Aktualności

Breadcrumbs

Treść strony

 • Konferencja prasowa - Program Budowy 100 Obwodnic

Trzy obwodnice miast w regionie. Jednym z nich Skaryszew

W poniedziałek, 10 lutego w siedzibie Starostwa Powiatowego w Radomiu zorganizowano konferencję prasową z udziałem parlamentarzystów i samorządowców w sprawie rządowego programu 100 Obwodnic. W jego ramach w Powiecie Radomskim będzie budowana obwodnica Skaryszewa w ciągu drogi krajowej numer 9 Radom – Rzeszów. Oprócz tego w programie znalazły się obwodnice Zwolenia i Lipska na drodze krajowej numer 79.

W konferencji prasowej, poświęconej inwestycjom w ramach tego programu w regionie radomskim, wzięli udział posłowie Prawa i Sprawiedliwości: Marek Suski, Anna Kwiecień, Andrzej Kosztowniak oraz Radosław Fogiel. Samorządy reprezentowali: Sławomir Śmieciuch, starosta lipski, Arkadiusz Sulima, burmistrz Zwolenia oraz Tomasz Madej, przewodniczący Rady Miejskiej w Skaryszewie. Powiat Radomski reprezentował wicestarosta Roman Frąk.

- Powstanie programu rozwoju sieci dróg lokalnych i obwodnic zapowiedział pan prezydent Andrzej Duda – podkreślił poseł Marek Suski, który otworzył spotkanie.

Partnerstwo rządu z samorządem

Program Budowy 100 Obwodnic na lata 2020-2030, opracowany w Ministerstwie Infrastruktury, zakłada poprawę bezpieczeństwa na drogach, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej. Jego całkowity koszt to 28 miliardów złotych.

- To rozwój komunikacyjny dla regionu, ponieważ po wybudowaniu obwodnicy zachodniej Radomia, kolejne miasta, jak Skaryszew, Lipsko i Zwoleń będą miały tak bardzo potrzebne i wyczekiwane obwodnice. Dodajmy, że w już w marcu na plac budowy wchodzi wykonawca obwodnicy Iłży, o której budowie mówiliśmy jeszcze przed wyborami parlamentarnymi i jak widać dotrzymujemy słowa, ponieważ zaczyna się jej realizacja. Widzimy zatem jak bardzo potrzebne i efektywne jest dobre partnerstwo oraz współpraca samorządów z rządem – mówił poseł Marek Suski.

Obwodnice dla Skaryszewa, Lipska i Zwolenia

Obwodnica Lipska w ciągu drogi krajowej numer 79 ma być wybudowana najszybciej – do 2024 roku. Koszt budowy drogi o długości prawie 6,5 kilometra to niespełna 200 mln zł. Planowany czas ogłoszenia przetargu to II kwartał 2020 roku. Docelowo obwodnica ma nie tylko poprawić warunki ruchu tranzytowego oraz łączyć się z wylotem drogi wojewódzkiej numer 747, prowadzącej do mostu na Wiśle pod Solcem, a stamtąd na Lubelszczyznę.

- Dziś mogę z satysfakcją powiedzieć, że rząd dotrzymuje słowa. Dziękuję parlamentarzystom Prawa i Sprawiedliwości za wsparcie tego tak ważnego dla ziemi lipskiej projektu. Ruch tranzytowy zostanie wyniesiony poza miasto, zwiększając bezpieczeństwo ruchu lokalnego. Mam nadzieję, że nowa obwodnica przyczyni się do powstania nowych inwestycji, co przełoży się na nowe miejsca pracy – mówił Sławomir Śmieciuch, starosta lipski.

Kolejną drogą, której realizacja ma rozpocząć się pod koniec 2023 roku jest obwodnica Zwolenia. Jej głównym celem jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, który obecnie odbywa się drogami krajowymi numer 12 i 79.

- Zwoleń jest miastem bardzo zakorkowanym, przejazd przez miasto od strony Puław trwa nawet 30 minut. Kieruję słowa uznania do pana ministra, że ta obwodnica powstaje niezależnie od planowanej drogi ekspresowej S12. Mam nadzieję, że mieszkańcy przyjmą tę inwestycję z radością – mówił Arkadiusz Sulima, burmistrz Zwolenia.

Z kolei obwodnica Skaryszewa ma powstać w ciągu drogi krajowej numer 9. Planowana data ogłoszenia przetargu na jej realizację to początek 2024 roku.

- Mieszkańcy od dawna prosili o podjęcie działań w sprawie budowy obwodnicy Skaryszewa. Ruch tranzytowy w stronę Ostrowca Świętokrzyskiego, Opatowa czy docelowo Rzeszowa, charakteryzuje się dużym natężeniem, najwięcej jest zwłaszcza ciężarówek, a przy tym prowadzi przez centrum naszego miasta. Program budowy obwodnic jest nadzieją dla rozwoju miasta i gminy, dlatego dziękuję naszym posłom za podjęcie tego tematu – mówił Tomasz Madej, przewodniczący Rady Miejskiej w Skaryszewie.

Bezpieczeństwo i ekologia

Według Ministerstwa Infrastruktury, jednym z najważniejszych efektów realizacji programu ma być poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego. Obejścia miejscowości oraz rozdzielenie ruchu tranzytowego od lokalnego wpłynie na poprawę sytuacji na istniejącej sieci drogowej oraz w otoczeniu dróg krajowych.  Poprawi się  płynność ruchu, zwiększy przepustowość dróg krajowych, nastąpi redukcja korków i zatłoczenia miast, szczególnie w miejscach newralgicznych (drogi śródmiejskie, główne skrzyżowania, mosty i wiadukty). 

- Ważny jest element bezpieczeństwa, zwłaszcza pieszych. Na drogach krajowych, prowadzących przez centrum mniejszych miejscowości natężenie ruchu jest olbrzymie, przez co dochodzi do kolizji czy wypadków, w tym potrąceń – dodała poseł Anna Kwiecień.

Dodatkowym wymiernym efektem programu ma być redukcja zanieczyszczeń w miastach, gdzie na relatywnie niewielkim obszarze, przy  dużym zatłoczeniu, koncentruje się wiele pojazdów emitujących różnego rodzaju zanieczyszczenia. Ma to znaczący wpływ na zdrowie mieszkańców. Poprzez budowę obejść miejscowości następuje także redukcja hałasu na ich terenie.

- Wspólnie podjęliśmy się realizacji strategii zrównoważonego regionu kraju. To jest 28 miliardów złotych, bo tyle wynosi wartość całego projektu. To odpowiedź na potrzebę połączenia najważniejszych dróg w Polsce, ale też zaspokojenia potrzeb mieszkańców, bo wszyscy wiemy jak wyglądają miejscowości rozjeżdżane przez ciężarówki. To będzie też impuls rozwojowy dla tych miejscowości – podsumował poseł Andrzej Kosztowniak.

 • data: 2020-02-11

Galeria zdjęć

 • Konferencja prasowa - Program Budowy 100 Obwodnic
 • Konferencja prasowa - Program Budowy 100 Obwodnic
 • Konferencja prasowa - Program Budowy 100 Obwodnic
 • Konferencja prasowa - Program Budowy 100 Obwodnic
 • Konferencja prasowa - Program Budowy 100 Obwodnic
 • Konferencja prasowa - Program Budowy 100 Obwodnic
 • Konferencja prasowa - Program Budowy 100 Obwodnic
 • Konferencja prasowa - Program Budowy 100 Obwodnic
 • Konferencja prasowa - Program Budowy 100 Obwodnic
 • Konferencja prasowa - Program Budowy 100 Obwodnic

wstecz

Aktualności

 • 2021.05.17

  Szkoły średnie Powiatu Radomskiego zapraszają ósmoklasistów

  Technik fotografii i multimediów, technik programista, czy… vloger, czyli twórca internetowy to tylko niektóre z wielu propozycji, jakie dla absolwentów szkół podstawowych mają szkoły średnie w Powiecie Radomskim. Starosta radomski zaprasza ósmoklasistów na Wirtualne Targi Edukacyjne, czyli przegląd ofert szkół średnich na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Radomiu pod adresem www.radompowiat.pl. Właśnie ruszyła rekrutacja, prowadzona przez dwa renomowane licea ogólnokształcące, a także trzy bardzo dobre szkoły techniczne w Pionkach oraz Iłży.

 • 2021.05.14

  Niesamowite kreacje powstały w MOW w Wierzbicy

  W minionym tygodniu w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Wierzbicy, prowadzonym przez Powiat Radomski miały miejsce wyjątkowe warsztaty krawieckie. Poprowadziła je Marzena Chełmińska, znana projektantka mody, kreatorka marek C#elminska oraz SENS. Efektem wspólnej pracy z dziewczętami z klasy krawieckiej były niezwykłe kreacje, uwieńczone potem przez fotografów podczas Zjazdu Pasjonatów Fotografii w Sandomierzu.

 • 2021.05.14

  Kwalifikacja wojskowa 2021 w powiecie radomskim. Kogo dotyczy?

  Niemal tysiąc mieszkańców Powiatu Radomskiego ma zgłosić się w tym roku do kwalifikacji wojskowej, która rozpoczyna się już w poniedziałek, 17 maja i potrwa do środy, 30 czerwca. Najwięcej poborowych jest w gminach Zakrzew, Skaryszew i mieście Pionki, a najmniej w gminach Przytyk i Gózd. Powiatowa Komisja Lekarska numer 1 będzie mieścić się w Centrum Medycznym Corten Medic przy ulicy Beliny Prażmowskiego 33 A w Radomiu.

 • 2021.05.13

  Ważna informacja dla osób, które wymagają rehabilitacji po przebytej chorobie COVID-19

  Szpital w Pionkach rozpoczyna stacjonarną rehabilitację, zmierzającą do poprawy sprawności oddechowej pacjentów oraz zwiększającą wydolność wysiłkową.
   
  - Prowadzona przez nas rehabilitacja ma sprawić, że pacjenci po przebytym zakażeniu koronawirusem szybciej powrócą do pełnej sprawności. Rehabilitacja ma również wpłynąć na ich kondycję psychiczną - mówi Bernarda Dudek, dyrektor szpitala w Pionkach.
 • 2021.04.23

  Trwa kompleksowy remont szpitala powiatowego w Iłży

  - Budowa nowego szpitala w Pionkach nie oznacza, że władze powiatu zapominają o drugiej ważnej placówce ochrony zdrowia w Iłży – podkreśla Waldemar Trelka, starosta radomski. Tylko w 2021 roku nakłady na różne inwestycje w tym szpitalu to blisko 7,5 miliona złotych. Najważniejsze z nich to dokończenie przebudowy Bloku Operacyjnego i Działu Chirurgicznego oraz zakupy sprzętu i aparatury medycznej.

   

 • 2021.04.15

  Powiat Radomski składa trzy wnioski na inwestycje do marszałka mazowieckiego

  Władze Powiatu Radomskiego złożyły wnioski inwestycyjne do marszałkowskiego programu „Instrument wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego”. Dwa z nich dotyczą służby zdrowia, a trzeci budowy drogi, łączącej Radom z podradomskimi gminami. Łączna maksymalna wartość dofinansowania, które można uzyskać z budżetu województwa mazowieckiego to blisko 6 milionów złotych.

 • 2021.04.15

  Powstaje Powiatowy Punkt Szczepień w Pionkach, drugi działa w Iłży

  W Powiecie Radomskim powstaną dwa dodatkowe powszechne, powiatowe punkty szczepień przeciwko COVID-19. Jeden z nich mieści się w szpitalu w Iłży i działa od początku 2021 roku. Drugi ma ruszyć od maja w budynku szpitalnym przy ulicy Sienkiewicza 29 w Pionkach. Będzie można tam szczepić 200 osób dziennie.

   

 • 2021.04.15

  Zmiany w systemie dopłat bezpośrednich

  Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina o trawjącym od 15 marca naborze wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych  z PROW za 2021 rok.

  Od tego roku rolnicy mogą składać wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych z PROW wyłącznie w formie elektronicznej za pomocą aplikacji eWniosekPlus.
  Nie ma możliwości złożenia uproszczonego oświadczenia zastępującego wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich czy obszarowych. Do rolników nie jest już przesyłany spersonalizowany formularz wniosku wraz z materiałem graficznym w wersji papierowej.  Nie ma także możliwości składania oświadczeń o braku zmian w stosunku do roku ubiegłego.

 • 2021.04.13

  Bezpieczny w sieci - konferencja online

  Urząd Komunikacji Elektronicznej przygotował nową kampanię edukacyjno-informacyjną "j@ online", która jest odpowiedzią na stale rosnącą skalę zagrożeń jaką są ataki phishingowe. Narażeni na nie są wszyscy konsumenci, którzy często korzystają z sieci, ale zapominają o podstawowych zasadach cyberbezpieczeństwa.

 • 2021.04.09

  Dary dla Powiatu Radomskiego od Fundacji Wacława Ezechiela Długosza

  W Starostwie Powiatowym w Radomiu stanęło kolejne urządzenie do dezynfekcji, za pomocą którego można jednocześnie wykonać pomiar temperatury ciała. To dar od Fundacji Pamięci Wicemarszałka Sejmu II RP Wacława Ezechiela Długosza z Warszawy. Jej przedstawiciele przekazali również samorządowi powiatowemu 1500 sztuk maseczek ochronnych.

Kalendarium

«maj2021»
PnWtŚrCzwPtSobNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Kontakt

Uwaga! Od dnia 1 stycznia 2017 r. przy dokonywaniu zakupu/sprzedaży towarów i usług, wystawianiu bądź otrzymywaniu faktur obowiązują dane:

Nabywca: Powiat Radomski

ul. Tadeusza Mazowieckiego 7, 26-600 Radom

NIP: 948-26-04-208
REGON: 670223110

Odbiorca: Starostwo Powiatowe w Radomiu

ul. Tadeusza Mazowieckiego 7, 26-600 Radom


Numery telefonów centrali:

 • tel. +48 48 365 58 01
 • fax +48 48 365 58 07

Bezpośrednie numery telefonów


Godziny urzędowania:

 • poniedziałek 8:00 - 16:00; Wydział Komunikacji przyjmuje petentów w godzinach 8:00 - 15:30,
 • wtorek - czwartek 7:30 - 15:30; Wydział Komunikacji przyjmuje petentów w godzinach 7:30 - 15:00,
 • piątek 7:00 - 15:00; Wydział Komunikacji przyjmuje petentów w godzinach 7:00 - 14:30.

Skrzynki pocztowe:


Elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP: /spradom/skrytka


Konta bankowe

 • rachunek dochodów Skarbu Państwa (opłaty melioracyjne, użytkowanie wieczyste gruntów Skarbu Państwa, opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, karty parkingowe, legitymacje osoby niepełnosprawnej i ich duplikaty):
  38 1600 1462 1839 9265 3000 0005
 • rachunek dochodów własnych (opłaty komunikacyjne i geodezyjne, karty wędkarskie, płatności za faktury):
  98 1600 1462 1821 4410 6000 0002
 • rachunek sum depozytowych (wadia, zabezpieczenie należytego wykonania umowy, dzierżawa obwodów łowieckich):
  71 1600 1462 1821 4410 6000 0003
 • opłata skarbowa za czynności urzędowe:
  52 1240 3259 1111 0010 1340 6544
 • rachunek dochodów własnych (kary pieniężne wynikające z ustawy Prawo o Ruchu Drogowym):
  92 1600 1462 1821 4410 6000 0013
 • rachunek sum depozytowych (zezwolenia na zbieranie odpadów):
  76 1600 1462 1821 4410 6000 0010

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.