Aktualności

Breadcrumbs

Treść strony

 • Poprawa bezp DP3539W w Kowali_v2-WYDRUK-1

W centrum Kowali ma być bezpieczniej. Jest propozycja zmian

Od dłuższego czasu na skrzyżowaniu w Kowali dochodziło do wielu wypadków i kolizji. O pilną poprawę bezpieczeństwa w tym miejscu jako pierwszy wnioskował starosta Waldemar Trelka. Stało się to możliwe dopiero po przekazaniu Powiatowi Radomskiemu odcinka drogi wojewódzkiej numer 733. Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych zaproponował już zmiany, które mają zwiększyć bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów oraz kierowców. Zostałyby one wprowadzone jeszcze w lutym lub na początku marca.

Przez wiele lat droga numer 733 znajdowała się w zasobach województwa mazowieckiego. Zgodnie z przepisami, za jej oznakowanie na skrzyżowaniu z drogami powiatowymi w Kowali (3559 W i 3557 W) odpowiadał zarządca drogi wyższej kategorii, czyli Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich.

Starosta zlecił audyt bezpieczeństwa

W październiku 2019 roku odcinek drogi numer 733, obejmujący skrzyżowanie w Kowali, został przekazany Powiatowi Radomskiemu na mocy tak zwanej ustawy kaskadowej.

- W ocenie mieszkańców gminy Kowala skrzyżowanie było bardzo niebezpieczne, ale przez całe lata nikomu z władz samorządowych jakoś to nie przeszkadzało. Dopiero, gdy odcinek drogi wojewódzkiej został przekazany powiatowi, nagle pojawiły się głosy „zatroskanych” o stan bezpieczeństwa w tym miejscu – mówi Waldemar Trelka, starosta radomski. – Fakty są takie, że natychmiast po formalnym przekazaniu nam drogi, na mój wniosek Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych zlecił wykonanie audytu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zależało nam na wprowadzeniu rozwiązań, zwiększających bezpieczeństwo mieszkańców gminy Kowala i wszystkich innych użytkowników dróg w tej okolicy - mówi Waldemar Trelka, starosta radomski.

Audyt, który miał zdiagnozować przyczyny występowania kolizji, został wykonany przez certyfikowanego audytora bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wykonywano dokumentację filmową i fotograficzną, a obserwacja zachowania użytkowników ruchu w okolicy skrzyżowania w Kowali była prowadzona o różnych porach dnia i nocy.

Wiele uwag i propozycje zmian

- Już w połowie grudnia, a zatem w ciągu kilku tygodni, audytor przedstawił nam raport, który wskazywał na możliwe przyczyny zwiększonej liczby zdarzeń drogowych w tym miejscu – mówi Joanna Chojnacka, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Publicznych.

Autor raportu wskazywał na szereg czynników, które mogły wpływać na zdarzenie drogowe w tym miejscu. Wśród nich wymieniał między innymi: małą czytelność znaków drogowych, ograniczenie widoczności poprzez samochody parkujące przy sklepach, usytuowanie oświetlenia ulicznego po niewłaściwej stronie ulicy, czy lokalizację przy skwerze tablicy reklamowej gminy Kowala, której kolorystyka jest zbliżona do kolorystyki znaku Stop, przez co w pewnych warunkach atmosferycznych staje się on niewidoczny. Zaobserwowano też przypadki niedozwolonego parkowania pojazdów czy stragany handlowe rozstawiane na chodnikach przy skrzyżowaniu.

Wśród możliwych rozwiązań audytor zaproponował wykonanie tymczasowego wyniesionego minironda, przejezdnego dla pojazdów ciężarowych, które uregulowałoby zasady ruchu drogowego w tym miejscu.

- Uznaliśmy, że rozpisanie przetargów na projekt i dalsze prace zajęłoby zbyt dużo czasu. Minirondo musiałoby funkcjonować przynajmniej przez miesiąc, aby można było ocenić czy spełnia swoje zadanie, a i tak byłoby to rozwiązanie przejściowe – wyjaśnia dyrektor Chojnacka.

Propozycje zmian w organizacji ruchu

Własny projekt z propozycjami zmian na skrzyżowaniu w Kowali wykonali inżynierowie zarządzania ruchem z Powiatowego Zarządu Dróg Publicznych.

- Naszym zdaniem, wpłyną one pozytywnie stan bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg. Jednocześnie w trybie przetargowym będziemy zlecać opracowanie dokumentacji na docelową organizację ruchu w tym miejscu – mówi dyrektor Chojnacka.

Najważniejsze propozycje projektu powiatowych drogowców dotyczą wszystkich wlotów na skrzyżowanie, gdzie zostałoby wprowadzone:

- ograniczenie prędkości do  40 km/h,

- ustawienie znaków A-30 (uwaga niebezpieczeństwo) oraz T-14 b (tablica ostrzegająca przed zderzeniami pojazdów),

- ustawienie znaków B-20 (Stop) na drodze podporządkowanej na wysięgnikach,

- ustawienie znaków D-6 (przejście dla pieszych) wraz z fluorescencyjnymi obwódkami,

- postawienie żółtych barier na łuku drogi, odseparowujących ruch pieszych od jezdni oraz biało – czerwonych słupków, uniemożliwiających wjazd pojazdów przez przejście dla pieszych przy sklepach,

W myśl projektu, zmienione byłoby również oznaczenie poziome w obrębie skrzyżowania: na jezdnię dróg podporządkowanych będą naniesione progi akustyczne, na drodze, prowadzącej od kościoła w stronę centrum Kowali byłby wytyczony pas wyłączony z ruchu (co jednoznacznie określi szerokość jezdni), a przejście dla pieszych zostałoby odsunięte o 1 metr od skrzyżowania. Dodatkowym wnioskiem powiatowych drogowców będzie przeniesienie tablicy reklamowej gminy Kowala z okolic skrzyżowania lub zmiana jej kolorystyki.

W ostatnich dniach projekt został przekazany do pilnego zaopiniowania przez Komendę Miejską Policji oraz Urząd Gminy w Kowali. Po jego zaopiniowaniu i zatwierdzeniu przez policję i gminę Kowala, wprowadzenie i wykonanie zmian będzie możliwe jeszcze w lutym lub na początku marca.

 • data: 2020-02-06

Galeria zdjęć

 • 73236406_428122017896561_9192189358810071040_n
 • 73554704_797531660678789_2531437265947721728_n
 • 75539990_580844919327715_5969661764395073536_n

wstecz

Aktualności

 • 2021.05.17

  Szkoły średnie Powiatu Radomskiego zapraszają ósmoklasistów

  Technik fotografii i multimediów, technik programista, czy… vloger, czyli twórca internetowy to tylko niektóre z wielu propozycji, jakie dla absolwentów szkół podstawowych mają szkoły średnie w Powiecie Radomskim. Starosta radomski zaprasza ósmoklasistów na Wirtualne Targi Edukacyjne, czyli przegląd ofert szkół średnich na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Radomiu pod adresem www.radompowiat.pl. Właśnie ruszyła rekrutacja, prowadzona przez dwa renomowane licea ogólnokształcące, a także trzy bardzo dobre szkoły techniczne w Pionkach oraz Iłży.

 • 2021.05.14

  Niesamowite kreacje powstały w MOW w Wierzbicy

  W minionym tygodniu w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Wierzbicy, prowadzonym przez Powiat Radomski miały miejsce wyjątkowe warsztaty krawieckie. Poprowadziła je Marzena Chełmińska, znana projektantka mody, kreatorka marek C#elminska oraz SENS. Efektem wspólnej pracy z dziewczętami z klasy krawieckiej były niezwykłe kreacje, uwieńczone potem przez fotografów podczas Zjazdu Pasjonatów Fotografii w Sandomierzu.

 • 2021.05.14

  Kwalifikacja wojskowa 2021 w powiecie radomskim. Kogo dotyczy?

  Niemal tysiąc mieszkańców Powiatu Radomskiego ma zgłosić się w tym roku do kwalifikacji wojskowej, która rozpoczyna się już w poniedziałek, 17 maja i potrwa do środy, 30 czerwca. Najwięcej poborowych jest w gminach Zakrzew, Skaryszew i mieście Pionki, a najmniej w gminach Przytyk i Gózd. Powiatowa Komisja Lekarska numer 1 będzie mieścić się w Centrum Medycznym Corten Medic przy ulicy Beliny Prażmowskiego 33 A w Radomiu.

 • 2021.05.13

  Ważna informacja dla osób, które wymagają rehabilitacji po przebytej chorobie COVID-19

  Szpital w Pionkach rozpoczyna stacjonarną rehabilitację, zmierzającą do poprawy sprawności oddechowej pacjentów oraz zwiększającą wydolność wysiłkową.
   
  - Prowadzona przez nas rehabilitacja ma sprawić, że pacjenci po przebytym zakażeniu koronawirusem szybciej powrócą do pełnej sprawności. Rehabilitacja ma również wpłynąć na ich kondycję psychiczną - mówi Bernarda Dudek, dyrektor szpitala w Pionkach.
 • 2021.04.23

  Trwa kompleksowy remont szpitala powiatowego w Iłży

  - Budowa nowego szpitala w Pionkach nie oznacza, że władze powiatu zapominają o drugiej ważnej placówce ochrony zdrowia w Iłży – podkreśla Waldemar Trelka, starosta radomski. Tylko w 2021 roku nakłady na różne inwestycje w tym szpitalu to blisko 7,5 miliona złotych. Najważniejsze z nich to dokończenie przebudowy Bloku Operacyjnego i Działu Chirurgicznego oraz zakupy sprzętu i aparatury medycznej.

   

 • 2021.04.15

  Powiat Radomski składa trzy wnioski na inwestycje do marszałka mazowieckiego

  Władze Powiatu Radomskiego złożyły wnioski inwestycyjne do marszałkowskiego programu „Instrument wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego”. Dwa z nich dotyczą służby zdrowia, a trzeci budowy drogi, łączącej Radom z podradomskimi gminami. Łączna maksymalna wartość dofinansowania, które można uzyskać z budżetu województwa mazowieckiego to blisko 6 milionów złotych.

 • 2021.04.15

  Powstaje Powiatowy Punkt Szczepień w Pionkach, drugi działa w Iłży

  W Powiecie Radomskim powstaną dwa dodatkowe powszechne, powiatowe punkty szczepień przeciwko COVID-19. Jeden z nich mieści się w szpitalu w Iłży i działa od początku 2021 roku. Drugi ma ruszyć od maja w budynku szpitalnym przy ulicy Sienkiewicza 29 w Pionkach. Będzie można tam szczepić 200 osób dziennie.

   

 • 2021.04.15

  Zmiany w systemie dopłat bezpośrednich

  Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina o trawjącym od 15 marca naborze wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych  z PROW za 2021 rok.

  Od tego roku rolnicy mogą składać wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych z PROW wyłącznie w formie elektronicznej za pomocą aplikacji eWniosekPlus.
  Nie ma możliwości złożenia uproszczonego oświadczenia zastępującego wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich czy obszarowych. Do rolników nie jest już przesyłany spersonalizowany formularz wniosku wraz z materiałem graficznym w wersji papierowej.  Nie ma także możliwości składania oświadczeń o braku zmian w stosunku do roku ubiegłego.

 • 2021.04.13

  Bezpieczny w sieci - konferencja online

  Urząd Komunikacji Elektronicznej przygotował nową kampanię edukacyjno-informacyjną "j@ online", która jest odpowiedzią na stale rosnącą skalę zagrożeń jaką są ataki phishingowe. Narażeni na nie są wszyscy konsumenci, którzy często korzystają z sieci, ale zapominają o podstawowych zasadach cyberbezpieczeństwa.

 • 2021.04.09

  Dary dla Powiatu Radomskiego od Fundacji Wacława Ezechiela Długosza

  W Starostwie Powiatowym w Radomiu stanęło kolejne urządzenie do dezynfekcji, za pomocą którego można jednocześnie wykonać pomiar temperatury ciała. To dar od Fundacji Pamięci Wicemarszałka Sejmu II RP Wacława Ezechiela Długosza z Warszawy. Jej przedstawiciele przekazali również samorządowi powiatowemu 1500 sztuk maseczek ochronnych.

Kalendarium

«maj2021»
PnWtŚrCzwPtSobNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Kontakt

Uwaga! Od dnia 1 stycznia 2017 r. przy dokonywaniu zakupu/sprzedaży towarów i usług, wystawianiu bądź otrzymywaniu faktur obowiązują dane:

Nabywca: Powiat Radomski

ul. Tadeusza Mazowieckiego 7, 26-600 Radom

NIP: 948-26-04-208
REGON: 670223110

Odbiorca: Starostwo Powiatowe w Radomiu

ul. Tadeusza Mazowieckiego 7, 26-600 Radom


Numery telefonów centrali:

 • tel. +48 48 365 58 01
 • fax +48 48 365 58 07

Bezpośrednie numery telefonów


Godziny urzędowania:

 • poniedziałek 8:00 - 16:00; Wydział Komunikacji przyjmuje petentów w godzinach 8:00 - 15:30,
 • wtorek - czwartek 7:30 - 15:30; Wydział Komunikacji przyjmuje petentów w godzinach 7:30 - 15:00,
 • piątek 7:00 - 15:00; Wydział Komunikacji przyjmuje petentów w godzinach 7:00 - 14:30.

Skrzynki pocztowe:


Elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP: /spradom/skrytka


Konta bankowe

 • rachunek dochodów Skarbu Państwa (opłaty melioracyjne, użytkowanie wieczyste gruntów Skarbu Państwa, opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, karty parkingowe, legitymacje osoby niepełnosprawnej i ich duplikaty):
  38 1600 1462 1839 9265 3000 0005
 • rachunek dochodów własnych (opłaty komunikacyjne i geodezyjne, karty wędkarskie, płatności za faktury):
  98 1600 1462 1821 4410 6000 0002
 • rachunek sum depozytowych (wadia, zabezpieczenie należytego wykonania umowy, dzierżawa obwodów łowieckich):
  71 1600 1462 1821 4410 6000 0003
 • opłata skarbowa za czynności urzędowe:
  52 1240 3259 1111 0010 1340 6544
 • rachunek dochodów własnych (kary pieniężne wynikające z ustawy Prawo o Ruchu Drogowym):
  92 1600 1462 1821 4410 6000 0013
 • rachunek sum depozytowych (zezwolenia na zbieranie odpadów):
  76 1600 1462 1821 4410 6000 0010

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.