Aktualności 2019

Breadcrumbs

Treść strony

 • MOW w Wierzbicy

Radni zdecydują o przyszłości Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Wierzbicy

Powiat Radomski zgłosił zamiar likwidacji Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Wierzbicy, co w przypadku akceptacji potrwa kilka miesięcy. W jego miejscu ma powstać całkiem nowa placówka: Powiatowe Centrum Opiekuńczo – Mieszkalne. Zapewni ono realne wsparcie osobom starszym, chorym i wymagającym stałej opieki. Tylko w gminie Wierzbica jest ponad 20 potrzebujących, a w całym powiecie – blisko 200.

Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy (MOW) w Wierzbicy to placówka edukacyjna, do której trafiają dziewczęta w wieku 13-18 lat, kierowane tam na mocy postanowień sądów, sprawiające kłopoty wychowawcze, popadające w konflikt z prawem. Są tam kierowane przez niezależny podmiot, tak zwany Ośrodek Rozwoju Edukacji. Obecnie w Wierzbicy przebywają 32 wychowanki, które kształcą się w Szkole Podstawowej Specjalnej oraz Branżowej Szkole I Stopnia Specjalnej w zawodach krawcowa i fryzjerka.

Mniej wychowanek, większe koszty

- Liczba dziewcząt w ośrodku zmniejsza się z roku na rok. W roku 2017 było tam 47 wychowanek, co pozwalało na samofinansowanie działalności placówki, ale w 2018 i 2019 roku skierowano tam 32 wychowanki. Pociągnęło to za sobą drastyczny wzrost kosztów funkcjonowania ośrodka wobec zmniejszającej się kwoty subwencji oświatowej. Różnica w wysokości ponad 362 tysięcy złotych musiała zostać pokryta z budżetu powiatu – tłumaczy Krzysztof Szewczyk, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Radomiu. - Według szacunków, już w przyszłym roku kwota współfinansowania ośrodka w Wierzbicy może osiągnąć ponad 1 milion złotych przy dalszym utrzymywaniu 32 wychowanek, a jeśli ich liczba zmaleje, kwota ta może być jeszcze wyższa.

Na spadek liczby wychowanek MOW ma również wpływ sytuacja w tym sektorze edukacji specjalnej. W całym województwie mazowieckim w placówkach tego typu jest obecnie ponad 200 wolnych miejsc, zaś w kraju – ponad 1 tysiąc. Dodatkowym argumentem za wygaszaniem działalności wierzbickiego ośrodka są zaawansowane plany Ministerstwa Sprawiedliwości, które zamierza stworzyć sieć państwowych ośrodków wychowawczych, co stworzy swoistą konkurencję wobec istniejących MOW, prowadzonych przez samorządy.

Decyzję podejmą radni

Formalna procedura likwidacji placówki rozpocznie się po przyjęciu stosownej uchwały. Następnie opinię w tej sprawie wyda Mazowieckie Kuratorium Oświaty, zaś swoje stanowisko przedstawią związki zawodowe. Ośrodek zakończyłby działalność do 1 września 2020 roku.

Część nauczycieli - wychowawców MOW w Wierzbicy jest zatrudniona na etatach w innych szkołach, a część, po uzyskaniu odpowiednich kwalifikacji, będzie mogła przejść do pracy w podobnych placówkach powiatu. Z informacji uzyskanych od przedstawicieli sąsiednich samorządów wynika ponadto, że ewentualne przeniesienie wychowanek z Wierzbicy do innych placówek będzie możliwe.

Dla potrzebujących mieszkańców powiatu

Po ewentualnej likwidacji MOW, budynki nie będą stały puste, ale mają zostać wykorzystane na potrzeby osób niepełnosprawnych. Z analizy potrzeb społecznych wynika, że w powiecie radomskim jest duża liczba niepełnosprawnych dorosłych, którym potrzebne jest wsparcie w postaci stałej lub doraźnej opieki, w tym rehabilitacyjnej. W samej Wierzbicy i okolicach są 23 takie osoby, a w całym powiecie - prawie 200 osób.

Powiat Radomski zamierza przystąpić do programu „Centra Opiekuńczo-Mieszkalne”, prowadzonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Według założeń ministerstwa, Centrum Opiekuńczo – Mieszkalne jest uzupełnieniem istniejącego systemu wsparcia osób niepełnosprawnych w postaci zapewnienia możliwości ich zamieszkiwania w danej placówce (pobyt dzienny lub całodobowy). Podopieczni Centrum, obok różnorodnego wsparcia (w zakresie potrzeb zdrowotnych, pielęgnacyjnych, zapobiegania wtórnym powikłaniom, stymulowania i rozwijania sprawności ruchowej, kompetencji poznawczych czy społecznych), będą mieli zapewnioną możliwość niezależnego, samodzielnego i godnego funkcjonowania na miarę swoich potrzeb.

Nowa jednostka, czyli Powiatowe Centrum Opiekuńczo – Mieszkalne, powstawałaby w ciągu najbliższych miesięcy. Na początku potrzebne jest opracowanie tak zwanego Programu Funkcjonalno – Użytkowego dla nowej placówki i byłby to jedyny koszt, jaki na początku tworzenia Centrum poniosłoby Starostwo Powiatowe. Pomysł powołania pierwszej takiej placówki w powiecie radomskim zyskał już akceptację wojewody mazowieckiego, który jednocześnie zadeklarował wsparcie.  

Waldemar Trelka, starosta radomski:

- Powołanie MOW w Wierzbicy było dobrym pomysłem i co do tego nie ma wątpliwości. Ośrodek nie tylko sam się utrzymywał, ale również niejako „zarabiał” na inne placówki oświatowe. Niestety, w kilku ostatnich latach mocno zmieniła się sytuacja w tym sektorze edukacji, w całej Polsce spadła liczba wychowanek tego rodzaju placówek, a koszty ich funkcjonowania znacznie wzrosły. Podobnie było w przypadku wierzbickiego MOW, do którego trafia coraz mniej dziewcząt. Uważam, że nasz powiat, który w tym roku zaczyna realizować poważne zadania inwestycyjne, musi uważnie liczyć pieniądze podatników i kwota 1 miliona złotych, którą trzeba będzie prędzej czy później współfinansować działalność MOW w Wierzbicy, jest po prostu zbyt duża. Staramy się przy tym minimalizować koszty społeczne – nikt z nauczycieli nie traci pracy z dnia na dzień, może zyskać zatrudnienie w innych placówkach powiatu, a samo wygaszanie ośrodka jest procesem, który potrwa przez dłuższy czas. Myślę, że dobrym rozwiązaniem będzie powołanie w jego miejsce nowego Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego, ponieważ potrzeby i oczekiwania społeczne w tym zakresie są bardzo duże.

 • data: 2020-01-24

wstecz

Aktualności

 • 2020.02.19

  Przed nami tradycyjne zapusty

  Już w najbliższy wtorek 25 lutego w Jedlińsku odbędzie się widowisko plenerowe „Ścięcie Śmierci”, które jest jedynym tego typu wydarzeniem kulturalnym w Polsce i Europie.

   

 • 2020.02.17

  Kto powalczy o Koronę Biegową Powiatu Radomskiego?

  Cztery biegi o różnych dystansach, trasy wyznaczone w najciekawszych zakątkach powiatu radomskiego, rodzinna, sportowa atmosfera i moc pozytywnych emocji, tak w kilku słowach można opisać nową inicjatywę  - Korona Biegowa Powiatu Radomskiego – pod patronatem starosty radomskiego Waldemara Trelki.  

   

 • 2020.02.14

  Starosta zabiera prawo jazdy? Tylko teoretycznie

  Od 15 maja 2015 roku kierowca po przekroczeniu dozwolonej prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym, traci prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Decyzję administracyjną wydaje starosta, ale to nie oznacza, że „zabiera”, a potem może „oddać” prawo jazdy. Starosta jest tylko organem administracyjnym, który prowadzi postępowanie.

   

 • 2020.02.10

  Ruszyła X edycja Konkuru Plastycznego "Bezpiecznie na wsi"

  Informujemy, że trwa X jubileuszowa edycja organizowanego przez KRUS, Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci "Bezpiecznie na wsi: nie ryzykujesz, gdy zwierzęta znasz i szanujesz". Jego wojewódzki etap kończy się 28 lutego 2020 roku. Zachęcamy dzieci - uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich do udziału w tym przedsięwzięciu.

 • 2020.02.10

  Trzy obwodnice miast w regionie. Jednym z nich Skaryszew

  W poniedziałek, 10 lutego w siedzibie Starostwa Powiatowego w Radomiu zorganizowano konferencję prasową z udziałem parlamentarzystów i samorządowców w sprawie rządowego programu 100 Obwodnic. W jego ramach w Powiecie Radomskim będzie budowana obwodnica Skaryszewa w ciągu drogi krajowej numer 9 Radom – Rzeszów. Oprócz tego w programie znalazły się obwodnice Zwolenia i Lipska na drodze krajowej numer 79.

   

 • 2020.02.07

  Siatkówka będzie promować Powiat Radomski

  W piątek, 7 lutego w Starostwie Powiatowym w Radomiu przedstawiciele klubu WKS Czarni Radom podpisali umowę w sprawie dalszej współpracy pomiędzy znanym klubem siatkarskim a Powiatem Radomskim. Podobną umowę o świadczenie usług promocyjnych zawarto również z klubem E.Leclerc Radomka Radom.

 • 2020.02.06

  W centrum Kowali ma być bezpieczniej. Jest propozycja zmian

  Od dłuższego czasu na skrzyżowaniu w Kowali dochodziło do wielu wypadków i kolizji. O pilną poprawę bezpieczeństwa w tym miejscu jako pierwszy wnioskował starosta Waldemar Trelka. Stało się to możliwe dopiero po przekazaniu Powiatowi Radomskiemu odcinka drogi wojewódzkiej numer 733. Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych zaproponował już zmiany, które mają zwiększyć bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów oraz kierowców. Zostałyby one wprowadzone jeszcze w lutym lub na początku marca.

   

 • 2020.02.06

  Ostrzeżenie przed oszustwami „na urzędnika”

  W ostatnim na terenie Powiatu Radomskiego odnotowano przypadek oszustwa metodą „na urzędnika”. Nieznany sprawca przedstawił się jako pracownik samorządowy. Starostwo Powiatowe w Radomiu oraz pozostałe urzędy miast i gmin powiatu informują, że nie żądają telefonicznie jakichkolwiek opłat gotówkowych od mieszkańców. Nie pobierają ich również poprzez inkasentów.

   

 • 2020.02.05

  Rozpoczynają się ferie w naszym powiecie

  Gminy powiatu radomskiego mają bogatą ofertę dla dzieci. Zajęcia sportowe, seanse filmowe oraz zabawy karnawałowe, to tylko część atrakcji, jakie przygotowały placówki gmin z terenu powiatu radomskiego. Przedstawiamy harmonogram zajęć w poszczególnych gminach.

   

 • 2020.02.03

  Debaty młodych historyków

  1 lutego 2020 roku w sali konferencyjnej hotelu „Portos” w Warszawie spotkali się członkowie i opiekunowie Szkolnych Klubów Debat Historycznych reprezentujący szkoły województwa mazowieckiego. Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele Zespołu Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach, członkowie Szkolnego Klubu Debat Historycznych – Jakub Czerniakiewicz, Szymon Jaworski, Paweł  Farbiś, Wiktor Pudlewski, Mateusz Kacperczyk, Igor Ochocki  oraz Jacek Malicki, opiekun młodych historyków.

   

Kalendarium

«luty2020»
PnWtŚrCzwPtSobNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Kontakt

Uwaga!

Od dnia 1 stycznia 2017 r. przy dokonywaniu zakupu/sprzedaży towarów i usług, wystawianiu bądź otrzymywaniu faktur obowiązują dane:

 


Nabywca: Powiat Radomski

ul. Tadeusza Mazowieckiego 7, 26-600 Radom

NIP: 948-26-04-208
REGON: 670223110

Odbiorca: Starostwo Powiatowe w Radomiu

ul. Tadeusza Mazowieckiego 7, 26-600 Radom

Numery telefonów centrali:

tel. (48) 365 58 01
fax (48) 365 58 07

Bezpośrednie numery telefonów

Godziny urzędowania:


poniedziałek 8.00 - 16.00
wtorek - czwartek 7.30 - 15.30

piątek 7.00 - 15.00
 

skrzynki pocztowe:
promocja@radompowiat.pl
powiat@radompowiat.pl


 Elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP: /spradom/skrytka


Konta bankowe 

Rachunek dochodów Skarbu Państwa (opłaty melioracyjne, użytkowanie wieczyste gruntów Skarbu Państwa, opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, karty parkingowe, legitymacje osoby niepełnosprawnej i ich duplikaty)

38 1600 1462 1839 9265 3000 0005

 

Rachunek dochodów własnych (opłaty komunikacyjne i geodezyjne, karty wędkarskie, płatności za faktury)

98 1600 1462 1821 4410 6000 0002

 

Rachunek sum depozytowych (wadia, zabezpieczenie należytego wykonania umowy, dzierżawa obwodów łowieckich)

71 1600 1462 1821 4410 6000 0003

 

opłata skarbowa za czynności urzędowe

52 1240 3259 1111 0010 1340 6544

 

Rachunek dochodów własnych (kary pieniężne wynikające z ustawy Prawo o Ruchu Drogowym)

92 1600 1462 1821 4410 6000 0013

Rachunek sum depozytowych (zezwolenia na zbieranie odpadów)

76 1600 1462 1821 4410 6000 0010

 


Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.