Aktualności 2019

Breadcrumbs

Treść strony

 • Starostowie tegorocznych Powiatowo-Gminnych Dożynek

Oni przyniosą bochen dożynkowego chleba

Anna Kołątaj z Romanowa oraz Karol Potera z Lisowa to starostowie tegorocznych Powiatowo-Gminnych Dożynek, które odbędą się już w najbliższą niedzielę, 8 września w Jedlińsku. Jak sami przyznają, to dla nich wielki zaszczyt.

Co roku funkcję starostów dożynek sprawują rolnicy z poszczególnych gmin powiatu radomskiego. Tym razem bochen chleba, wypieczonego z mąki z tegorocznych zbiorów będą nieśli reprezentanci gminy Jedlińsk. Podczas tradycyjnego obrzędu wieńcowego otrzymają go gospodarze dożynek, czyli Waldemar Trelka, starosta radomski i Kamil Dziewierz, wójt gminy Jedlińsk.

Nowoczesna gospodyni

Pani Ania wraz z mężem Marcinem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni ponad 21 hektarów. Specjalizują się w produkcji mleka oraz hodowli bydła opasowego. Wydajność mleka od krowy przekracza 7 010 kilogramów.

– Przez cały czas dbamy o jakość naszego mleka, ale także o wydajność. Niestety, ceny skupu są takie same jak 12-14 lat temu, więc żeby produkcja była opłacalna, musimy wciąż zwiększać ilość mleka przy zachowaniu tej samej liczebności stada – tłumaczy pani Ania.

Gospodarstwo państwa Kołątajów posiada odpowiednie zaplecze techniczne oraz nowoczesny park maszynowy, a oni sami są otwarci na innowacje technologiczne i produkcyjne. Chętnie współpracują też z instytucjami rolniczymi. Jak przyznaje pani Ania, całe ich życie jest podporządkowane pracy w gospodarstwie.

– Nie możemy pozwolić sobie na normalny wypoczynek, na wakacje czy ferie, tak jak robią to inne rodziny. U nas zawsze jest coś do zrobienia – śmieje się pani Ania. – Najwięcej obowiązków ma oczywiście mąż, ale ja również coraz częściej mu pomagam.

Państwo Kołątajowie mają dwie córki w wieku 7 i 9 lat.  Czas wolny od pracy w rolnictwie starają się po prostu spędzać razem.

Aktywna zima, pracowite lato

Starosta dożynek Karol Potera, swoje 16-hektarowe gospodarstwo rolne przejął po rodzicach, a potem systematycznie je rozwijał i powiększał. Dzisiaj wraz z rodziną gospodaruje na prawie 70 hektarach, hodując około 70 sztuk krów na wolnym wybiegu. Specjalizują się w produkcji mleka, a wydajność od krowy przekracza 7520 kilogramów.

Gospodarstwo pana Karola ma odpowiedni park maszynowy, a on sam bierze udział w szkoleniach i seminariach, zaś zdobytą wiedzą potrafi podzielić się z innymi mieszkańcami wsi.

Cały swój wolny czas poświęca swojej pasji jaką jest piłka nożna. Wraz z trzyletnim synem Stasiem nie tylko zasiadają przed ekranem telewizora, aby obejrzeć mecze, ale również grają w piłkę.

- Latem jest bardzo dużo pracy i nie mogę sobie pozwolić na odpoczynek, jednak zimą jestem w stanie wygospodarować trochę czasu, żeby pobiegać za piłką – mówi starosta dożynek z Lisowa.

Nie ma jak dożynki

Zarówno starościna, jak i starosta dożynek, zapytani o tradycję Święta Plonów uważają, że mimo XXI wieku należy ją podtrzymywać.

- Dożynki to bardzo ważne święto na wsi. To chyba jedyna taka okazja do spotkania się i wspólnej zabawy z sąsiadami – uważa pani Ania, a pan Karol dodaje, że jest to doskonałe miejsce i czas do rozmowy z władzami samorządowymi czy politykami, którzy na co dzień przebywają w Warszawie.

Oboje zgodnie przyznają, że praca na wsi jest bardzo ciężka, zwłaszcza jeśli hoduje się zwierzęta, a to czego najbardziej im brakuje, to rodzinne wakacje czy odrobina wolnego czasu, który mogliby poświęcić na to, co lubią. I tego im serdecznie życzymy!

 

 

Starostowie dożynek zapraszają:

Galeria zdjęć

 • Starostowie tegorocznych Powiatowo-Gminnych Dożynek, 1
 • Starostowie tegorocznych Powiatowo-Gminnych Dożynek, 2
 • Starostowie tegorocznych Powiatowo-Gminnych Dożynek, 3

wstecz

Aktualności

 • 2019.09.18

  Grzybobranie niewskazane dla hodowców świń

  Główny Lekarz Weterynarii apeluje o zachowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa biologicznego podczas zbierania grzybów na obszarach, gdzie występuje wirus ASF, czyli Afrykańskiego Pomoru Świń. Strefą ochronną jest teren całego powiatu radomskiego. W grzybobraniu szczególnie nie powinny uczestniczyć osoby mające styczność ze świniami.

 • 2019.09.17

  Nocne kontrole ITD na drogach powiatu

  W ostatnim czasie inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego z Radomia coraz częściej patrolują tereny gmin wokół Radomia. Kontrolują przede wszystkim miejsca, gdzie mieszkańcy powiatu radomskiego skarżą się na ruch przeładowanych ciężarówek. Inspektorzy zapowiadają podobne działania, również w porze nocnej.

 • 2019.09.16

  Robert Makłowicz odkrył powiat radomski podczas Wolanów Food Festival

  Sery kozie, miody radomskie i przysuskie, pasztet ziemniaczany, porka, chleb ze smalcem, pierogi z mięsem, ruskie czy na słodko, wszelkiego rodzaju ciasta, racuchy i wypieki, a także regionalne trunki, to tylko nieliczne ze smakołyków, jakie można było skosztować podczas ogólnopolskiego wydarzenia Wolanów Food Festiwal, które odbyło się w niedzielę 15 września w Wolanowie.

 • 2019.09.16

  Uwaga! Utrudnienia w ruchu drogowym

  W związku z prowadzoną rozbudową drogi powiatowej nr 3503W Młódnice-Jarosławice-Cerekiew-Radom informujemy, że wykonawca robót firma TRAKT Sp. z o.o. planuje rozpoczęcie robót bitumicznych związanych z ułożeniem warstwy ścieralnej w dniach od 18.09.2019 r. do 14.10.2019 r.

 • 2019.09.13

  Już w niedzielę Wolanów Food Festival

  W niedzielę, 15 września w Wolanowie odbędzie się po raz pierwszy Wolanów Food Festival, którego gościem będzie znany podróżnik i mistrz kuchni Robert Makłowicz. To zorganizowana po raz pierwszy impreza o randze ogólnopolskiej, związana z promocją zdrowej żywności. Wystąpią też zespół Wolanianki oraz grupa MIG. Wstęp jest bezpłatny.

 • 2019.09.12

  Wspomagamy Ochotnicze Straże Pożarne w regionie radomskim

  Nowe wozy strażackie i sprzęt do ratowania życia i mienia dla druhów z powiatów: białobrzeskiego, grójeckiego, kozienickiego, lipskiego, przysuskiego, radomskiego, szydłowieckiego i zwoleńskiego to kolejna realna pomoc, jaką proponuje jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. W czwartek, 12 września w Starostwie Powiatowym w Radomiu strażacy z całego regionu radomskiego podpisali umowy na dofinansowanie zakupów.

 • 2019.09.09

  Wspaniałe dożynki w Jedlińsku z zespołem KOMBII

  Prawie 400 osób z 13 gmin Powiatu Radomskiego przybyło w niedzielę, 8 września do Jedlińska, by zaprezentować się podczas Powiatowo – Gminnych Dożynek. Mimo początkowo deszczowej aury, na Święto Plonów przybyło kilka tysięcy osób. Wieczorem wystąpił dla nich zespół KOMBII, prezentujący niezapomniane przeboje grupy.

 • 2019.09.05

  Oni przyniosą bochen dożynkowego chleba

  Anna Kołątaj z Romanowa oraz Karol Potera z Lisowa to starostowie tegorocznych Powiatowo-Gminnych Dożynek, które odbędą się już w najbliższą niedzielę, 8 września w Jedlińsku. Jak sami przyznają, to dla nich wielki zaszczyt.

 • 2019.09.04

  Nowe strefy ochronne ASF w powiecie radomskim

  Powiatowy Lekarz Weterynarii w Radomiu poinformował, że w związku z przypadkiem wykrycia wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) u dzika na terenie powiatu radomskiego, od dnia 4 września 2019 roku zmieniono zasięg obszarów objętych restrykcjami. Strefa żółta – ochronna – obejmuje cały obszar powiatu.

 • 2019.09.04

  Maszt telefonii komórkowej w gminie Kowala powstał legalnie. Starostwo sprawdzi jednak całą inwestycję

  Nowy maszt z nadajnikami jednej z sieci telefonii komórkowej w Hucie Mazowszańskiej wzbudza emocje w gminie Kowala. Został zbudowany całkowicie legalnie, gdyż istniejący Plan Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Kowala pozwala na budowę masztów sieci komórkowych. Starostwo Powiatowe w Radomiu sprawdzi jednak od nowa całą dokumentację budowy.

Kalendarium

«wrzesień2019»
PnWtŚrCzwPtSobNd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Kontakt

Uwaga!

Od dnia 1 stycznia 2017 r. przy dokonywaniu zakupu/sprzedaży towarów i usług, wystawianiu bądź otrzymywaniu faktur obowiązują dane:

 


Nabywca: Powiat Radomski

ul. Tadeusza Mazowieckiego 7, 26-600 Radom

NIP: 948-26-04-208
REGON: 670223110

Odbiorca: Starostwo Powiatowe w Radomiu

ul. Tadeusza Mazowieckiego 7, 26-600 Radom

Numery telefonów centrali:

tel. (48) 365 58 01
fax (48) 365 58 07

Bezpośrednie numery telefonów

Godziny urzędowania:
pn: 8.00 - 16.00
wt - pt: 7.30 - 15.30
 

skrzynki pocztowe:
promocja@radompowiat.pl
powiat@radompowiat.pl


 Elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP: /spradom/skrytka


Konta bankowe 

Rachunek dochodów Skarbu Państwa (opłaty melioracyjne, użytkowanie wieczyste gruntów Skarbu Państwa, opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności)

38 1600 1462 1839 9265 3000 0005

 

Rachunek dochodów własnych (opłaty komunikacyjne i geodezyjne, karty wędkarskie, płatności za faktury)

98 1600 1462 1821 4410 6000 0002

 

Rachunek sum depozytowych (wadia, zabezpieczenie należytego wykonania umowy, dzierżawa obwodów łowieckich)

71 1600 1462 1821 4410 6000 0003

 

opłata skarbowa za czynności urzędowe

52 1240 3259 1111 0010 1340 6544

 


Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.