Aktualności 2019

Breadcrumbs

Treść strony

 • aaIMG_6103 Spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania...

Spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

W poniedziałek, 27 stycznia 2020 roku w siedzibie Starostwa Powiatowego w Radomiu odbyło się planowe spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem starosty Waldemara Trelki, pracowników Starostwa i Miasta Pionki oraz przedstawicieli służb, inspekcji i straży.

Starszy brygadier Marek Krassowski, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej, przedstawił sytuację po dużym pożarze odpadów tworzyw sztucznych na terenie byłego Pronitu w Pionkach. Doszło do niego w nocy z 17 na 18 stycznia 2020 roku. Do akcji zadysponowano wówczas prawie 200 strażaków z kilku powiatów oraz specjalistyczną jednostkę chemiczną JRG 6 z Warszawy.

Kolejny pożar w Pionkach

Przez pewien czas istniała obawa, że dym i pyły, wydobywający się ze strefy objętej ogniem, będą przenoszone przez wiatr na miasto Pionki. Przygotowano zatem pojazdy do ewentualnej ewakuacji oraz miejsca tymczasowego schronienia dla mieszkańców. W stan gotowości został też postawiony szpital powiatowy, aby ewentualni poszkodowani mogli błyskawicznie uzyskać pomoc medyczną. Na miejsce zadysponowano również z prywatnych firm dwie ładowarki oraz fadromę do przerzucania stert palących się odpadów. Dużym problemem okazało się zaopatrzenie w wodę, ponieważ – jak raportował Piotr Pasek, kierownik Wydziału Porządku, Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Pionkach – tylko z wodociągu miejskiego zużyto 2,5 tysiąca metrów sześciennych wody. Dodatkowo strażacy rozwinęli linie gaśnicze, o długości ponad 1,5 kilometra, czerpiące wodę bezpośrednio ze Stawu Górnego. Po ugaszeniu pożaru, co miało miejsce w niedzielę, 18 stycznia po południu, straż pożarna prowadziła tam działania jeszcze przez dwa dni. Używana była kamera termowizyjna, a stertę wypalonych odpadów ponownie przelewano wodą. Całkowite koszty akcji są bardzo wysokie i sięgają dziesiątków tysięcy złotych. Wystarczy tylko wspomnieć, że radomska komenda zatankowała wszystkie pojazdy strażackie, zadysponowane do akcji, niemałe koszty poniósł też samorząd miasta Pionki.

Tymczasem w poniedziałek, 27 stycznia w nocy doszło do kolejnego pożaru odpadów tworzyw sztucznych. Prawdopodobną przyczyną pojawienia się ognia było podpalenie, ale tym razem dzięki czujności okolicznych mieszkańców i szybkiej reakcji strażaków, pożar udało się opanować w zarodku. Trwają działania zmierzające do ustalenia sprawcy lub sprawców, prowadzone przez Policję.

Koronawirus z Chin

Z kolei Witold Barwicki, wicedyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej omówił kwestie bezpieczeństwa związane z koronawirusem, którego ognisko odkryto w Chinach i któremu przypisuje się już około 90 zgonów na terenie 11-milionowego miasta Wuhan. Według niego zagrożenia nie można bagatelizować, ale jednocześnie trudno popadać w panikę, ponieważ w skali kraju większą śmiertelność ma zwykła grypa sezonowa. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że koronawirus przenosi się między ludźmi głównie drogą kropelkową, a objawy przypominają grypę i zapalenie płuc.

Według sanepidu, nie ma bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców powiatu radomskiego, ponieważ przypadki odkrycia koronawirusa w Europie nie są do końca potwierdzone. Państwowe służby sanitarne monitorują przede wszystkim najważniejsze węzły przesiadkowe w globalnym ruchu lotniczym, jak chociażby port lotniczy na Okęciu.

Ptasia grypa i zasięg ASF

Lekarz weterynarii Grzegorz Zaborski, Powiatowy Lekarz Weterynarii, przedstawił sytuację związaną z zagrożeniem Afrykańskim Pomorem Świń (ASF) oraz grypą ptaków, powodowaną wirusem H5N8. Wraz z przedstawicielem sanepidu podkreślał, że przeniesienie międzygatunkowe wirusów (tzn. ze zwierząt bezpośrednio na ludzi) jest praktycznie niemożliwe.

W przypadku ASF zagrożenie jest wciąż aktualne, a wyznaczone strefy ochronne w gminach pozostają utrzymane. Jak dotąd stada dzików, żerujące na terenie powiatu radomskiego zostały w znacznej mierze przetrzebione przez myśliwych w ramach odstrzału prewencyjnego. Z kolei dziki odstrzelone w sąsiednich powiatach (białobrzeski, kozienicki, lipski) były nosicielami wirusa ASF, dlatego nie wyklucza się powstania nowych ognisk choroby. Za jedną z barier dla migracji stad dzików uznano ogrodzoną trasę ekspresową S7, ale również drogę krajową numer 9. Służby weterynaryjne zwracają uwagę na fakt, że niektórzy hodowcy nie stosują się do zaleceń bioasekruacji.

Na terenie powiatu radomskiego działa 13 ferm kurzych oraz 3 fermy brojlerów (w sumie 60 tysięcy kur oraz 650 tysięcy brojlerów), z czego więcej niż połowa działa w samym Radomiu. Nie ma zatem tak dużej koncentracji produkcji drobiowej jak chociażby na Lubelszczyźnie, gdzie ostatnio odkryto ognisko ptasiej grypy. W przypadku tego wirusa dużym zagrożeniem jest brak klasycznej zimy, co powoduje zwiększoną migrację dzikiego ptactwa. Również w tym przypadku najważniejszym zaleceniem jest ograniczanie kontaktu drobiu z osobnikami żyjącymi dziko. Weterynarze przypominają ponadto, że oba rodzaje chorób mogą wyrządzić znaczne szkody w pogłowiu trzody chlewnej oraz fermach drobiu, dlatego hodowcy powinni potraktować poważnie zalecenia związane z bioasekuracją.

Bezpieczne ferie zimowe

Strażacy i policjanci przedstawili również stopień przygotowania służb do ferii zimowych, które na Mazowszu będą trwały w dniach 10 - 23 lutego. Z uwagi na wiosenną pogodę, zagrożeniem nie będą raczej dzikie ślizgawki, natomiast może dojść do zwiększonego ruchu dzieci i młodzieży w centrach handlowych, kinach czy obiektach rozrywkowych, co naraża ich na kradzieże kieszonkowe, utratę aparatów telefonicznych czy kart bankomatowych. Policjanci prewencji będą spotykać się z uczestnikami zajęć feryjnych w placówkach kultury, szkołach czy na zimowiskach. Z kolei funkcjonariusze ruchu drogowego będą prowadzić kontrole autokarów, przewożących uczestników kolonii czy wycieczek. Jednym z punktów kontroli będzie Miejsce Obsługi Podróżnych Zakrzew przy trasie ekspresowej S7.

 

 • aIMG_6091 Spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania...
 • aIMG_6093 Spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania...
 • aIMG_6098 Spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania...
 • aIMG_6100 Spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania...

wstecz

Aktualności

 • 2020.02.19

  Przed nami tradycyjne zapusty

  Już w najbliższy wtorek 25 lutego w Jedlińsku odbędzie się widowisko plenerowe „Ścięcie Śmierci”, które jest jedynym tego typu wydarzeniem kulturalnym w Polsce i Europie.

   

 • 2020.02.17

  Kto powalczy o Koronę Biegową Powiatu Radomskiego?

  Cztery biegi o różnych dystansach, trasy wyznaczone w najciekawszych zakątkach powiatu radomskiego, rodzinna, sportowa atmosfera i moc pozytywnych emocji, tak w kilku słowach można opisać nową inicjatywę  - Korona Biegowa Powiatu Radomskiego – pod patronatem starosty radomskiego Waldemara Trelki.  

   

 • 2020.02.14

  Starosta zabiera prawo jazdy? Tylko teoretycznie

  Od 15 maja 2015 roku kierowca po przekroczeniu dozwolonej prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym, traci prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Decyzję administracyjną wydaje starosta, ale to nie oznacza, że „zabiera”, a potem może „oddać” prawo jazdy. Starosta jest tylko organem administracyjnym, który prowadzi postępowanie.

   

 • 2020.02.10

  Ruszyła X edycja Konkuru Plastycznego "Bezpiecznie na wsi"

  Informujemy, że trwa X jubileuszowa edycja organizowanego przez KRUS, Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci "Bezpiecznie na wsi: nie ryzykujesz, gdy zwierzęta znasz i szanujesz". Jego wojewódzki etap kończy się 28 lutego 2020 roku. Zachęcamy dzieci - uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich do udziału w tym przedsięwzięciu.

 • 2020.02.10

  Trzy obwodnice miast w regionie. Jednym z nich Skaryszew

  W poniedziałek, 10 lutego w siedzibie Starostwa Powiatowego w Radomiu zorganizowano konferencję prasową z udziałem parlamentarzystów i samorządowców w sprawie rządowego programu 100 Obwodnic. W jego ramach w Powiecie Radomskim będzie budowana obwodnica Skaryszewa w ciągu drogi krajowej numer 9 Radom – Rzeszów. Oprócz tego w programie znalazły się obwodnice Zwolenia i Lipska na drodze krajowej numer 79.

   

 • 2020.02.07

  Siatkówka będzie promować Powiat Radomski

  W piątek, 7 lutego w Starostwie Powiatowym w Radomiu przedstawiciele klubu WKS Czarni Radom podpisali umowę w sprawie dalszej współpracy pomiędzy znanym klubem siatkarskim a Powiatem Radomskim. Podobną umowę o świadczenie usług promocyjnych zawarto również z klubem E.Leclerc Radomka Radom.

 • 2020.02.06

  W centrum Kowali ma być bezpieczniej. Jest propozycja zmian

  Od dłuższego czasu na skrzyżowaniu w Kowali dochodziło do wielu wypadków i kolizji. O pilną poprawę bezpieczeństwa w tym miejscu jako pierwszy wnioskował starosta Waldemar Trelka. Stało się to możliwe dopiero po przekazaniu Powiatowi Radomskiemu odcinka drogi wojewódzkiej numer 733. Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych zaproponował już zmiany, które mają zwiększyć bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów oraz kierowców. Zostałyby one wprowadzone jeszcze w lutym lub na początku marca.

   

 • 2020.02.06

  Ostrzeżenie przed oszustwami „na urzędnika”

  W ostatnim na terenie Powiatu Radomskiego odnotowano przypadek oszustwa metodą „na urzędnika”. Nieznany sprawca przedstawił się jako pracownik samorządowy. Starostwo Powiatowe w Radomiu oraz pozostałe urzędy miast i gmin powiatu informują, że nie żądają telefonicznie jakichkolwiek opłat gotówkowych od mieszkańców. Nie pobierają ich również poprzez inkasentów.

   

 • 2020.02.05

  Rozpoczynają się ferie w naszym powiecie

  Gminy powiatu radomskiego mają bogatą ofertę dla dzieci. Zajęcia sportowe, seanse filmowe oraz zabawy karnawałowe, to tylko część atrakcji, jakie przygotowały placówki gmin z terenu powiatu radomskiego. Przedstawiamy harmonogram zajęć w poszczególnych gminach.

   

 • 2020.02.03

  Debaty młodych historyków

  1 lutego 2020 roku w sali konferencyjnej hotelu „Portos” w Warszawie spotkali się członkowie i opiekunowie Szkolnych Klubów Debat Historycznych reprezentujący szkoły województwa mazowieckiego. Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele Zespołu Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach, członkowie Szkolnego Klubu Debat Historycznych – Jakub Czerniakiewicz, Szymon Jaworski, Paweł  Farbiś, Wiktor Pudlewski, Mateusz Kacperczyk, Igor Ochocki  oraz Jacek Malicki, opiekun młodych historyków.

   

Kalendarium

«luty2020»
PnWtŚrCzwPtSobNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Kontakt

Uwaga!

Od dnia 1 stycznia 2017 r. przy dokonywaniu zakupu/sprzedaży towarów i usług, wystawianiu bądź otrzymywaniu faktur obowiązują dane:

 


Nabywca: Powiat Radomski

ul. Tadeusza Mazowieckiego 7, 26-600 Radom

NIP: 948-26-04-208
REGON: 670223110

Odbiorca: Starostwo Powiatowe w Radomiu

ul. Tadeusza Mazowieckiego 7, 26-600 Radom

Numery telefonów centrali:

tel. (48) 365 58 01
fax (48) 365 58 07

Bezpośrednie numery telefonów

Godziny urzędowania:


poniedziałek 8.00 - 16.00
wtorek - czwartek 7.30 - 15.30

piątek 7.00 - 15.00
 

skrzynki pocztowe:
promocja@radompowiat.pl
powiat@radompowiat.pl


 Elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP: /spradom/skrytka


Konta bankowe 

Rachunek dochodów Skarbu Państwa (opłaty melioracyjne, użytkowanie wieczyste gruntów Skarbu Państwa, opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, karty parkingowe, legitymacje osoby niepełnosprawnej i ich duplikaty)

38 1600 1462 1839 9265 3000 0005

 

Rachunek dochodów własnych (opłaty komunikacyjne i geodezyjne, karty wędkarskie, płatności za faktury)

98 1600 1462 1821 4410 6000 0002

 

Rachunek sum depozytowych (wadia, zabezpieczenie należytego wykonania umowy, dzierżawa obwodów łowieckich)

71 1600 1462 1821 4410 6000 0003

 

opłata skarbowa za czynności urzędowe

52 1240 3259 1111 0010 1340 6544

 

Rachunek dochodów własnych (kary pieniężne wynikające z ustawy Prawo o Ruchu Drogowym)

92 1600 1462 1821 4410 6000 0013

Rachunek sum depozytowych (zezwolenia na zbieranie odpadów)

76 1600 1462 1821 4410 6000 0010

 


Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.