Aktualności 2019

Breadcrumbs

Treść strony

 • Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w...

Jest pomysł na przyszłość szkoły w Chwałowicach

Utworzenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w budynkach istniejącej szkoły rolniczej w Chwałowicach to pomysł władz Powiatu Radomskiego na przyszłość dla tej placówki. W ostatnich latach mamy do czynienia ze wzrostem zapotrzebowania na kształcenie specjalne, a istniejąca szkoła tego typu w Pionkach nie może już pomieścić większej liczby uczniów.

Z analiz wykonanych przez Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne w Radomiu, Iłży i Pionkach wynika, że z roku na rok zwiększa się liczba wydawanych orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego. Coraz większą liczbę dzieci dotyka niepełnosprawność ruchowa, intelektualna w stopniu lekkim lub autyzm. Odnotowano też wyraźny wzrost wydawanych opinii dotyczących Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka. W roku szkolnym 2018/2019 wydano aż o 52 opinie więcej w stosunku do roku poprzedniego.

Potrzebna szkoła specjalna

Odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie jest zatem rozwój szkolnictwa specjalnego. Szkoła specjalna, która działa w ramach Zespołu Szkół imienia Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach, nie jest w stanie pomieścić większej liczby uczniów, wymagających specjalistycznej opieki. Stąd pomysł na stworzenie drugiej szkoły tego typu, która mieściłaby się w Chwałowicach.

Wybór tego miejsca jest nieprzypadkowy. Największą przeszkodą dla potencjalnych uczniów tamtejszego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego jest lokalizacja szkoły i wiążące się z nią problemy komunikacyjne. Nawet uruchomienie przez samorządy dodatkowych kursów, współfinansowanych z tak zwanego Funduszu Autobusowego, nie dawałoby gwarancji, że szkoła będzie wybierana przez absolwentów podstawówek.

Atuty szkoły w Chwałowicach

- Położenie i istniejące budynki stają się jednak atutem w przypadku powołania tam Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, adresowanego dla dzieci z niepełnosprawnością ruchową, intelektualną, autyzmem, czy zespołem Aspergera– mówi Krzysztof Szewczyk, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego. - Planujemy wykorzystać bazę lokalową, dydaktyczną i zasoby obecnego CKZIU w Chwałowicach, poprzez działające tam kursy kwalifikacyjne. Na ich bazie utworzymy branżową szkołę specjalną I stopnia, która będzie uczyć zawodów jak wędliniarz, pszczelarz czy kucharz. W skład Ośrodka będą wchodzić: szkoła podstawowa specjalna, branżowa szkoła I stopnia specjalna oraz szkoła przysposabiająca do pracy specjalna. Dodatkowymi atutami jest piękna okolica i internat z miejscami noclegowymi na zakwaterowanie uczniów. Pozwoliłoby to na zapewnienie całotygodniowej opieki nad dziećmi, bez konieczności stałego dowozu i odwozu znacznej części podopiecznych. Jeśli radni wyrażą na to zgodę, chcielibyśmy uruchomić Ośrodek od 1 września 2020 roku – dodaje dyrektor Szewczyk.

Decyzja w rękach radnych

Sprawa uruchomienia Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Chwałowicach będzie przedmiotem obrad Rady Powiatu podczas najbliższej sesji, zaplanowanej na piątek, 31 stycznia. Jeśli radni wyrażą zgodę na utworzenie nowej placówki, jednym z pierwszych kroków będzie ogłoszenie konkursu na jej dyrektora, który zajmie się tworzeniem szkoły od podstaw.

Istniejące budynki są w dobrym stanie, ale niektóre pomieszczenia, jak chociażby łazienki, muszą zostać dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pieniądze na prace będę pochodzić z budżetu powiatu. W przyszłości będzie można połączyć budynek szkoły i internatu łącznikiem, a także pozyskiwać fundusze na dalsze wyposażanie placówki z programów ministerialnych czy unijnych. Jednocześnie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego będzie nadal działać i prowadzić nabór na kursy zawodowe oraz do szkoły średniej.

***

Waldemar Trelka, starosta radomski: - W naszym regionie jest niewiele placówek, które zapewniłyby całotygodniową opiekę nad dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Utworzenie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego jest propozycją, rekomendowaną przez Zarząd Powiatu, która mam nadzieję spotka się z przychylnością radnych. Za stworzeniem placówki przemawia nie tylko zapotrzebowanie społeczne, ale również zwiększone subwencje oświatowe dla kształcenia specjalnego. Powołanie Ośrodka nie zamyka jednocześnie szkoły w Chwałowicach, będzie ona nadal prowadzić swoją działalność, a jej budynki zostaną racjonalnie wykorzystane.

wstecz

Aktualności

 • 2020.02.19

  Przed nami tradycyjne zapusty

  Już w najbliższy wtorek 25 lutego w Jedlińsku odbędzie się widowisko plenerowe „Ścięcie Śmierci”, które jest jedynym tego typu wydarzeniem kulturalnym w Polsce i Europie.

   

 • 2020.02.17

  Kto powalczy o Koronę Biegową Powiatu Radomskiego?

  Cztery biegi o różnych dystansach, trasy wyznaczone w najciekawszych zakątkach powiatu radomskiego, rodzinna, sportowa atmosfera i moc pozytywnych emocji, tak w kilku słowach można opisać nową inicjatywę  - Korona Biegowa Powiatu Radomskiego – pod patronatem starosty radomskiego Waldemara Trelki.  

   

 • 2020.02.14

  Starosta zabiera prawo jazdy? Tylko teoretycznie

  Od 15 maja 2015 roku kierowca po przekroczeniu dozwolonej prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym, traci prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Decyzję administracyjną wydaje starosta, ale to nie oznacza, że „zabiera”, a potem może „oddać” prawo jazdy. Starosta jest tylko organem administracyjnym, który prowadzi postępowanie.

   

 • 2020.02.10

  Ruszyła X edycja Konkuru Plastycznego "Bezpiecznie na wsi"

  Informujemy, że trwa X jubileuszowa edycja organizowanego przez KRUS, Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci "Bezpiecznie na wsi: nie ryzykujesz, gdy zwierzęta znasz i szanujesz". Jego wojewódzki etap kończy się 28 lutego 2020 roku. Zachęcamy dzieci - uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich do udziału w tym przedsięwzięciu.

 • 2020.02.10

  Trzy obwodnice miast w regionie. Jednym z nich Skaryszew

  W poniedziałek, 10 lutego w siedzibie Starostwa Powiatowego w Radomiu zorganizowano konferencję prasową z udziałem parlamentarzystów i samorządowców w sprawie rządowego programu 100 Obwodnic. W jego ramach w Powiecie Radomskim będzie budowana obwodnica Skaryszewa w ciągu drogi krajowej numer 9 Radom – Rzeszów. Oprócz tego w programie znalazły się obwodnice Zwolenia i Lipska na drodze krajowej numer 79.

   

 • 2020.02.07

  Siatkówka będzie promować Powiat Radomski

  W piątek, 7 lutego w Starostwie Powiatowym w Radomiu przedstawiciele klubu WKS Czarni Radom podpisali umowę w sprawie dalszej współpracy pomiędzy znanym klubem siatkarskim a Powiatem Radomskim. Podobną umowę o świadczenie usług promocyjnych zawarto również z klubem E.Leclerc Radomka Radom.

 • 2020.02.06

  W centrum Kowali ma być bezpieczniej. Jest propozycja zmian

  Od dłuższego czasu na skrzyżowaniu w Kowali dochodziło do wielu wypadków i kolizji. O pilną poprawę bezpieczeństwa w tym miejscu jako pierwszy wnioskował starosta Waldemar Trelka. Stało się to możliwe dopiero po przekazaniu Powiatowi Radomskiemu odcinka drogi wojewódzkiej numer 733. Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych zaproponował już zmiany, które mają zwiększyć bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów oraz kierowców. Zostałyby one wprowadzone jeszcze w lutym lub na początku marca.

   

 • 2020.02.06

  Ostrzeżenie przed oszustwami „na urzędnika”

  W ostatnim na terenie Powiatu Radomskiego odnotowano przypadek oszustwa metodą „na urzędnika”. Nieznany sprawca przedstawił się jako pracownik samorządowy. Starostwo Powiatowe w Radomiu oraz pozostałe urzędy miast i gmin powiatu informują, że nie żądają telefonicznie jakichkolwiek opłat gotówkowych od mieszkańców. Nie pobierają ich również poprzez inkasentów.

   

 • 2020.02.05

  Rozpoczynają się ferie w naszym powiecie

  Gminy powiatu radomskiego mają bogatą ofertę dla dzieci. Zajęcia sportowe, seanse filmowe oraz zabawy karnawałowe, to tylko część atrakcji, jakie przygotowały placówki gmin z terenu powiatu radomskiego. Przedstawiamy harmonogram zajęć w poszczególnych gminach.

   

 • 2020.02.03

  Debaty młodych historyków

  1 lutego 2020 roku w sali konferencyjnej hotelu „Portos” w Warszawie spotkali się członkowie i opiekunowie Szkolnych Klubów Debat Historycznych reprezentujący szkoły województwa mazowieckiego. Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele Zespołu Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach, członkowie Szkolnego Klubu Debat Historycznych – Jakub Czerniakiewicz, Szymon Jaworski, Paweł  Farbiś, Wiktor Pudlewski, Mateusz Kacperczyk, Igor Ochocki  oraz Jacek Malicki, opiekun młodych historyków.

   

Kalendarium

«luty2020»
PnWtŚrCzwPtSobNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Kontakt

Uwaga!

Od dnia 1 stycznia 2017 r. przy dokonywaniu zakupu/sprzedaży towarów i usług, wystawianiu bądź otrzymywaniu faktur obowiązują dane:

 


Nabywca: Powiat Radomski

ul. Tadeusza Mazowieckiego 7, 26-600 Radom

NIP: 948-26-04-208
REGON: 670223110

Odbiorca: Starostwo Powiatowe w Radomiu

ul. Tadeusza Mazowieckiego 7, 26-600 Radom

Numery telefonów centrali:

tel. (48) 365 58 01
fax (48) 365 58 07

Bezpośrednie numery telefonów

Godziny urzędowania:


poniedziałek 8.00 - 16.00
wtorek - czwartek 7.30 - 15.30

piątek 7.00 - 15.00
 

skrzynki pocztowe:
promocja@radompowiat.pl
powiat@radompowiat.pl


 Elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP: /spradom/skrytka


Konta bankowe 

Rachunek dochodów Skarbu Państwa (opłaty melioracyjne, użytkowanie wieczyste gruntów Skarbu Państwa, opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, karty parkingowe, legitymacje osoby niepełnosprawnej i ich duplikaty)

38 1600 1462 1839 9265 3000 0005

 

Rachunek dochodów własnych (opłaty komunikacyjne i geodezyjne, karty wędkarskie, płatności za faktury)

98 1600 1462 1821 4410 6000 0002

 

Rachunek sum depozytowych (wadia, zabezpieczenie należytego wykonania umowy, dzierżawa obwodów łowieckich)

71 1600 1462 1821 4410 6000 0003

 

opłata skarbowa za czynności urzędowe

52 1240 3259 1111 0010 1340 6544

 

Rachunek dochodów własnych (kary pieniężne wynikające z ustawy Prawo o Ruchu Drogowym)

92 1600 1462 1821 4410 6000 0013

Rachunek sum depozytowych (zezwolenia na zbieranie odpadów)

76 1600 1462 1821 4410 6000 0010

 


Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.