminach Zakrzew, Skaryszew i mieście Pionki, a najmniej w gminach Przytyk i Gózd. Powiatowa Komisja Lekarska numer 1 będzie mieścić się w Centrum Medycznym Corten Medic przy ulicy Beliny Prażmowskiego 33 A w Radomiu.

 • 2021.05.13

  Ważna informacja dla osób, które wymagają rehabilitacji po przebytej chorobie COVID-19

  Szpital w Pionkach rozpoczyna stacjonarną rehabilitację, zmierzającą do poprawy sprawności oddechowej pacjentów oraz zwiększającą wydolność wysiłkową.
   
  - Prowadzona przez nas rehabilitacja ma sprawić, że pacjenci po przebytym zakażeniu koronawirusem szybciej powrócą do pełnej sprawności. Rehabilitacja ma również wpłynąć na ich kondycję psychiczną - mówi Bernarda Dudek, dyrektor szpitala w Pionkach.
 • 2021.04.23

  Trwa kompleksowy remont szpitala powiatowego w Iłży

  - Budowa nowego szpitala w Pionkach nie oznacza, że władze powiatu zapominają o drugiej ważnej placówce ochrony zdrowia w Iłży – podkreśla Waldemar Trelka, starosta radomski. Tylko w 2021 roku nakłady na różne inwestycje w tym szpitalu to blisko 7,5 miliona złotych. Najważniejsze z nich to dokończenie przebudowy Bloku Operacyjnego i Działu Chirurgicznego oraz zakupy sprzętu i aparatury medycznej.

   

 • 2021.04.15

  Powiat Radomski składa trzy wnioski na inwestycje do marszałka mazowieckiego

  Władze Powiatu Radomskiego złożyły wnioski inwestycyjne do marszałkowskiego programu „Instrument wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego”. Dwa z nich dotyczą służby zdrowia, a trzeci budowy drogi, łączącej Radom z podradomskimi gminami. Łączna maksymalna wartość dofinansowania, które można uzyskać z budżetu województwa mazowieckiego to blisko 6 milionów złotych.

 • 2021.04.15

  Powstaje Powiatowy Punkt Szczepień w Pionkach, drugi działa w Iłży

  W Powiecie Radomskim powstaną dwa dodatkowe powszechne, powiatowe punkty szczepień przeciwko COVID-19. Jeden z nich mieści się w szpitalu w Iłży i działa od początku 2021 roku. Drugi ma ruszyć od maja w budynku szpitalnym przy ulicy Sienkiewicza 29 w Pionkach. Będzie można tam szczepić 200 osób dziennie.

   

 • 2021.04.15

  Zmiany w systemie dopłat bezpośrednich

  Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina o trawjącym od 15 marca naborze wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych  z PROW za 2021 rok.

  Od tego roku rolnicy mogą składać wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych z PROW wyłącznie w formie elektronicznej za pomocą aplikacji eWniosekPlus.
  Nie ma możliwości złożenia uproszczonego oświadczenia zastępującego wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich czy obszarowych. Do rolników nie jest już przesyłany spersonalizowany formularz wniosku wraz z materiałem graficznym w wersji papierowej.  Nie ma także możliwości składania oświadczeń o braku zmian w stosunku do roku ubiegłego.

 • 2021.04.13

  Bezpieczny w sieci - konferencja online

  Urząd Komunikacji Elektronicznej przygotował nową kampanię edukacyjno-informacyjną "j@ online", która jest odpowiedzią na stale rosnącą skalę zagrożeń jaką są ataki phishingowe. Narażeni na nie są wszyscy konsumenci, którzy często korzystają z sieci, ale zapominają o podstawowych zasadach cyberbezpieczeństwa.

 • 2021.04.09

  Dary dla Powiatu Radomskiego od Fundacji Wacława Ezechiela Długosza

  W Starostwie Powiatowym w Radomiu stanęło kolejne urządzenie do dezynfekcji, za pomocą którego można jednocześnie wykonać pomiar temperatury ciała. To dar od Fundacji Pamięci Wicemarszałka Sejmu II RP Wacława Ezechiela Długosza z Warszawy. Jej przedstawiciele przekazali również samorządowi powiatowemu 1500 sztuk maseczek ochronnych.

Kalendarium

«maj2021»
PnWtŚrCzwPtSobNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Kontakt

Uwaga! Od dnia 1 stycznia 2017 r. przy dokonywaniu zakupu/sprzedaży towarów i usług, wystawianiu bądź otrzymywaniu faktur obowiązują dane:

Nabywca: Powiat Radomski

ul. Tadeusza Mazowieckiego 7, 26-600 Radom

NIP: 948-26-04-208
REGON: 670223110

Odbiorca: Starostwo Powiatowe w Radomiu

ul. Tadeusza Mazowieckiego 7, 26-600 Radom


Numery telefonów centrali:

 • tel. +48 48 365 58 01
 • fax +48 48 365 58 07

Bezpośrednie numery telefonów


Godziny urzędowania:

 • poniedziałek 8:00 - 16:00; Wydział Komunikacji przyjmuje petentów w godzinach 8:00 - 15:30,
 • wtorek - czwartek 7:30 - 15:30; Wydział Komunikacji przyjmuje petentów w godzinach 7:30 - 15:00,
 • piątek 7:00 - 15:00; Wydział Komunikacji przyjmuje petentów w godzinach 7:00 - 14:30.

Skrzynki pocztowe:


Elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP: /spradom/skrytka


Konta bankowe

 • rachunek dochodów Skarbu Państwa (opłaty melioracyjne, użytkowanie wieczyste gruntów Skarbu Państwa, opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, karty parkingowe, legitymacje osoby niepełnosprawnej i ich duplikaty):
  38 1600 1462 1839 9265 3000 0005
 • rachunek dochodów własnych (opłaty komunikacyjne i geodezyjne, karty wędkarskie, płatności za faktury):
  98 1600 1462 1821 4410 6000 0002
 • rachunek sum depozytowych (wadia, zabezpieczenie należytego wykonania umowy, dzierżawa obwodów łowieckich):
  71 1600 1462 1821 4410 6000 0003
 • opłata skarbowa za czynności urzędowe:
  52 1240 3259 1111 0010 1340 6544
 • rachunek dochodów własnych (kary pieniężne wynikające z ustawy Prawo o Ruchu Drogowym):
  92 1600 1462 1821 4410 6000 0013
 • rachunek sum depozytowych (zezwolenia na zbieranie odpadów):
  76 1600 1462 1821 4410 6000 0010

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.