Aktualności 2019

Breadcrumbs

Treść strony

 • Poprawa bezp DP3539W w Kowali_v2-WYDRUK-1

W centrum Kowali ma być bezpieczniej. Jest propozycja zmian

Od dłuższego czasu na skrzyżowaniu w Kowali dochodziło do wielu wypadków i kolizji. O pilną poprawę bezpieczeństwa w tym miejscu jako pierwszy wnioskował starosta Waldemar Trelka. Stało się to możliwe dopiero po przekazaniu Powiatowi Radomskiemu odcinka drogi wojewódzkiej numer 733. Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych zaproponował już zmiany, które mają zwiększyć bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów oraz kierowców. Zostałyby one wprowadzone jeszcze w lutym lub na początku marca.

Przez wiele lat droga numer 733 znajdowała się w zasobach województwa mazowieckiego. Zgodnie z przepisami, za jej oznakowanie na skrzyżowaniu z drogami powiatowymi w Kowali (3559 W i 3557 W) odpowiadał zarządca drogi wyższej kategorii, czyli Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich.

Starosta zlecił audyt bezpieczeństwa

W październiku 2019 roku odcinek drogi numer 733, obejmujący skrzyżowanie w Kowali, został przekazany Powiatowi Radomskiemu na mocy tak zwanej ustawy kaskadowej.

- W ocenie mieszkańców gminy Kowala skrzyżowanie było bardzo niebezpieczne, ale przez całe lata nikomu z władz samorządowych jakoś to nie przeszkadzało. Dopiero, gdy odcinek drogi wojewódzkiej został przekazany powiatowi, nagle pojawiły się głosy „zatroskanych” o stan bezpieczeństwa w tym miejscu – mówi Waldemar Trelka, starosta radomski. – Fakty są takie, że natychmiast po formalnym przekazaniu nam drogi, na mój wniosek Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych zlecił wykonanie audytu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zależało nam na wprowadzeniu rozwiązań, zwiększających bezpieczeństwo mieszkańców gminy Kowala i wszystkich innych użytkowników dróg w tej okolicy - mówi Waldemar Trelka, starosta radomski.

Audyt, który miał zdiagnozować przyczyny występowania kolizji, został wykonany przez certyfikowanego audytora bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wykonywano dokumentację filmową i fotograficzną, a obserwacja zachowania użytkowników ruchu w okolicy skrzyżowania w Kowali była prowadzona o różnych porach dnia i nocy.

Wiele uwag i propozycje zmian

- Już w połowie grudnia, a zatem w ciągu kilku tygodni, audytor przedstawił nam raport, który wskazywał na możliwe przyczyny zwiększonej liczby zdarzeń drogowych w tym miejscu – mówi Joanna Chojnacka, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Publicznych.

Autor raportu wskazywał na szereg czynników, które mogły wpływać na zdarzenie drogowe w tym miejscu. Wśród nich wymieniał między innymi: małą czytelność znaków drogowych, ograniczenie widoczności poprzez samochody parkujące przy sklepach, usytuowanie oświetlenia ulicznego po niewłaściwej stronie ulicy, czy lokalizację przy skwerze tablicy reklamowej gminy Kowala, której kolorystyka jest zbliżona do kolorystyki znaku Stop, przez co w pewnych warunkach atmosferycznych staje się on niewidoczny. Zaobserwowano też przypadki niedozwolonego parkowania pojazdów czy stragany handlowe rozstawiane na chodnikach przy skrzyżowaniu.

Wśród możliwych rozwiązań audytor zaproponował wykonanie tymczasowego wyniesionego minironda, przejezdnego dla pojazdów ciężarowych, które uregulowałoby zasady ruchu drogowego w tym miejscu.

- Uznaliśmy, że rozpisanie przetargów na projekt i dalsze prace zajęłoby zbyt dużo czasu. Minirondo musiałoby funkcjonować przynajmniej przez miesiąc, aby można było ocenić czy spełnia swoje zadanie, a i tak byłoby to rozwiązanie przejściowe – wyjaśnia dyrektor Chojnacka.

Propozycje zmian w organizacji ruchu

Własny projekt z propozycjami zmian na skrzyżowaniu w Kowali wykonali inżynierowie zarządzania ruchem z Powiatowego Zarządu Dróg Publicznych.

- Naszym zdaniem, wpłyną one pozytywnie stan bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg. Jednocześnie w trybie przetargowym będziemy zlecać opracowanie dokumentacji na docelową organizację ruchu w tym miejscu – mówi dyrektor Chojnacka.

Najważniejsze propozycje projektu powiatowych drogowców dotyczą wszystkich wlotów na skrzyżowanie, gdzie zostałoby wprowadzone:

- ograniczenie prędkości do  40 km/h,

- ustawienie znaków A-30 (uwaga niebezpieczeństwo) oraz T-14 b (tablica ostrzegająca przed zderzeniami pojazdów),

- ustawienie znaków B-20 (Stop) na drodze podporządkowanej na wysięgnikach,

- ustawienie znaków D-6 (przejście dla pieszych) wraz z fluorescencyjnymi obwódkami,

- postawienie żółtych barier na łuku drogi, odseparowujących ruch pieszych od jezdni oraz biało – czerwonych słupków, uniemożliwiających wjazd pojazdów przez przejście dla pieszych przy sklepach,

W myśl projektu, zmienione byłoby również oznaczenie poziome w obrębie skrzyżowania: na jezdnię dróg podporządkowanych będą naniesione progi akustyczne, na drodze, prowadzącej od kościoła w stronę centrum Kowali byłby wytyczony pas wyłączony z ruchu (co jednoznacznie określi szerokość jezdni), a przejście dla pieszych zostałoby odsunięte o 1 metr od skrzyżowania. Dodatkowym wnioskiem powiatowych drogowców będzie przeniesienie tablicy reklamowej gminy Kowala z okolic skrzyżowania lub zmiana jej kolorystyki.

W ostatnich dniach projekt został przekazany do pilnego zaopiniowania przez Komendę Miejską Policji oraz Urząd Gminy w Kowali. Po jego zaopiniowaniu i zatwierdzeniu przez policję i gminę Kowala, wprowadzenie i wykonanie zmian będzie możliwe jeszcze w lutym lub na początku marca.

 • data: 2020-02-06

Galeria zdjęć

 • 73236406_428122017896561_9192189358810071040_n
 • 73554704_797531660678789_2531437265947721728_n
 • 75539990_580844919327715_5969661764395073536_n

wstecz

Aktualności

 • 2020.02.19

  Przed nami tradycyjne zapusty

  Już w najbliższy wtorek 25 lutego w Jedlińsku odbędzie się widowisko plenerowe „Ścięcie Śmierci”, które jest jedynym tego typu wydarzeniem kulturalnym w Polsce i Europie.

   

 • 2020.02.17

  Kto powalczy o Koronę Biegową Powiatu Radomskiego?

  Cztery biegi o różnych dystansach, trasy wyznaczone w najciekawszych zakątkach powiatu radomskiego, rodzinna, sportowa atmosfera i moc pozytywnych emocji, tak w kilku słowach można opisać nową inicjatywę  - Korona Biegowa Powiatu Radomskiego – pod patronatem starosty radomskiego Waldemara Trelki.  

   

 • 2020.02.14

  Starosta zabiera prawo jazdy? Tylko teoretycznie

  Od 15 maja 2015 roku kierowca po przekroczeniu dozwolonej prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym, traci prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Decyzję administracyjną wydaje starosta, ale to nie oznacza, że „zabiera”, a potem może „oddać” prawo jazdy. Starosta jest tylko organem administracyjnym, który prowadzi postępowanie.

   

 • 2020.02.10

  Ruszyła X edycja Konkuru Plastycznego "Bezpiecznie na wsi"

  Informujemy, że trwa X jubileuszowa edycja organizowanego przez KRUS, Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci "Bezpiecznie na wsi: nie ryzykujesz, gdy zwierzęta znasz i szanujesz". Jego wojewódzki etap kończy się 28 lutego 2020 roku. Zachęcamy dzieci - uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich do udziału w tym przedsięwzięciu.

 • 2020.02.10

  Trzy obwodnice miast w regionie. Jednym z nich Skaryszew

  W poniedziałek, 10 lutego w siedzibie Starostwa Powiatowego w Radomiu zorganizowano konferencję prasową z udziałem parlamentarzystów i samorządowców w sprawie rządowego programu 100 Obwodnic. W jego ramach w Powiecie Radomskim będzie budowana obwodnica Skaryszewa w ciągu drogi krajowej numer 9 Radom – Rzeszów. Oprócz tego w programie znalazły się obwodnice Zwolenia i Lipska na drodze krajowej numer 79.

   

 • 2020.02.07

  Siatkówka będzie promować Powiat Radomski

  W piątek, 7 lutego w Starostwie Powiatowym w Radomiu przedstawiciele klubu WKS Czarni Radom podpisali umowę w sprawie dalszej współpracy pomiędzy znanym klubem siatkarskim a Powiatem Radomskim. Podobną umowę o świadczenie usług promocyjnych zawarto również z klubem E.Leclerc Radomka Radom.

 • 2020.02.06

  W centrum Kowali ma być bezpieczniej. Jest propozycja zmian

  Od dłuższego czasu na skrzyżowaniu w Kowali dochodziło do wielu wypadków i kolizji. O pilną poprawę bezpieczeństwa w tym miejscu jako pierwszy wnioskował starosta Waldemar Trelka. Stało się to możliwe dopiero po przekazaniu Powiatowi Radomskiemu odcinka drogi wojewódzkiej numer 733. Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych zaproponował już zmiany, które mają zwiększyć bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów oraz kierowców. Zostałyby one wprowadzone jeszcze w lutym lub na początku marca.

   

 • 2020.02.06

  Ostrzeżenie przed oszustwami „na urzędnika”

  W ostatnim na terenie Powiatu Radomskiego odnotowano przypadek oszustwa metodą „na urzędnika”. Nieznany sprawca przedstawił się jako pracownik samorządowy. Starostwo Powiatowe w Radomiu oraz pozostałe urzędy miast i gmin powiatu informują, że nie żądają telefonicznie jakichkolwiek opłat gotówkowych od mieszkańców. Nie pobierają ich również poprzez inkasentów.

   

 • 2020.02.05

  Rozpoczynają się ferie w naszym powiecie

  Gminy powiatu radomskiego mają bogatą ofertę dla dzieci. Zajęcia sportowe, seanse filmowe oraz zabawy karnawałowe, to tylko część atrakcji, jakie przygotowały placówki gmin z terenu powiatu radomskiego. Przedstawiamy harmonogram zajęć w poszczególnych gminach.

   

 • 2020.02.03

  Debaty młodych historyków

  1 lutego 2020 roku w sali konferencyjnej hotelu „Portos” w Warszawie spotkali się członkowie i opiekunowie Szkolnych Klubów Debat Historycznych reprezentujący szkoły województwa mazowieckiego. Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele Zespołu Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach, członkowie Szkolnego Klubu Debat Historycznych – Jakub Czerniakiewicz, Szymon Jaworski, Paweł  Farbiś, Wiktor Pudlewski, Mateusz Kacperczyk, Igor Ochocki  oraz Jacek Malicki, opiekun młodych historyków.

   

Kalendarium

«luty2020»
PnWtŚrCzwPtSobNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Kontakt

Uwaga!

Od dnia 1 stycznia 2017 r. przy dokonywaniu zakupu/sprzedaży towarów i usług, wystawianiu bądź otrzymywaniu faktur obowiązują dane:

 


Nabywca: Powiat Radomski

ul. Tadeusza Mazowieckiego 7, 26-600 Radom

NIP: 948-26-04-208
REGON: 670223110

Odbiorca: Starostwo Powiatowe w Radomiu

ul. Tadeusza Mazowieckiego 7, 26-600 Radom

Numery telefonów centrali:

tel. (48) 365 58 01
fax (48) 365 58 07

Bezpośrednie numery telefonów

Godziny urzędowania:


poniedziałek 8.00 - 16.00
wtorek - czwartek 7.30 - 15.30

piątek 7.00 - 15.00
 

skrzynki pocztowe:
promocja@radompowiat.pl
powiat@radompowiat.pl


 Elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP: /spradom/skrytka


Konta bankowe 

Rachunek dochodów Skarbu Państwa (opłaty melioracyjne, użytkowanie wieczyste gruntów Skarbu Państwa, opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, karty parkingowe, legitymacje osoby niepełnosprawnej i ich duplikaty)

38 1600 1462 1839 9265 3000 0005

 

Rachunek dochodów własnych (opłaty komunikacyjne i geodezyjne, karty wędkarskie, płatności za faktury)

98 1600 1462 1821 4410 6000 0002

 

Rachunek sum depozytowych (wadia, zabezpieczenie należytego wykonania umowy, dzierżawa obwodów łowieckich)

71 1600 1462 1821 4410 6000 0003

 

opłata skarbowa za czynności urzędowe

52 1240 3259 1111 0010 1340 6544

 

Rachunek dochodów własnych (kary pieniężne wynikające z ustawy Prawo o Ruchu Drogowym)

92 1600 1462 1821 4410 6000 0013

Rachunek sum depozytowych (zezwolenia na zbieranie odpadów)

76 1600 1462 1821 4410 6000 0010

 


Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.