Aktualności

Breadcrumbs

Treść strony

 • aaIMG_6103 Spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania...

Spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

W poniedziałek, 27 stycznia 2020 roku w siedzibie Starostwa Powiatowego w Radomiu odbyło się planowe spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem starosty Waldemara Trelki, pracowników Starostwa i Miasta Pionki oraz przedstawicieli służb, inspekcji i straży.

Starszy brygadier Marek Krassowski, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej, przedstawił sytuację po dużym pożarze odpadów tworzyw sztucznych na terenie byłego Pronitu w Pionkach. Doszło do niego w nocy z 17 na 18 stycznia 2020 roku. Do akcji zadysponowano wówczas prawie 200 strażaków z kilku powiatów oraz specjalistyczną jednostkę chemiczną JRG 6 z Warszawy.

Kolejny pożar w Pionkach

Przez pewien czas istniała obawa, że dym i pyły, wydobywający się ze strefy objętej ogniem, będą przenoszone przez wiatr na miasto Pionki. Przygotowano zatem pojazdy do ewentualnej ewakuacji oraz miejsca tymczasowego schronienia dla mieszkańców. W stan gotowości został też postawiony szpital powiatowy, aby ewentualni poszkodowani mogli błyskawicznie uzyskać pomoc medyczną. Na miejsce zadysponowano również z prywatnych firm dwie ładowarki oraz fadromę do przerzucania stert palących się odpadów. Dużym problemem okazało się zaopatrzenie w wodę, ponieważ – jak raportował Piotr Pasek, kierownik Wydziału Porządku, Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Pionkach – tylko z wodociągu miejskiego zużyto 2,5 tysiąca metrów sześciennych wody. Dodatkowo strażacy rozwinęli linie gaśnicze, o długości ponad 1,5 kilometra, czerpiące wodę bezpośrednio ze Stawu Górnego. Po ugaszeniu pożaru, co miało miejsce w niedzielę, 18 stycznia po południu, straż pożarna prowadziła tam działania jeszcze przez dwa dni. Używana była kamera termowizyjna, a stertę wypalonych odpadów ponownie przelewano wodą. Całkowite koszty akcji są bardzo wysokie i sięgają dziesiątków tysięcy złotych. Wystarczy tylko wspomnieć, że radomska komenda zatankowała wszystkie pojazdy strażackie, zadysponowane do akcji, niemałe koszty poniósł też samorząd miasta Pionki.

Tymczasem w poniedziałek, 27 stycznia w nocy doszło do kolejnego pożaru odpadów tworzyw sztucznych. Prawdopodobną przyczyną pojawienia się ognia było podpalenie, ale tym razem dzięki czujności okolicznych mieszkańców i szybkiej reakcji strażaków, pożar udało się opanować w zarodku. Trwają działania zmierzające do ustalenia sprawcy lub sprawców, prowadzone przez Policję.

Koronawirus z Chin

Z kolei Witold Barwicki, wicedyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej omówił kwestie bezpieczeństwa związane z koronawirusem, którego ognisko odkryto w Chinach i któremu przypisuje się już około 90 zgonów na terenie 11-milionowego miasta Wuhan. Według niego zagrożenia nie można bagatelizować, ale jednocześnie trudno popadać w panikę, ponieważ w skali kraju większą śmiertelność ma zwykła grypa sezonowa. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że koronawirus przenosi się między ludźmi głównie drogą kropelkową, a objawy przypominają grypę i zapalenie płuc.

Według sanepidu, nie ma bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców powiatu radomskiego, ponieważ przypadki odkrycia koronawirusa w Europie nie są do końca potwierdzone. Państwowe służby sanitarne monitorują przede wszystkim najważniejsze węzły przesiadkowe w globalnym ruchu lotniczym, jak chociażby port lotniczy na Okęciu.

Ptasia grypa i zasięg ASF

Lekarz weterynarii Grzegorz Zaborski, Powiatowy Lekarz Weterynarii, przedstawił sytuację związaną z zagrożeniem Afrykańskim Pomorem Świń (ASF) oraz grypą ptaków, powodowaną wirusem H5N8. Wraz z przedstawicielem sanepidu podkreślał, że przeniesienie międzygatunkowe wirusów (tzn. ze zwierząt bezpośrednio na ludzi) jest praktycznie niemożliwe.

W przypadku ASF zagrożenie jest wciąż aktualne, a wyznaczone strefy ochronne w gminach pozostają utrzymane. Jak dotąd stada dzików, żerujące na terenie powiatu radomskiego zostały w znacznej mierze przetrzebione przez myśliwych w ramach odstrzału prewencyjnego. Z kolei dziki odstrzelone w sąsiednich powiatach (białobrzeski, kozienicki, lipski) były nosicielami wirusa ASF, dlatego nie wyklucza się powstania nowych ognisk choroby. Za jedną z barier dla migracji stad dzików uznano ogrodzoną trasę ekspresową S7, ale również drogę krajową numer 9. Służby weterynaryjne zwracają uwagę na fakt, że niektórzy hodowcy nie stosują się do zaleceń bioasekruacji.

Na terenie powiatu radomskiego działa 13 ferm kurzych oraz 3 fermy brojlerów (w sumie 60 tysięcy kur oraz 650 tysięcy brojlerów), z czego więcej niż połowa działa w samym Radomiu. Nie ma zatem tak dużej koncentracji produkcji drobiowej jak chociażby na Lubelszczyźnie, gdzie ostatnio odkryto ognisko ptasiej grypy. W przypadku tego wirusa dużym zagrożeniem jest brak klasycznej zimy, co powoduje zwiększoną migrację dzikiego ptactwa. Również w tym przypadku najważniejszym zaleceniem jest ograniczanie kontaktu drobiu z osobnikami żyjącymi dziko. Weterynarze przypominają ponadto, że oba rodzaje chorób mogą wyrządzić znaczne szkody w pogłowiu trzody chlewnej oraz fermach drobiu, dlatego hodowcy powinni potraktować poważnie zalecenia związane z bioasekuracją.

Bezpieczne ferie zimowe

Strażacy i policjanci przedstawili również stopień przygotowania służb do ferii zimowych, które na Mazowszu będą trwały w dniach 10 - 23 lutego. Z uwagi na wiosenną pogodę, zagrożeniem nie będą raczej dzikie ślizgawki, natomiast może dojść do zwiększonego ruchu dzieci i młodzieży w centrach handlowych, kinach czy obiektach rozrywkowych, co naraża ich na kradzieże kieszonkowe, utratę aparatów telefonicznych czy kart bankomatowych. Policjanci prewencji będą spotykać się z uczestnikami zajęć feryjnych w placówkach kultury, szkołach czy na zimowiskach. Z kolei funkcjonariusze ruchu drogowego będą prowadzić kontrole autokarów, przewożących uczestników kolonii czy wycieczek. Jednym z punktów kontroli będzie Miejsce Obsługi Podróżnych Zakrzew przy trasie ekspresowej S7.

 

 • aIMG_6091 Spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania...
 • aIMG_6093 Spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania...
 • aIMG_6098 Spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania...
 • aIMG_6100 Spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania...

wstecz

Aktualności

 • 2021.05.17

  Szkoły średnie Powiatu Radomskiego zapraszają ósmoklasistów

  Technik fotografii i multimediów, technik programista, czy… vloger, czyli twórca internetowy to tylko niektóre z wielu propozycji, jakie dla absolwentów szkół podstawowych mają szkoły średnie w Powiecie Radomskim. Starosta radomski zaprasza ósmoklasistów na Wirtualne Targi Edukacyjne, czyli przegląd ofert szkół średnich na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Radomiu pod adresem www.radompowiat.pl. Właśnie ruszyła rekrutacja, prowadzona przez dwa renomowane licea ogólnokształcące, a także trzy bardzo dobre szkoły techniczne w Pionkach oraz Iłży.

 • 2021.05.14

  Niesamowite kreacje powstały w MOW w Wierzbicy

  W minionym tygodniu w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Wierzbicy, prowadzonym przez Powiat Radomski miały miejsce wyjątkowe warsztaty krawieckie. Poprowadziła je Marzena Chełmińska, znana projektantka mody, kreatorka marek C#elminska oraz SENS. Efektem wspólnej pracy z dziewczętami z klasy krawieckiej były niezwykłe kreacje, uwieńczone potem przez fotografów podczas Zjazdu Pasjonatów Fotografii w Sandomierzu.

 • 2021.05.14

  Kwalifikacja wojskowa 2021 w powiecie radomskim. Kogo dotyczy?

  Niemal tysiąc mieszkańców Powiatu Radomskiego ma zgłosić się w tym roku do kwalifikacji wojskowej, która rozpoczyna się już w poniedziałek, 17 maja i potrwa do środy, 30 czerwca. Najwięcej poborowych jest w gminach Zakrzew, Skaryszew i mieście Pionki, a najmniej w gminach Przytyk i Gózd. Powiatowa Komisja Lekarska numer 1 będzie mieścić się w Centrum Medycznym Corten Medic przy ulicy Beliny Prażmowskiego 33 A w Radomiu.

 • 2021.05.13

  Ważna informacja dla osób, które wymagają rehabilitacji po przebytej chorobie COVID-19

  Szpital w Pionkach rozpoczyna stacjonarną rehabilitację, zmierzającą do poprawy sprawności oddechowej pacjentów oraz zwiększającą wydolność wysiłkową.
   
  - Prowadzona przez nas rehabilitacja ma sprawić, że pacjenci po przebytym zakażeniu koronawirusem szybciej powrócą do pełnej sprawności. Rehabilitacja ma również wpłynąć na ich kondycję psychiczną - mówi Bernarda Dudek, dyrektor szpitala w Pionkach.
 • 2021.04.23

  Trwa kompleksowy remont szpitala powiatowego w Iłży

  - Budowa nowego szpitala w Pionkach nie oznacza, że władze powiatu zapominają o drugiej ważnej placówce ochrony zdrowia w Iłży – podkreśla Waldemar Trelka, starosta radomski. Tylko w 2021 roku nakłady na różne inwestycje w tym szpitalu to blisko 7,5 miliona złotych. Najważniejsze z nich to dokończenie przebudowy Bloku Operacyjnego i Działu Chirurgicznego oraz zakupy sprzętu i aparatury medycznej.

   

 • 2021.04.15

  Powiat Radomski składa trzy wnioski na inwestycje do marszałka mazowieckiego

  Władze Powiatu Radomskiego złożyły wnioski inwestycyjne do marszałkowskiego programu „Instrument wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego”. Dwa z nich dotyczą służby zdrowia, a trzeci budowy drogi, łączącej Radom z podradomskimi gminami. Łączna maksymalna wartość dofinansowania, które można uzyskać z budżetu województwa mazowieckiego to blisko 6 milionów złotych.

 • 2021.04.15

  Powstaje Powiatowy Punkt Szczepień w Pionkach, drugi działa w Iłży

  W Powiecie Radomskim powstaną dwa dodatkowe powszechne, powiatowe punkty szczepień przeciwko COVID-19. Jeden z nich mieści się w szpitalu w Iłży i działa od początku 2021 roku. Drugi ma ruszyć od maja w budynku szpitalnym przy ulicy Sienkiewicza 29 w Pionkach. Będzie można tam szczepić 200 osób dziennie.

   

 • 2021.04.15

  Zmiany w systemie dopłat bezpośrednich

  Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina o trawjącym od 15 marca naborze wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych  z PROW za 2021 rok.

  Od tego roku rolnicy mogą składać wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych z PROW wyłącznie w formie elektronicznej za pomocą aplikacji eWniosekPlus.
  Nie ma możliwości złożenia uproszczonego oświadczenia zastępującego wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich czy obszarowych. Do rolników nie jest już przesyłany spersonalizowany formularz wniosku wraz z materiałem graficznym w wersji papierowej.  Nie ma także możliwości składania oświadczeń o braku zmian w stosunku do roku ubiegłego.

 • 2021.04.13

  Bezpieczny w sieci - konferencja online

  Urząd Komunikacji Elektronicznej przygotował nową kampanię edukacyjno-informacyjną "j@ online", która jest odpowiedzią na stale rosnącą skalę zagrożeń jaką są ataki phishingowe. Narażeni na nie są wszyscy konsumenci, którzy często korzystają z sieci, ale zapominają o podstawowych zasadach cyberbezpieczeństwa.

 • 2021.04.09

  Dary dla Powiatu Radomskiego od Fundacji Wacława Ezechiela Długosza

  W Starostwie Powiatowym w Radomiu stanęło kolejne urządzenie do dezynfekcji, za pomocą którego można jednocześnie wykonać pomiar temperatury ciała. To dar od Fundacji Pamięci Wicemarszałka Sejmu II RP Wacława Ezechiela Długosza z Warszawy. Jej przedstawiciele przekazali również samorządowi powiatowemu 1500 sztuk maseczek ochronnych.

Kalendarium

«maj2021»
PnWtŚrCzwPtSobNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Kontakt

Uwaga! Od dnia 1 stycznia 2017 r. przy dokonywaniu zakupu/sprzedaży towarów i usług, wystawianiu bądź otrzymywaniu faktur obowiązują dane:

Nabywca: Powiat Radomski

ul. Tadeusza Mazowieckiego 7, 26-600 Radom

NIP: 948-26-04-208
REGON: 670223110

Odbiorca: Starostwo Powiatowe w Radomiu

ul. Tadeusza Mazowieckiego 7, 26-600 Radom


Numery telefonów centrali:

 • tel. +48 48 365 58 01
 • fax +48 48 365 58 07

Bezpośrednie numery telefonów


Godziny urzędowania:

 • poniedziałek 8:00 - 16:00; Wydział Komunikacji przyjmuje petentów w godzinach 8:00 - 15:30,
 • wtorek - czwartek 7:30 - 15:30; Wydział Komunikacji przyjmuje petentów w godzinach 7:30 - 15:00,
 • piątek 7:00 - 15:00; Wydział Komunikacji przyjmuje petentów w godzinach 7:00 - 14:30.

Skrzynki pocztowe:


Elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP: /spradom/skrytka


Konta bankowe

 • rachunek dochodów Skarbu Państwa (opłaty melioracyjne, użytkowanie wieczyste gruntów Skarbu Państwa, opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, karty parkingowe, legitymacje osoby niepełnosprawnej i ich duplikaty):
  38 1600 1462 1839 9265 3000 0005
 • rachunek dochodów własnych (opłaty komunikacyjne i geodezyjne, karty wędkarskie, płatności za faktury):
  98 1600 1462 1821 4410 6000 0002
 • rachunek sum depozytowych (wadia, zabezpieczenie należytego wykonania umowy, dzierżawa obwodów łowieckich):
  71 1600 1462 1821 4410 6000 0003
 • opłata skarbowa za czynności urzędowe:
  52 1240 3259 1111 0010 1340 6544
 • rachunek dochodów własnych (kary pieniężne wynikające z ustawy Prawo o Ruchu Drogowym):
  92 1600 1462 1821 4410 6000 0013
 • rachunek sum depozytowych (zezwolenia na zbieranie odpadów):
  76 1600 1462 1821 4410 6000 0010

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.