Aktualności

Breadcrumbs

Treść strony

 • Na co zwrócić uwagę podczas wyprzedaży?

Klienci mają swoje prawa nawet podczas wyprzedaży

Gratisy, które jednak kosztują, zupełnie inne ceny na półce i przy kasie albo brak reklamacji towaru z przeceny – to tylko niektóre z pułapek, które mogą czyhać na klientów podczas sezonowych wyprzedaży. Jak się przed nimi chronić? Odpowiada Jadwiga Rojek, Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta w Radomiu.

Chyba każdy z nas korzysta z wyprzedaży sezonowych. O czym powinni jednak pamiętać klienci podczas takich zakupów?

Przede wszystkim musimy wiedzieć, że towary przecenione też podlegają reklamacji, to samo dotyczy rzeczy kupionych na wyprzedaży. Kupując rzeczy na wyprzedaży, z promocji lub z ekspozycji mamy tyle samo praw, co w przypadku zakupu towaru po cenie regularnej. Sprzedawca, który temu zaprzecza po prostu łamie prawo. Gdyby zakupiony przez nas towar okazał się wadliwy, na złożenie reklamacji mamy aż dwa lata i składamy ją w sklepie, w którym zrobiliśmy zakupy, najlepiej na piśmie. Do zgłoszenia reklamacji jest konieczny dowód zakupu, najprostszym jest paragon, ale może być to również faktura, potwierdzenie płatności kartą czy wyciąg z konta, a nawet zeznania osób, które towarzyszyły nam podczas zakupów i potwierdzają, że zakup miał miejsce. Dodajmy jeszcze, że do złożenia reklamacji nie jest konieczne opakowanie fabryczne towaru, dlatego sprzedawca nie może go wymagać od klienta.

Czego możemy żądać od sprzedawcy w ramach reklamacji?

Możemy domagać się naprawy, wymiany, obniżenia ceny wadliwego towaru, a gdy wada jest istotna, również zwrotu gotówki. Wybór żądania należy do klienta, chociaż sprzedawca może zaproponować zamiast wymiany towaru na nowy, naprawę starego, gdyż w jego ocenie nasze roszczenie jest zbyt wygórowane. W takiej sytuacji nie warto się upierać, bowiem w przypadku reklamacji z tytułu rękojmi, towar może być naprawiany tylko jeden raz, czyli przy drugiej reklamacji śmiało możemy żądać zwrotu gotówki.

A jak wygląda sprawa zwrotu towarów?

Zwrot towaru jest możliwy jedynie za zgodą sprzedawcy, choć wiele osób nadal sądzi, że mogą coś zwrócić do sklepu w terminie 7 dni, jak było wiele lat temu. Zgodnie z obecnym prawem, sprzedawca nie ma obowiązku przyjmowania zwrotów towaru i bardzo często informują o tym stosowne tabliczki czy wywieszki w sklepach. Duże sieci handlowe czy markety prowadzą jednak działalność prokonsumencką i oferują możliwość zwrotu towaru nawet przez rok, ale na określonych warunkach. Sprzedawca może zażądać np. dołączenia opakowania czy zachowania oryginalnych metek. W zamian może zaproponować zwrot gotówki, wymianę na inny towar czy otrzymanie bonu na zakupy w tej samej sieci.

Na co jeszcze warto zwracać uwagę podczas wyprzedaży?

Przede wszystkim musimy pamiętać, że sezonowe przeceny nie zawsze są okazją, gdyż często kupujemy rzeczy zupełnie niepotrzebne, sugerując się niższą ceną. Dlatego idąc na zakupy, warto sporządzić listę rzeczy naprawdę nam niezbędnych. Pamiętajmy, że w dużych sklepach niemal wszystko ma zachęcać nas do kupna: odpowiednie ułożenie towarów na półkach, stosowna muzyka, duże koszyki, które sprawiają, że głupio nam nie zapełnić ich choć w połowie, czy ceny z groszowymi końcówkami, sugerujące, że coś kosztuje mniej, bo na przykład 5,99 wygląda lepiej niż całe 6 złotych.

Albo ceny promocyjne są wyższe od normalnych…

Owszem, zdarzają się różnice w cenach podanych przy towarze z cenami zakodowanymi w kasie. Musimy wiedzieć, że wówczas ważna jest cena podana na półce lub na metce i w związku z tym mamy prawo kupić produkt po tej właśnie cenie. Jest jeszcze jedna sztuczka sprzedawców, a mianowicie gratisy. Bywa tak, że za taki prezent i tak musimy zapłacić, albo zakup towaru bez upominku jest znacznie tańszy. Na przykład kupując pastę do zębów, do której dołożono gratis szczoteczkę, zapłacimy więcej niż wtedy, gdy te produkty kupujemy osobno.

Gdzie szukać pomocy jeśli poczujemy się oszukani lub nie możemy dogadać się ze sprzedawcą w sprawie reklamacji?

Każdy konsument ma prawo do bezpłatnej pomocy rzecznika konsumentów, w przypadku powiatu radomskiego biuro rzecznika mieści się w Starostwie Powiatowym przy ulicy Mazowieckiego 7 w Radomiu.  Nieodpłatnie pomagamy tam mieszkańcom w różnych sprawach konsumenckich.

wstecz

Aktualności

 • 2021.04.23

  Trwa kompleksowy remont szpitala powiatowego w Iłży

  - Budowa nowego szpitala w Pionkach nie oznacza, że władze powiatu zapominają o drugiej ważnej placówce ochrony zdrowia w Iłży – podkreśla Waldemar Trelka, starosta radomski. Tylko w 2021 roku nakłady na różne inwestycje w tym szpitalu to blisko 7,5 miliona złotych. Najważniejsze z nich to dokończenie przebudowy Bloku Operacyjnego i Działu Chirurgicznego oraz zakupy sprzętu i aparatury medycznej.

   

 • 2021.04.15

  Powiat Radomski składa trzy wnioski na inwestycje do marszałka mazowieckiego

  Władze Powiatu Radomskiego złożyły wnioski inwestycyjne do marszałkowskiego programu „Instrument wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego”. Dwa z nich dotyczą służby zdrowia, a trzeci budowy drogi, łączącej Radom z podradomskimi gminami. Łączna maksymalna wartość dofinansowania, które można uzyskać z budżetu województwa mazowieckiego to blisko 6 milionów złotych.

 • 2021.04.15

  Powstaje Powiatowy Punkt Szczepień w Pionkach, drugi działa w Iłży

  W Powiecie Radomskim powstaną dwa dodatkowe powszechne, powiatowe punkty szczepień przeciwko COVID-19. Jeden z nich mieści się w szpitalu w Iłży i działa od początku 2021 roku. Drugi ma ruszyć od maja w budynku szpitalnym przy ulicy Sienkiewicza 29 w Pionkach. Będzie można tam szczepić 200 osób dziennie.

   

 • 2021.04.15

  Zmiany w systemie dopłat bezpośrednich

  Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina o trawjącym od 15 marca naborze wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych  z PROW za 2021 rok.

  Od tego roku rolnicy mogą składać wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych z PROW wyłącznie w formie elektronicznej za pomocą aplikacji eWniosekPlus.
  Nie ma możliwości złożenia uproszczonego oświadczenia zastępującego wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich czy obszarowych. Do rolników nie jest już przesyłany spersonalizowany formularz wniosku wraz z materiałem graficznym w wersji papierowej.  Nie ma także możliwości składania oświadczeń o braku zmian w stosunku do roku ubiegłego.

 • 2021.04.13

  Bezpieczny w sieci - konferencja online

  Urząd Komunikacji Elektronicznej przygotował nową kampanię edukacyjno-informacyjną "j@ online", która jest odpowiedzią na stale rosnącą skalę zagrożeń jaką są ataki phishingowe. Narażeni na nie są wszyscy konsumenci, którzy często korzystają z sieci, ale zapominają o podstawowych zasadach cyberbezpieczeństwa.

 • 2021.04.09

  Dary dla Powiatu Radomskiego od Fundacji Wacława Ezechiela Długosza

  W Starostwie Powiatowym w Radomiu stanęło kolejne urządzenie do dezynfekcji, za pomocą którego można jednocześnie wykonać pomiar temperatury ciała. To dar od Fundacji Pamięci Wicemarszałka Sejmu II RP Wacława Ezechiela Długosza z Warszawy. Jej przedstawiciele przekazali również samorządowi powiatowemu 1500 sztuk maseczek ochronnych.

 • 2021.04.08

  Rusza konkurs plastyczny pod patronatem Starosty Radomskiego na znaczek Pielgrzymki Rodziny Szkół Jana Pawła II

  Tegorocznemu konkursowi przyświeca hasło „Nie lękajcie się!”, a jego celem jest propagowanie osoby i nauki Papieża Jana Pawła II, popularyzacja hasła XXI Dnia Papieskiego –„Nie lękajcie się” oraz propagowanie wśród środowisk szkolnych tradycji pielgrzymowania na Jasną Górę. Organizatorem konkursu jest Publiczna Szkoła Podstawowa nr 14 Integracyjna  im. Jana Pawła II w Radomiu, a gronie patronów honorowych jest starosta radomski Waldemar Trelka.

 • 2021.04.07

  PTASIA GRYPA ! WAŻNE INFORMACJE

  W związku ze wzrastającym zagrożeniem występowania ognisk ptasiej grypy w Polsce przekazujemy ważne informacje:

  Ptasia grypa, to choroba zakaźna atakująca ptactwo dzikie i hodowlane. Należy pamiętać, że cząsteczki wirusa mogą zainfekować także inne gatunki zwierząt.

 • 2021.04.02

  Innowacyjna terapia autyzmu w kombinezonach Neures w Chwałowicach

  Od 1 września 2021 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Chwałowicach rozpocznie się innowacyjna terapia autyzmu z wykorzystaniem kombinezonu ciśnieniowego Neures. W Starostwie Powiatowym w Radomiu podpisano pierwsze w Polsce porozumienie o współpracy z firmą Neures, którego celem jest wyposażenie Ośrodka w kombinezony oraz przeszkolenie fizjoterapeutów.

 • 2021.04.02

  Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

  Od 1 kwietnia br. rusza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań,  który potrwa do 30 czerwca. Spis odbywa się co 10 lat i udział w nim jest obowiązkowy.

Kalendarium

«maj2021»
PnWtŚrCzwPtSobNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Kontakt

Uwaga! Od dnia 1 stycznia 2017 r. przy dokonywaniu zakupu/sprzedaży towarów i usług, wystawianiu bądź otrzymywaniu faktur obowiązują dane:

Nabywca: Powiat Radomski

ul. Tadeusza Mazowieckiego 7, 26-600 Radom

NIP: 948-26-04-208
REGON: 670223110

Odbiorca: Starostwo Powiatowe w Radomiu

ul. Tadeusza Mazowieckiego 7, 26-600 Radom


Numery telefonów centrali:

 • tel. +48 48 365 58 01
 • fax +48 48 365 58 07

Bezpośrednie numery telefonów


Godziny urzędowania:

 • poniedziałek 8:00 - 16:00; Wydział Komunikacji przyjmuje petentów w godzinach 8:00 - 15:30,
 • wtorek - czwartek 7:30 - 15:30; Wydział Komunikacji przyjmuje petentów w godzinach 7:30 - 15:00,
 • piątek 7:00 - 15:00; Wydział Komunikacji przyjmuje petentów w godzinach 7:00 - 14:30.

Skrzynki pocztowe:


Elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP: /spradom/skrytka


Konta bankowe

 • rachunek dochodów Skarbu Państwa (opłaty melioracyjne, użytkowanie wieczyste gruntów Skarbu Państwa, opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, karty parkingowe, legitymacje osoby niepełnosprawnej i ich duplikaty):
  38 1600 1462 1839 9265 3000 0005
 • rachunek dochodów własnych (opłaty komunikacyjne i geodezyjne, karty wędkarskie, płatności za faktury):
  98 1600 1462 1821 4410 6000 0002
 • rachunek sum depozytowych (wadia, zabezpieczenie należytego wykonania umowy, dzierżawa obwodów łowieckich):
  71 1600 1462 1821 4410 6000 0003
 • opłata skarbowa za czynności urzędowe:
  52 1240 3259 1111 0010 1340 6544
 • rachunek dochodów własnych (kary pieniężne wynikające z ustawy Prawo o Ruchu Drogowym):
  92 1600 1462 1821 4410 6000 0013
 • rachunek sum depozytowych (zezwolenia na zbieranie odpadów):
  76 1600 1462 1821 4410 6000 0010

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.