Aktualności 2019

Breadcrumbs

Treść strony

 • Nowa droga powiatowa ze ścieżką rowerową

Zmodernizowana droga powiatowa Radom - Gębarzów ze ścieżką rowerową

Powiat Radomski zakończył przebudowę kolejnego odcinka drogi powiatowej Radom – Gębarzów – Polany na odcinku od granic administracyjnych miasta Radomia do  Gębarzowa. Łączna długość zmodernizowanego odcinka to ponad 5,2 kilometra. W uroczystym otwarciu, które miało miejsce w poniedziałek, 9 grudnia, wzięli udział okoliczni mieszkańcy, posłowie, a także władze samorządowe gmin i powiatu.

Bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, w tym uczniów pobliskiej szkoły podstawowej w Sołtykowie oraz komfort podróży dla kierowców – to najważniejsze zalety zmodernizowanego odcinka drogi powiatowej Radom – Sołtyków – Gębarzów. W poniedziałek, 9 grudnia dokonano jego oficjalnego otwarcia.

Wstęgę przecinali uczniowie

Na placu przy sklepie „U Jacusia” obok pętli autobusowej w Zenonowie spotkali się mieszkańcy, przedstawiciele władz samorządowych powiatu oraz gmin Kowala i Skaryszew, a także sołtysi okolicznych miejscowości. Nie zabrakło też delegacji uczniów ze szkoły w Sołtykowie wraz z nauczycielami. Zaproszonymi gośćmi byli również minister Marek Suski, poseł Anna Kwiecień oraz wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz.

Wszystkich zgromadzonych przywitał Waldemar Trelka, starosta radomski, który przedstawił najważniejsze fakty dotyczące inwestycji.

- Chcemy dalej przebudowywać drogi powiatowe, w tym również kolejny odcinek tego traktu, prowadzący z Gębarzowa do Polan. Cieszy mnie również pozyskanie na to zadanie bardzo dużej kwoty spoza naszego budżetu, co w mojej opinii należy traktować jako wymierny sukces. Nam udało się tego dokonać za sprawą Funduszu Dróg Samorządowych, z którego uzyskaliśmy dofinansowanie w wysokości aż 80 procent kosztów inwestycji po przetargu. Chciałbym zatem szczególnie podziękować panu ministrowi Markowi Suskiemu, pani poseł Annie Kwiecień oraz panu wojewodzie Arturowi Standowiczowi, dzięki którym możliwe było pozyskanie pieniędzy z rezerwy ogólnej budżetu państwa – dodał starosta.

Obecni parlamentarzyści zwrócili uwagę na wysoki standard zmodernizowanego odcinka, obejmujący nie tylko poszerzoną jezdnię, przystosowaną do znaczniejszych obciążeń, ale również dbałość o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów.

- Może trudno w to uwierzyć, ale w powiecie radomskim standard tej samej drogi jest o wiele lepszy niż w samym Radomiu, do którego ta droga prowadzi. Ta inwestycja to kolejny dowód na to, że powiat radomski ma dobrych gospodarzy. Chciałbym również zapewnić, że rząd Prawa i Sprawiedliwości chce dbać o powiaty i gminy, czy mniejsze miejscowości w takim samym stopniu jak o większe miasta. Nie prowadzimy polityki poprzedników, którzy najwięcej środków przeznaczali na metropolie – mówił minister Marek Suski.

Poseł Anna Kwiecień oraz wicewojewoda Artur Standowicz pogratulowali mieszkańcom nowej inwestycji, która przyczynia się do jeszcze lepszego skomunikowania tych terenów z Radomiem, gratulowali też władzom powiatu trafnego pozyskiwania i inwestowania pieniędzy rządowych.

Następnie, na prośbę mieszkańców, nowy odcinek drogi poświęcił ksiądz Jacek Wieczorek, proboszcz parafii św. Królowej Jadwigi w Sołtykowie. Później tradycyjnie przecięto biało-czerwoną wstęgę, a jako pierwsi dokonali tego uczniowie szkoły w Sołtykowie w towarzystwie zaproszonych gości oraz władz powiatu. Później na mieszkańców czekał słodki poczęstunek oraz gorące napoje, przygotowane przez Wydział Promocji Starostwa Powiatowego w Radomiu.

Droga dla mieszkańców dwóch gmin

Zmodernizowany fragment drogi obejmuje odcinek od granic Radomia do skrzyżowania z drogą powiatową Parznice – Skaryszew w Gębarzewie. Prace były prowadzone na terenie gmin Kowala i Skarszew. Prowadzono je w trzech etapach, a łączne nakłady na realizację powyższego zadania wyniosły ponad 9 milionów złotych, a łączna wysokość dofinansowania wyniosła 3 736 387,00 złotych, z czego:

 • 5 341 876,33 złotych stanowiły środki własne Powiatu Radomskiego,
 • 2 242 962,00 złotych wyniosła dotacja z Funduszu Dróg Samorządowych do II etapu prac,
 • 1 493 425,00 złotych to z kolei dofinansowanie z rezerwy subwencji ogólnej budżetu państwa do I oraz III etapu przebudowy.

 

- Na terenie gminy Kowala zrealizowano odcinek 1 450 metrów, a wartość robót  wyniosła 2 151 tysięcy złotych, zaś na terenie gminy Skaryszew  zmodernizowano odcinek o długości 3 795 metrów, a wartość robót  wyniosła 6 927 tysięcy złotych – informuje Joanna Chojnacka, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Publicznych w Radomiu.

 

Szersza droga, bezpieczni piesi i rowerzyści

W ramach rozbudowy drogi wykonano: poszerzenie jezdni do szerokości 7 metrów, wzmocnienie istniejącej konstrukcji jezdni  do obciążenia 115 kiloniutonów/oś, ścieżkę rowerową poza jezdnią o szerokości od 2 metrów na odcinku długości 3 121 metrów oraz ścieżkę rowerową z dopuszczeniem ruchu pieszych o szerokości 2,5 metra na odcinku długości 2 114 metrów. Ponadto na wysokości placu zabaw w Hucie Mazowszańskiej stanęła nowa wiata dla rowerzystów, stojaki dla rowerów oraz punkt naprawy jednośladów.

Warto wspomnieć, że I etap rozbudowy drogi (od granic administracyjnych miasta Radomia do skrzyżowania w Sołtykowie) o długości 917 metrów wykonała  firma  Trakt z miejscowości Górki Szczukowskie koło Kielc. Wartość robót wyniosła 2 125 711 zł. Z kolei II i III  etap rozbudowy drogi wykonała  firma PRD Starachowice Adriana Cieśli. Łączny koszt rozbudowy drogi w ramach II i III etapu, czyli  odcinka drogi długości 4 328 m  wyniósł  6 952 552,33 zł  w tym: 4 582 192,21 zł to wartość robót II etapu za odcinek o długości 2 733 m, a 2 370 360,12 zł to wartość robót III etapu na odcinku o długości 1 595 m. Funkcję kierownika robót na II i III etapie  pełnił Damian Gołębiowski, zaś inspektorem nadzoru na wszystkich etapach robót był Leszek Adach, pracownik PZDP w Radomiu.

 

 

 

 

 

Galeria zdjęć

 • aIMG_4107.jpg- Otwarcie drogi powiatowej...
 • aIMG_4130.jpg- Otwarcie drogi powiatowej...
 • IMG_3993.jpg- Otwarcie drogi powiatowej...
 • IMG_3996.jpg- Otwarcie drogi powiatowej...
 • IMG_4026.jpg- Otwarcie drogi powiatowej...
 • IMG_4050.jpg- Otwarcie drogi powiatowej...
 • IMG_4063.jpg- Otwarcie drogi powiatowej...
 • IMG_4065.jpg- Otwarcie drogi powiatowej...
 • IMG_4071.jpg- Otwarcie drogi powiatowej...
 • IMG_4079.JPG- Otwarcie drogi powiatowej...
 • IMG_4092.jpg- Otwarcie drogi powiatowej...
 • IMG_4107.jpg- Otwarcie drogi powiatowej...
 • IMG_4109.JPG- Otwarcie drogi powiatowej...
 • IMG_4130.jpg- Otwarcie drogi powiatowej...
 • IMG_4144.JPG- Otwarcie drogi powiatowej...
 • IMG_4149.jpg- Otwarcie drogi powiatowej...
 • IMG_4167.jpg- Otwarcie drogi powiatowej...
 • IMG_4175.jpg- Otwarcie drogi powiatowej...
 • IMG_4196.jpg- Otwarcie drogi powiatowej...
 • IMG_4204.jpg- Otwarcie drogi powiatowej...
 • IMG_4214.jpg- Otwarcie drogi powiatowej...
 • IMG_4218.jpg- Otwarcie drogi powiatowej...

wstecz

Aktualności

 • 2020.01.24

  Radni zdecydują o przyszłości Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Wierzbicy

  Powiat Radomski zgłosił zamiar likwidacji Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Wierzbicy, co w przypadku akceptacji potrwa kilka miesięcy. W jego miejscu ma powstać całkiem nowa placówka: Powiatowe Centrum Opiekuńczo – Mieszkalne. Zapewni ono realne wsparcie osobom starszym, chorym i wymagającym stałej opieki. Tylko w gminie Wierzbica jest ponad 20 potrzebujących, a w całym powiecie – blisko 200.

 • 2020.01.22

  Wyniki konsultacji społecznych w sprawie zmiany granic gminy Iłża

  Zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie zmiany granicy administracyjnej gminy Iłża w Powiecie Radomskim na rzecz gminy Mirzec w Powiecie Starachowickim. Podczas najbliższej sesji stosowną uchwałę w tej sprawie podejmie Rada Powiatu. W konsultacjach, które trwały od 13 do 17 stycznia 2020 roku wzięło udział 748 mieszkańców gminy Iłża. Jak zagłosowali?

 • 2020.01.15

  Ruszyła IX edycja Konkursu "Perła Powiatu"

  Ruszyła kolejna IX edycja Konkursu Gospodarczego Starosty Radomskiego „Perła Powiatu”, którego celem jest wyróżnienie produktów, firm oraz rolników z terenu powiatu osiągających najlepsze efekty w 2019 roku. Zachęcamy do zgłaszania przez Państwa kandydatur w następujących kategoriach: Mała Firma Roku, Firma Roku, Produkt Roku, Małe Gospodarstwo Rolne, Gospodarstwo Rolne oraz w zupełnie nowej kategorii Firma Przyjazna Rodzinie.

 • 2020.01.13

  Uwaga mieszkańcy gminy Iłża!

  Informujemy, że w dniach od 13 do 17 stycznia 2020 roku trwają konsultacje społeczne w zakresie zajęcia stanowiska zawartego w pytaniu:

  „Czy jesteś za wyłączeniem z terytorium Powiatu Radomskiego, Gminy Iłża części obszaru obrębu ewidencyjnego Seredzice i włączeniem tego obszaru do Gminy Mirzec w Powiecie Starachowickim?"

   

 • 2020.01.10

  Edukacyjne sukcesy szkół średnich prowadzonych przez Powiat Radomski

  W ogólnopolskim rankingu edukacyjnym liceów i techników 2020 w Polsce branżowego pisma „Perspektywy”. Bardzo wysoką pozycję w rankingach zajęło Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach, gdzie odnotowano 100-procentową zdawalność egzaminów zawodowych. Z kolei Liceum Ogólnokształcące imienia Mikołaja Kopernika w Iłży z wynikami zdawalności matur powyżej średniej mazowieckiej, zostało sklasyfikowane o wiele wyżej niż znane radomskie szkoły średnie.

   

 • 2020.01.08

  Leśnicy współpracują z Powiatem Radomskim

  Lasy prywatne na terenie powiatu radomskiego znalazły się pod opieką dwóch Nadleśnictw Lasów Państwowych. Teraz ich właściciele będą mogli legalnie pozyskiwać drewno, a także uzyskiwać porady specjalistów w zakresie racjonalnej gospodarki leśnej - takie są założenia porozumienia z leśnikami, które właśnie podpisał starosta radomski.

 • 2020.01.03

  Jaki będzie 2020 rok w Powiecie Radomskim? Odpowiada starosta Waldemar Trelka

  - Tylko w pierwszym roku kadencji zrealizowaliśmy inwestycje za 70 milionów złotych. Teraz nadszedł czas na nowe wyzwania: modernizację kolejnych odcinków dróg powiatowych, pierwszy krok w stronę budowy nowego szpitala w Pionkach oraz rozwój szkół średnich na terenie powiatu – zapowiada starosta radomski.

   

 • 2020.01.02

  Noworoczny pokaz fajerwerków w Iłży

  Jeden z największych pokazów sztucznych ogni odbył się w Nowy Rok w Iłży. Widowisko rozpoczęło się kwadrans po godzinie dwudziestej i trwało aż 15 minut. Ze wzgórza zamkowego przy akompaniamencie muzyki w niebo wystrzeliły najpiękniejsze fajerwerki. Zgromadzona, tego dnia na iłżeckim Rynku, publiczność nie kryła zachwytu.

 • 2019.12.23

  Szanowni Państwo,

  Mieszkańcy Powiatu Radomskiego

  Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia,

  spędzone w gronie najbliższych, w atmosferze miłości,

  wzajemnego szacunku i zrozumienia, przyniosą optymizm i pogodę ducha.

  Niech radość i pokój płynące od Nowonarodzonego Jezusa Chrystusa

  dodają sił i energii do realizacji nowych planów i zamierzeń,

  a nadchodzący Nowy Rok przyniesie zdrowie, szczęście

  oraz pomyślność w życiu osobistym i zawodowym.

  Starosta Radomski      Przewodniczący Rady Powiatu

  Waldemar Trelka         Krzysztof Murawski

 • 2019.12.23

  Nowy, bezpieczny samochód dla podopiecznych DPS w Wierzbicy

  Dom Pomocy Społecznej w Wierzbicy, który zapewnia całodobową opiekę dla ponad 120 osób, ma nowy samochód do przewozu osób niepełnosprawnych.

Kalendarium

«styczeń2020»
PnWtŚrCzwPtSobNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Kontakt

Uwaga!

Od dnia 1 stycznia 2017 r. przy dokonywaniu zakupu/sprzedaży towarów i usług, wystawianiu bądź otrzymywaniu faktur obowiązują dane:

 


Nabywca: Powiat Radomski

ul. Tadeusza Mazowieckiego 7, 26-600 Radom

NIP: 948-26-04-208
REGON: 670223110

Odbiorca: Starostwo Powiatowe w Radomiu

ul. Tadeusza Mazowieckiego 7, 26-600 Radom

Numery telefonów centrali:

tel. (48) 365 58 01
fax (48) 365 58 07

Bezpośrednie numery telefonów

Godziny urzędowania:


poniedziałek 8.00 - 16.00
wtorek - czwartek 7.30 - 15.30

piątek 7.00 - 15.00
 

skrzynki pocztowe:
promocja@radompowiat.pl
powiat@radompowiat.pl


 Elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP: /spradom/skrytka


Konta bankowe 

Rachunek dochodów Skarbu Państwa (opłaty melioracyjne, użytkowanie wieczyste gruntów Skarbu Państwa, opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, karty parkingowe, legitymacje osoby niepełnosprawnej i ich duplikaty)

38 1600 1462 1839 9265 3000 0005

 

Rachunek dochodów własnych (opłaty komunikacyjne i geodezyjne, karty wędkarskie, płatności za faktury)

98 1600 1462 1821 4410 6000 0002

 

Rachunek sum depozytowych (wadia, zabezpieczenie należytego wykonania umowy, dzierżawa obwodów łowieckich)

71 1600 1462 1821 4410 6000 0003

 

opłata skarbowa za czynności urzędowe

52 1240 3259 1111 0010 1340 6544

 


Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.