Aktualności

Breadcrumbs

Treść strony

 • Nowoczesna karetka specjalistyczna w szpitalu w Iłży

Coraz lepsza sytuacja szpitala w Iłży

Szpital w Iłży zakończył 2019 rok na plusie, wypracowując ponad 231 tysięcy złotych nadwyżki. W placówce, przy dużym wsparciu finansowym Powiatu Radomskiego, udało się rozpocząć przebudowę i modernizację oddziału chirurgicznego ogólnego oraz bloku operacyjnego, a dzięki rządowemu programowi wymiany ambulansów, do Iłży trafiła nowoczesna karetka specjalistyczna.

Przez ostatnie trzy lata szpital w Iłży przynosił straty. W 2016 roku było to 433,33,37 tysiące złotych na minusie, w 2017 roku – 346 151,04 złotych na minusie, a w 2018 – już 640 626,17 złotych na minusie. Po zmianie dyrekcji oraz wdrożeniu radykalnej polityki redukcji kosztów, iłżecki szpital zakończył rok 2019 z wynikiem finansowym 231 279,75 zł, czyli ponad 231 tysięcy złotych na plusie.

Wieloletnia degradacja

- Przez lata mieliśmy do czynienia ze stopniową degradacją szpitala. Owszem, były prowadzone inwestycje, rozpoczęto na przykład adaptację dawnej pralni na potrzeby przychodni specjalistycznych, którą to inwestycję dokończyliśmy i rozliczyliśmy w 2019 roku oraz kilka innych. Ogólny stan szpitalnych budynków, zwłaszcza pomocniczych, jest fatalny – cieknące rynny, stare, drewniane okna, zawilgocone fundamenty… Może to świadczyć tylko o wieloletnim braku gospodarskiego podejścia do mienia mieszkańców powiatu – mówi Waldemar Trelka, starosta radomski.

W ocenie Zarządu Powiatu, przez ostatnich 10 lat nakłady na inwestycje i zakupy sprzętu dla szpitala z budżetu powiatu, ale też innych źródeł były niewystarczające. Więcej niż 1 milion złotych przekazano tylko w 2011 i 2014 roku, a najmniej w 2012 roku, kiedy szpital otrzymał „rekordowe” 51 tysięcy złotych (dokładnie 51,338,31 zł). Nowe władze powiatu skupiły się na wzmocnieniu finansowym tej placówki: tylko w 2019 roku dla szpitala w Iłży z budżetu Powiatu Radomskiego przeznaczono blisko 3 miliony złotych (2 980 185,33 zł).

Nowy tomograf i remont chirurgii

- Sytuacja w całej służbie zdrowia jest trudna, a na działalność takich placówek jak szpitale nakłada się wiele czynników, często niezależnych od dyrekcji czy organu prowadzącego, jakim jest powiat. Dobry wynik finansowy szpitala pokazał jednak, że skuteczne zarządzanie placówką jest możliwe, choć oczywiście jeszcze wiele spraw wymaga tam naprawy – dodaje starosta Waldemar Trelka.

Plusem dla pacjentów z powiatu, ale również osób kierowanych tam z innych placówek ochrony zdrowia, ma być uruchomienie w szpitalu w Iłży nowoczesnego tomografu komputerowego. Obecnie trwają ostatnie prace instalacyjne. Zakup urządzenia był możliwy dzięki projektowi unijnemu, do którego powiat przystąpił jeszcze w 2018 roku. W złożonym wówczas wniosku o dofinansowanie unijne nie uwzględniono jednak prac, które należało wykonać, aby tomograf można było w ogóle uruchomić. Dodatkowe koszty adaptacji pomieszczeń i przebudowy instalacji elektrycznej w celu zwiększenia jej mocy, w sumie prawie 300 tysięcy złotych, trzeba było sfinansować z budżetu Powiatu.

W 2019 roku rozpoczęła się przebudowa i gruntowna modernizacja oddziału chirurgicznego ogólnego. Oddział, będący jednym z podstawowych w działalności szpitala, ma rozpocząć działalność w zmodernizowanych pomieszczeniach od kwietnia 2020 roku. Jednocześnie trwa modernizacja Bloku Operacyjnego, która docelowo ma zakończyć się w 2021 roku. Całe zadanie zostało rozpisane na trzy lata i jest dość kosztowne: tylko w 2019 roku było to 2.125,557,31 zł z budżetu Powiatu oraz 220,745,01 zł z budżetu szpitala. W 2020 roku zaplanowano kolejne 2.402,582 zł (Powiat) oraz 214.610 zł (szpital), zaś na 2021 – kwotę 2.341,390 zł (Powiat) oraz 209,144 zł (szpital).

W planach inwestycyjnych na 2020 rok dla szpitala w Iłży, Zarząd Powiatu uwzględnił również zakupy i montaż urządzeń i sprzętu: agregatu prądotwórczego wraz z przystosowaniem pomieszczeń, automatycznego agregatu próżni medycznej oraz dezynfektorów do kaczek i basenów szpitalnych. Na dofinansowanie tych zadań mają być złożone wnioski do rezerwy ogólnej budżetu państwa.

Fakty, a nie mity o szpitalu

Po informacji o dodatnim wyniku finansowym szpitala w Iłży, w mediach społecznościowych pojawiło się kilka niesprawdzonych lub wręcz nieprawdziwych informacji o rzekomo „tragicznej” sytuacji tej placówki.

- Z faktami i liczbami się nie dyskutuje, bo one zawsze same się obronią. Przez ostatni rok szpital otrzymał więcej pieniędzy na inwestycje i zakupy sprzętu z budżetu Powiatu Radomskiego niż w sumie przez ostatnie kilka lat – podkreśla radny Ryszard Dziura, przewodniczący Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej Rady Powiatu Radomskiego. - Sytuacja finansowa szpitala w Iłży uległa diametralnej poprawie  właśnie dzięki zaangażowaniu starosty Waldemara Trelki, wicestarosty Romana Frąka, Zarządu i Radnych Powiatu Radomskiego oraz dyrekcji placówki. Zwracam się więc z apelem do malkontentów, żeby nie starali się budować swojej pozycji, uprawiać polityki, psuć dobrej atmosfery i pozytywnego nastawienia wszystkich radnych, a rzetelnie przedstawiać fakty, jakie obecnie mają miejsce – dodaje radny Dziura.

Informacje w sprawie sytuacji szpitala w Iłży są dostępne na stronie internetowej oraz mediach społecznościowych Powiatu Radomskiego. Zainteresowani mogą również skorzystać z ogólnodostępnych materiałów, chociażby z sesji Rady Powiatu, dostępnych w Biuletynie Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Radomiu.

 • data: 2020-02-28

Galeria zdjęć

 • Prace instalacyjne nowoczesnego tomografu komputerowego
 • Oddział chirurgiczny ogólny szpitala w Iłży

wstecz

Aktualności

 • 2021.05.14

  Niesamowite kreacje powstały w MOW w Wierzbicy

  W minionym tygodniu w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Wierzbicy, prowadzonym przez Powiat Radomski miały miejsce wyjątkowe warsztaty krawieckie. Poprowadziła je Marzena Chełmińska, znana projektantka mody, kreatorka marek C#elminska oraz SENS. Efektem wspólnej pracy z dziewczętami z klasy krawieckiej były niezwykłe kreacje, uwieńczone potem przez fotografów podczas Zjazdu Pasjonatów Fotografii w Sandomierzu.

 • 2021.05.14

  Kwalifikacja wojskowa 2021 w powiecie radomskim. Kogo dotyczy?

  Niemal tysiąc mieszkańców Powiatu Radomskiego ma zgłosić się w tym roku do kwalifikacji wojskowej, która rozpoczyna się już w poniedziałek, 17 maja i potrwa do środy, 30 czerwca. Najwięcej poborowych jest w gminach Zakrzew, Skaryszew i mieście Pionki, a najmniej w gminach Przytyk i Gózd. Powiatowa Komisja Lekarska numer 1 będzie mieścić się w Centrum Medycznym Corten Medic przy ulicy Beliny Prażmowskiego 33 A w Radomiu.

 • 2021.05.13

  Ważna informacja dla osób, które wymagają rehabilitacji po przebytej chorobie COVID-19

  Szpital w Pionkach rozpoczyna stacjonarną rehabilitację, zmierzającą do poprawy sprawności oddechowej pacjentów oraz zwiększającą wydolność wysiłkową.
   
  - Prowadzona przez nas rehabilitacja ma sprawić, że pacjenci po przebytym zakażeniu koronawirusem szybciej powrócą do pełnej sprawności. Rehabilitacja ma również wpłynąć na ich kondycję psychiczną - mówi Bernarda Dudek, dyrektor szpitala w Pionkach.
 • 2021.04.23

  Trwa kompleksowy remont szpitala powiatowego w Iłży

  - Budowa nowego szpitala w Pionkach nie oznacza, że władze powiatu zapominają o drugiej ważnej placówce ochrony zdrowia w Iłży – podkreśla Waldemar Trelka, starosta radomski. Tylko w 2021 roku nakłady na różne inwestycje w tym szpitalu to blisko 7,5 miliona złotych. Najważniejsze z nich to dokończenie przebudowy Bloku Operacyjnego i Działu Chirurgicznego oraz zakupy sprzętu i aparatury medycznej.

   

 • 2021.04.15

  Powiat Radomski składa trzy wnioski na inwestycje do marszałka mazowieckiego

  Władze Powiatu Radomskiego złożyły wnioski inwestycyjne do marszałkowskiego programu „Instrument wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego”. Dwa z nich dotyczą służby zdrowia, a trzeci budowy drogi, łączącej Radom z podradomskimi gminami. Łączna maksymalna wartość dofinansowania, które można uzyskać z budżetu województwa mazowieckiego to blisko 6 milionów złotych.

 • 2021.04.15

  Powstaje Powiatowy Punkt Szczepień w Pionkach, drugi działa w Iłży

  W Powiecie Radomskim powstaną dwa dodatkowe powszechne, powiatowe punkty szczepień przeciwko COVID-19. Jeden z nich mieści się w szpitalu w Iłży i działa od początku 2021 roku. Drugi ma ruszyć od maja w budynku szpitalnym przy ulicy Sienkiewicza 29 w Pionkach. Będzie można tam szczepić 200 osób dziennie.

   

 • 2021.04.15

  Zmiany w systemie dopłat bezpośrednich

  Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina o trawjącym od 15 marca naborze wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych  z PROW za 2021 rok.

  Od tego roku rolnicy mogą składać wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych z PROW wyłącznie w formie elektronicznej za pomocą aplikacji eWniosekPlus.
  Nie ma możliwości złożenia uproszczonego oświadczenia zastępującego wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich czy obszarowych. Do rolników nie jest już przesyłany spersonalizowany formularz wniosku wraz z materiałem graficznym w wersji papierowej.  Nie ma także możliwości składania oświadczeń o braku zmian w stosunku do roku ubiegłego.

 • 2021.04.13

  Bezpieczny w sieci - konferencja online

  Urząd Komunikacji Elektronicznej przygotował nową kampanię edukacyjno-informacyjną "j@ online", która jest odpowiedzią na stale rosnącą skalę zagrożeń jaką są ataki phishingowe. Narażeni na nie są wszyscy konsumenci, którzy często korzystają z sieci, ale zapominają o podstawowych zasadach cyberbezpieczeństwa.

 • 2021.04.09

  Dary dla Powiatu Radomskiego od Fundacji Wacława Ezechiela Długosza

  W Starostwie Powiatowym w Radomiu stanęło kolejne urządzenie do dezynfekcji, za pomocą którego można jednocześnie wykonać pomiar temperatury ciała. To dar od Fundacji Pamięci Wicemarszałka Sejmu II RP Wacława Ezechiela Długosza z Warszawy. Jej przedstawiciele przekazali również samorządowi powiatowemu 1500 sztuk maseczek ochronnych.

 • 2021.04.08

  Rusza konkurs plastyczny pod patronatem Starosty Radomskiego na znaczek Pielgrzymki Rodziny Szkół Jana Pawła II

  Tegorocznemu konkursowi przyświeca hasło „Nie lękajcie się!”, a jego celem jest propagowanie osoby i nauki Papieża Jana Pawła II, popularyzacja hasła XXI Dnia Papieskiego –„Nie lękajcie się” oraz propagowanie wśród środowisk szkolnych tradycji pielgrzymowania na Jasną Górę. Organizatorem konkursu jest Publiczna Szkoła Podstawowa nr 14 Integracyjna  im. Jana Pawła II w Radomiu, a gronie patronów honorowych jest starosta radomski Waldemar Trelka.

Kalendarium

«maj2021»
PnWtŚrCzwPtSobNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Kontakt

Uwaga! Od dnia 1 stycznia 2017 r. przy dokonywaniu zakupu/sprzedaży towarów i usług, wystawianiu bądź otrzymywaniu faktur obowiązują dane:

Nabywca: Powiat Radomski

ul. Tadeusza Mazowieckiego 7, 26-600 Radom

NIP: 948-26-04-208
REGON: 670223110

Odbiorca: Starostwo Powiatowe w Radomiu

ul. Tadeusza Mazowieckiego 7, 26-600 Radom


Numery telefonów centrali:

 • tel. +48 48 365 58 01
 • fax +48 48 365 58 07

Bezpośrednie numery telefonów


Godziny urzędowania:

 • poniedziałek 8:00 - 16:00; Wydział Komunikacji przyjmuje petentów w godzinach 8:00 - 15:30,
 • wtorek - czwartek 7:30 - 15:30; Wydział Komunikacji przyjmuje petentów w godzinach 7:30 - 15:00,
 • piątek 7:00 - 15:00; Wydział Komunikacji przyjmuje petentów w godzinach 7:00 - 14:30.

Skrzynki pocztowe:


Elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP: /spradom/skrytka


Konta bankowe

 • rachunek dochodów Skarbu Państwa (opłaty melioracyjne, użytkowanie wieczyste gruntów Skarbu Państwa, opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, karty parkingowe, legitymacje osoby niepełnosprawnej i ich duplikaty):
  38 1600 1462 1839 9265 3000 0005
 • rachunek dochodów własnych (opłaty komunikacyjne i geodezyjne, karty wędkarskie, płatności za faktury):
  98 1600 1462 1821 4410 6000 0002
 • rachunek sum depozytowych (wadia, zabezpieczenie należytego wykonania umowy, dzierżawa obwodów łowieckich):
  71 1600 1462 1821 4410 6000 0003
 • opłata skarbowa za czynności urzędowe:
  52 1240 3259 1111 0010 1340 6544
 • rachunek dochodów własnych (kary pieniężne wynikające z ustawy Prawo o Ruchu Drogowym):
  92 1600 1462 1821 4410 6000 0013
 • rachunek sum depozytowych (zezwolenia na zbieranie odpadów):
  76 1600 1462 1821 4410 6000 0010

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.