Aktualności 2019

Breadcrumbs

Treść strony

 • Samorządowcy jednym głosem w sprawie trasy S12

Samorządowcy jednym głosem w sprawie trasy S12

Przedstawiciele samorządów powiatów radomskiego i zwoleńskiego wypracowali wspólne stanowisko w sprawie preferowanego wariantu przebiegu drogi ekspresowej S12 na odcinku Radom - Puławy. Wszyscy opowiedzieli się za wariantem A, czyli omijającym Radom od strony południowej w pewnym oddaleniu od miasta, ale z zachowaniem węzłów komunikacyjnych. Burmistrzowie, wójtowie i specjaliści podają konkretne argumenty.

Spotkanie samorządowców gmin, przez które ma przebiegać przyszła trasa S12 zorganizowano z inicjatywy Waldemara Trelki, starosty radomskiego. Jego uczestnicy: burmistrzowie, wójtowie, przedstawiciele gmin, specjaliści do spraw drogownictwa i inwestycji, a także reprezentant Lasów Państwowych rozmawiali o propozycjach przebiegu „ekspresówki”, przedstawionych przez projektantów z firmy Schuessler-Plan. W dyskusji brał również udział poseł Andrzej Kosztowniak.

– Na trasę ekspresową S12 czekamy wiele lat i chociaż wszyscy cieszymy się, że będzie ona w końcu budowana, to trzeba jednak podkreślić, że niektóre propozycje mogą być bardzo niekorzystne dla mieszkańców gmin z powiatów radomskiego i zwoleńskiego – podkreślał starosta Waldemar Trelka.

Do spotkania w siedzibie Starostwa Powiatowego w Radomiu doszło 30 października, kilka dni po posiedzeniu z udziałem projektantów, samorządowców i innych podmiotów, które miało miejsce w siedzibie warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, będącej inwestorem trasy S12 na odcinku Radom - Puławy.

Wspólny list do ministra infrastruktury

Przedstawiciele samorządów powiatu radomskiego i zwoleńskiego zwrócili się do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka z prośbą o zorganizowanie spotkania w celu zapoznania się z ich stanowiskiem. Chcą wspólnie zaprezentować konkretne argumenty, przemawiające za wariantem A.

„Podczas posiedzenia Zespołu ds. Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych, zorganizowanego w dniu 24.10.2019 roku w siedzibie GDDKiA o/Warszawa, Projektant omówił wyniki przeprowadzonej analizy wariantów docelowego przebiegu S12 od węzła „Radom – Południe” do Puław (węzeł „Bronowice”) oraz wskazał wariant B jako najkorzystniejszy.

Z wyborem tego wariantu nie zgadzają się przedstawiciele samorządów gmin: Przyłęk, Zwoleń, Tczów, Gózd, Skaryszew oraz Kowala, którzy (…) jednogłośnie opowiedzieli się za wyborem wariantu A jako najkorzystniejszego dla wszystkich lokalnych społeczności, przez teren których ma przebiegać planowana droga ekspresowa S12. (…)  - czytamy w piśmie samorządowców do ministra infrastruktury.

Ekspresówka obok Radomia

Według przedstawionych projektów trasa S12 ma rozpoczynać się na węźle istniejącej obwodnicy zachodniej Radomia, czyli drogi ekspresowej S7 w okolicach Młodocina. Później rozdziela się na dwa, a następnie trzy, częściowo pokrywające się warianty: A, B i C. Wariant A oznaczono na mapie kolorem różowym, wariant B - kolorem brązowym, a wariant C - kolorem niebieskim. Na niektórych odcinkach są one poprowadzone łącznie.

Interaktywna mapa: http://s12-radom-pulawy.pl/S12_Google.html

Wariant A przecina gminę Kowala na południe od tej miejscowości, a wariant B – od północy, czyli bliżej Radomia. Podobnie jest w gminie Skaryszew, gdzie trzy warianty A, B i dodatkowo C przecinają las w okolicach Zenonowa i Wincentowa, a następnie drogę krajową numer 9 w okolicach Makowca. Wariant B jest również poprowadzony przez środek gmin Gózd i Tczów.

Gminy przecięte na pół?

Zdaniem burmistrza miasta i gminy Skaryszew, wariant B, czyli poprowadzony przez środek jej terenu, jest nie do przyjęcia przez samorząd oraz mieszkańców.

- Zdecydowanie opowiadamy się za wariantem A, który najmniej ingeruje w zabudowę miejscowości, grunty orne oraz środowisko przyrodnicze. Pozostałe warianty budziły poważne sprzeciwy społeczne, chociażby w Sołtykowie, czy Makowie Nowym. Wariant A daje też możliwość dalszego rozwoju gminy – uzasadniał Dariusz Piątek, burmistrz Skaryszewa.

W gminie Kowala wariant B (brązowy) został całkowicie odrzucony, ponieważ przebiega on przez tereny silnie zurbanizowane, jak Parznice czy sama Kowala, przecinając teren gminy na pół.

- Dlatego od początku konsultacji preferujemy wariant A, czyli południowy, który prowadzi trasę S12 za wzgórzem w Kowali, przez tereny najmniej zurbanizowane oraz nieużytki w dolinie Oronki. Gmina przygotowała się również urbanistycznie do dalszego rozwoju właśnie w tym kierunku – wskazywał Piotr Markiewicz, kierownik Referatu Budownictwa, Inwestycji, Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Gminy w Kowali.

- Wariant północny, czyli B zakłada również dużo wyburzeń, co jest dla nas nie do przyjęcia. Radni przyjęli też uchwałę, która wskazuje jako preferowany wariant A – mówił Dariusz Chruślak, przewodniczący Rady Gminy Kowala.

Lepiej dla przyrody i rolników

Arkadiusz Baran, wójt gminy Tczów podkreślał, że to właśnie wariant A jest dla niej najbardziej korzystny, a zaakceptowali go radni i mieszkańcy.

– Wariant B przecina najlepsze grunty orne, budząc zdecydowany sprzeciw rolników, chociażby z miejscowości Janów czy Bartodzieje, gdzie są duże gospodarstwa – uzasadniał wójt gminy Tczów.

Paweł Dziewit, wójt gminy Gózd i jednocześnie członek zarządu Stowarzyszenia S12, skupiającego samorządy zainteresowane budową trasy, zauważył, że inne warianty niż A nie były brane pod uwagę przez społeczność lokalną i władze samorządowe.

– Wariant brązowy B przecina ziemie uprawne w trzech miejscowościach, co spowoduje ich całkowite odcięcie od reszty gminy – podkreślał Paweł Dziewit, dodając, że w tej sprawie prowadzi od dawna obszerną korespondencję z władzami Radomia oraz Generalną Dyrekcją.

Również Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu przychyliła się do wariantu A jako najmniej ingerującego w stan środowiska naturalnego oraz powodującego najmniej wylesień.

Galeria zdjęć

 • Samorządowcy jednym głosem w sprawie trasy...
 • Samorządowcy jednym głosem w sprawie trasy S12aIMG_2792.jpg
 • Samorządowcy jednym głosem w sprawie trasy S12aIMG_2794.jpg
 • Samorządowcy jednym głosem w sprawie trasy S12aIMG_2797.jpg
 • Samorządowcy jednym głosem w sprawie trasy S12aIMG_2799.jpg
 • Samorządowcy jednym głosem w sprawie trasy S12aIMG_2804.jpg
 • Samorządowcy jednym głosem w sprawie trasy S12aIMG_2805.jpg
 • Samorządowcy jednym głosem w sprawie trasy S12aIMG_2809.jpg
 • Samorządowcy jednym głosem w sprawie trasy S12aIMG_2813.jpg
 • Samorządowcy jednym głosem w sprawie trasy S12aIMG_2819.jpg
 • Samorządowcy jednym głosem w sprawie trasy S12aIMG_2824.jpg
 • Samorządowcy jednym głosem w sprawie trasy S12aIMG_2831.jpg
 • Proponowane warianty przebiegu trasy ekspresowej S12

wstecz

Aktualności

 • 2019.12.09

  Zmodernizowana droga powiatowa Radom - Gębarzów ze ścieżką rowerową

  Powiat Radomski zakończył przebudowę kolejnego odcinka drogi powiatowej Radom – Gębarzów – Polany na odcinku od granic administracyjnych miasta Radomia do  Gębarzowa. Łączna długość zmodernizowanego odcinka to ponad 5,2 kilometra. W uroczystym otwarciu, które miało miejsce w poniedziałek, 9 grudnia, wzięli udział okoliczni mieszkańcy, posłowie, a także władze samorządowe gmin i powiatu.

 • 2019.12.09

  Mecz pełen emocji

  Dziewiąta kolejka siatkarskiej Plus Ligi nie okazała się szczęśliwa dla siatkarzy Cerradu Enea Czarnych Radom. Na własnej hali podejmowali zespół MKS Ślepsk Malow Suwałki. Niestety, nasi zawodnicy przegrali 2:3 (18:25, 25:20, 25:23, 18:25, 7:15).

 • 2019.12.06

  Nowe radiowozy dla policjantów z powiatu radomskiego

  Nowoczesne auta zostały zakupione w ramach programu współfinansowania zakupów środków transportu dla Policji. Trafią do jednostek w Pionkach, Iłży, Jedlińsku i Jastrzębi. Zakup był możliwy dzięki dofinansowaniu Starostwa Powiatowego w Radomiu oraz poszczególnych samorządów.

 • 2019.12.02

  Pierwsze w tym sezonie zwycięstwo E.Leclerc Radomki Radom. Gratulujemy!

  Radomskie siatkarki pokonały 3:1 (25:22, 25:21, 19:25, 25:19) zawodniczki z Volley Wrocław i wywalczyły trzy punkty.

 • 2019.11.29

  O rynku pracy, wyuczonym bezrobociu oraz inwestycjach podczas listopadowej sesji Rady Powiatu

  W piątek, 29 listopada Radni Powiatu Radomskiego uczestniczyli w kolejnej, XIV sesji Rady Powiatu. W porządku obrad znalazło się kilka punktów, z których najważniejsze to przyjęcie Programu Promocji Zatrudnienia i Aktywizacji Lokalnego Rynku Pracy oraz Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego dla Powiatu Radomskiego na lata 2020-2022, a także zmiany w tegorocznych finansach powiatu. Wszystkie uchwały radni przyjęli jednogłośnie.

 • 2019.11.22

  Animatorzy Kultury 2019

  Jedenasta edycja Powiatowego Dnia Animatora Kultury odbyła się  w Miejskim Centrum Kultury i Biblioteki w Pionkach. Jak co roku, poszczególne gminy i miasta wyróżniły osoby oraz zespoły, zasługujące na uznanie za promowanie rodzinnej kultury.

 • 2019.11.22

  Święto pracownika socjalnego w Marculach

  Dzień Pracownika Socjalnego to święto obchodzone 21 listopada. Z tej okazji Starosta Radomski Waldemar Trelka spotkał się z pracownikami Domów Pomocy Społecznej, prowadzonych przez Powiat Radomski oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej w Nadleśnictwie Marcule.

 • 2019.11.22

  Muzyczna uczta w Jedlni

  "Muzyczne uwielbienie ze św. Cecylią" to tytuł koncertu, który po raz trzeci odbył się w parafii św. Mikołaja w Jedlni. Św. Cecylia, która zginęła śmiercią męczeńską, jest patronką muzyki kościelnej. Koncert był okazją, by pod jej patronem uczcić muzyków i wszystkich kochających granie oraz śpiewanie.

 • 2019.11.21

  Drogowcy z Powiatu Radomskiego przygotowani do zimy.

  Dwa obszary utrzymania dróg, dwóch wykonawców z odpowiednią ilością sprzętu i maksymalnym 60-minutowym czasem wejścia do akcji, ponad 4 tysiące ton mieszanki solno-piaskowej do posypywania jezdni, a do odśnieżania ponad 520 kilometrów dróg powiatowych oraz ulic Pionek, Iłży i częściowo Skaryszewa – tak Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych przygotował się do nadchodzącej zimy.

 • 2019.11.19

  Dwadzieścia siedem lat z balladą

  W iłżeckim Domu Kultury już po raz 27 odbyły się prezentacje konkursowe Ogólnopolskich Spotkań z Balladą. W zmaganiach wzięło udział 26 zespołów i solistów z różnych stron kraju, między innymi z: Iłży, Stąporkowa, Szydłowca, Staszowa, Starachowic, Radomia, Kozienic, Warki, Krakowa, Lublina i Warszawy.

Kalendarium

«grudzień2019»
PnWtŚrCzwPtSobNd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Kontakt

Uwaga!

Od dnia 1 stycznia 2017 r. przy dokonywaniu zakupu/sprzedaży towarów i usług, wystawianiu bądź otrzymywaniu faktur obowiązują dane:

 


Nabywca: Powiat Radomski

ul. Tadeusza Mazowieckiego 7, 26-600 Radom

NIP: 948-26-04-208
REGON: 670223110

Odbiorca: Starostwo Powiatowe w Radomiu

ul. Tadeusza Mazowieckiego 7, 26-600 Radom

Numery telefonów centrali:

tel. (48) 365 58 01
fax (48) 365 58 07

Bezpośrednie numery telefonów

Godziny urzędowania:
pn: 8.00 - 16.00
wt - pt: 7.30 - 15.30
 

skrzynki pocztowe:
promocja@radompowiat.pl
powiat@radompowiat.pl


 Elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP: /spradom/skrytka


Konta bankowe 

Rachunek dochodów Skarbu Państwa (opłaty melioracyjne, użytkowanie wieczyste gruntów Skarbu Państwa, opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności)

38 1600 1462 1839 9265 3000 0005

 

Rachunek dochodów własnych (opłaty komunikacyjne i geodezyjne, karty wędkarskie, płatności za faktury)

98 1600 1462 1821 4410 6000 0002

 

Rachunek sum depozytowych (wadia, zabezpieczenie należytego wykonania umowy, dzierżawa obwodów łowieckich)

71 1600 1462 1821 4410 6000 0003

 

opłata skarbowa za czynności urzędowe

52 1240 3259 1111 0010 1340 6544

 


Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.