Aktualności 2019

Breadcrumbs

Treść strony

 • Specjaliści podczas spotkania w Starostwie Powiatowym w...

Specjaliści podczas spotkania w Starostwie Powiatowym w Radomiu: - Wirus ASF nie jest groźny dla ludzi

W związku z wykryciem wirusa ASF (Afrykańskiego Pomoru Świń) u martwego dzika na terenie Pronitu w Pionkach w czwartek, 29 sierpnia w Starostwie Powiatowym w Radomiu odbyło się spotkanie przedstawicieli administracji samorządowej oraz służb, inspekcji i straży. Omówiono procedury i dalsze działania, które mają minimalizować ryzyko. Wirus ASF nie jest groźny dla ludzi.

Doraźne posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku, w związku z wykryciem pierwszego ogniska ASF w powiecie radomskim zwołano z inicjatywy Waldemara Trelki, starosty radomskiego, który jest jednocześnie przewodniczącym tego gremium.

W spotkaniu, oprócz wójtów i reprezentantów gmin, wzięli też udział przedstawiciele Policji oraz Państwowej Straży Pożarnej, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, a także Zarządzania Kryzysowego. Specjaliści podkreślali, że wirus ASF nie jest groźny dla ludzi, może natomiast wywołać poważne straty w stadach i dlatego należy bezwzględnie stosować procedury bezpieczeństwa oraz aktywnie przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się wirusa. W północnej części powiatu radomskiego jest około 80 gospodarstw, prowadzących hodowlę trzody chlewnej.

Martwy dzik w Pionkach

Sytuację na terenie powiatu radomskiego przedstawił lek. wet. Grzegorz Zaborski, Powiatowy Lekarz Weterynarii. Najpierw zapoznał zebranych z okolicznościami, w jakich odnaleziono martwego dzika na rozległym terenie dawnych zakładów Pronit w Pionkach.

- Teren po Pronicie to rozległy obszar, liczący kilkaset hektarów, niezamieszkały, przez co mocno zadrzewiony i zaniedbany. Martwego dzika znalazły tam służby ochrony w dniu 21 sierpnia, a dwa dni później otrzymaliśmy potwierdzenie, że był on nosicielem wirusa ASF. Na terenie powiatu nie było wcześniej takich przypadków. Ten dzik został znaleziony w znacznym oddaleniu od dotychczasowych wykrytych ognisk ASF, na przykład w powiecie kozienickim, dęblińskim czy grójeckim – mówił doktor Grzegorz Zaborski.

Strefy ochronne w gminach

Omówił również rolę stref ochronnych, wprowadzonych w związku z wykryciem ognisk ASF. Strefa żółta to inaczej obszar ochronny, gdzie przesyłka świń do innych gospodarstw czy rzeźni musi być zaopatrzona w świadectwa zdrowia, wystawione przez lekarza weterynarii (nie wcześniej niż 24 godziny przed wysyłką). Strefa czerwona to obszar objęty ograniczeniami, które dotyczą głównie producentów trzody chlewnej w zakresie utrzymywania i obrotu trzodą oraz podmiotów dokonujących skupu i obrotu zwierzętami, a w mniejszym stopniu również podmiotów sektora spożywczego, jak rzeźnie czy przetwórnie.

Aktywne działania

Powiatowy Lekarz Weterynarii przedstawił również działania, związane z minimalizowaniem ryzyka przeniesienia ASF na hodowle trzody chlewnej.

- Przede wszystkim zintensyfikowano odstrzał dzików, realizowany przez Koła Łowieckie, przeprowadzono również przeszukania okręgów łowieckich pod kątem obecności martwych dzików, przeszkoliliśmy też lekarzy weterynarii, działających w tej części powiatu radomskiego – informował doktor Grzegorz Zaborski.

W gminach Pionki oraz Jedlnia - Letnisko zaplanowano również dodatkowe przeszukanie terenu w promieniu około 8-10 kilometrów od miejsca znalezienia padłego dzika, z udziałem myśliwych i wojsk Obrony Terytorialnej.

- Oprócz tego została powołana specjalna grupa lekarzy weterynarii, która będzie kontrolować gospodarstwa pod względem bioasekruacji. Oprócz tego hodowcy oraz mieszkańcy muszą niezwłocznie zgłaszać służbom każdy przypadek padłego dzika lub świni domowej – podkreślał Powiatowy Lekarz Weterynarii.

Co to jest ASF?

Według Głównego Inspektoratu Weterynarii, afrykański pomór świń (african swine fever - ASF) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100 procent. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.

Wystąpienie ASF skutkuje przede wszystkim narażeniem kraju na olbrzymie straty finansowe, związane w pierwszej kolejności z kosztami związanymi ze zwalczaniem choroby w gospodarstwach, gdzie zostanie stwierdzona (wiążącymi się m.in. z wybiciem zwierząt z zapowietrzonego stada i utylizacją ich zwłok, koniecznością przeprowadzenia oczyszczania i dezynfekcji oraz badań laboratoryjnych), jak również z drastycznym ograniczeniem możliwości sprzedaży i wywozu świń lub wieprzowiny zarówno w kraju, jak i poza jego granice.

Bardzo ważną rolę w szybkim wykryciu i ostatecznie zwalczaniu ognisk ASF odgrywa szybka reakcja hodowców i lekarzy weterynarii opiekujących się stadem świń na pojawienie się objawów klinicznych (lub padnięć świń) oraz szybkie podjęcie przez służby weterynaryjne działań mających na celu potwierdzenie lub wykluczenie choroby.

Świnie zakażone wirusem afrykańskiego pomoru świń często wykazują objawy chorobowe jak gorączka, wybroczyny, apatia, poronienia, w stadzie mogą wystąpić padnięcia bez innych wyraźnych objawów, dlatego w przypadku najmniejszego podejrzenia (lub nawet domniemania możliwości wystąpienia ASF w stadzie, przede wszystkim na obszarach na których choroba występuje lub w sąsiedztwie tych obszarów) należy zgłosić się do właściwego Powiatowego Lekarza Weterynarii lub weterynarza, który opiekuje się stadem.

wstecz

Aktualności

 • 2019.12.06

  Radomska Policja ma nowe radiowozy

  Nowe samochody zasiliły Komendę Miejską Policji w Radomiu. Nowoczesne auta zostały zakupione w ramach programu współfinansowania zakupów środków transportu dla Policji.

 • 2019.12.02

  Pierwsze w tym sezonie zwycięstwo E.Leclerc Radomki Radom. Gratulujemy!

  Radomskie siatkarki pokonały 3:1 (25:22, 25:21, 19:25, 25:19) zawodniczki z Volley Wrocław i wywalczyły trzy punkty.

 • 2019.11.29

  O rynku pracy, wyuczonym bezrobociu oraz inwestycjach podczas listopadowej sesji Rady Powiatu

  W piątek, 29 listopada Radni Powiatu Radomskiego uczestniczyli w kolejnej, XIV sesji Rady Powiatu. W porządku obrad znalazło się kilka punktów, z których najważniejsze to przyjęcie Programu Promocji Zatrudnienia i Aktywizacji Lokalnego Rynku Pracy oraz Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego dla Powiatu Radomskiego na lata 2020-2022, a także zmiany w tegorocznych finansach powiatu. Wszystkie uchwały radni przyjęli jednogłośnie.

 • 2019.11.22

  Animatorzy Kultury 2019

  Jedenasta edycja Powiatowego Dnia Animatora Kultury odbyła się  w Miejskim Centrum Kultury i Biblioteki w Pionkach. Jak co roku, poszczególne gminy i miasta wyróżniły osoby oraz zespoły, zasługujące na uznanie za promowanie rodzinnej kultury.

 • 2019.11.22

  Święto pracownika socjalnego w Marculach

  Dzień Pracownika Socjalnego to święto obchodzone 21 listopada. Z tej okazji Starosta Radomski Waldemar Trelka spotkał się z pracownikami Domów Pomocy Społecznej, prowadzonych przez Powiat Radomski oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej w Nadleśnictwie Marcule.

 • 2019.11.22

  Muzyczna uczta w Jedlni

  "Muzyczne uwielbienie ze św. Cecylią" to tytuł koncertu, który po raz trzeci odbył się w parafii św. Mikołaja w Jedlni. Św. Cecylia, która zginęła śmiercią męczeńską, jest patronką muzyki kościelnej. Koncert był okazją, by pod jej patronem uczcić muzyków i wszystkich kochających granie oraz śpiewanie.

 • 2019.11.21

  Drogowcy z Powiatu Radomskiego przygotowani do zimy.

  Dwa obszary utrzymania dróg, dwóch wykonawców z odpowiednią ilością sprzętu i maksymalnym 60-minutowym czasem wejścia do akcji, ponad 4 tysiące ton mieszanki solno-piaskowej do posypywania jezdni, a do odśnieżania ponad 520 kilometrów dróg powiatowych oraz ulic Pionek, Iłży i częściowo Skaryszewa – tak Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych przygotował się do nadchodzącej zimy.

 • 2019.11.19

  Dwadzieścia siedem lat z balladą

  W iłżeckim Domu Kultury już po raz 27 odbyły się prezentacje konkursowe Ogólnopolskich Spotkań z Balladą. W zmaganiach wzięło udział 26 zespołów i solistów z różnych stron kraju, między innymi z: Iłży, Stąporkowa, Szydłowca, Staszowa, Starachowic, Radomia, Kozienic, Warki, Krakowa, Lublina i Warszawy.

 • 2019.11.12

  Samorządowcy jednym głosem w sprawie trasy S12

  Przedstawiciele samorządów powiatów radomskiego i zwoleńskiego wypracowali wspólne stanowisko w sprawie preferowanego wariantu przebiegu drogi ekspresowej S12 na odcinku Radom - Puławy. Wszyscy opowiedzieli się za wariantem A, czyli omijającym Radom od strony południowej w pewnym oddaleniu od miasta, ale z zachowaniem węzłów komunikacyjnych. Burmistrzowie, wójtowie i specjaliści podają konkretne argumenty.

 • 2019.11.12

  Pasieki na medal

  Już po raz piętnasty Starostwo Powiatowe w Radomiu wybrało najlepsze pasieki w powiecie radomskim.

Kalendarium

«grudzień2019»
PnWtŚrCzwPtSobNd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Kontakt

Uwaga!

Od dnia 1 stycznia 2017 r. przy dokonywaniu zakupu/sprzedaży towarów i usług, wystawianiu bądź otrzymywaniu faktur obowiązują dane:

 


Nabywca: Powiat Radomski

ul. Tadeusza Mazowieckiego 7, 26-600 Radom

NIP: 948-26-04-208
REGON: 670223110

Odbiorca: Starostwo Powiatowe w Radomiu

ul. Tadeusza Mazowieckiego 7, 26-600 Radom

Numery telefonów centrali:

tel. (48) 365 58 01
fax (48) 365 58 07

Bezpośrednie numery telefonów

Godziny urzędowania:
pn: 8.00 - 16.00
wt - pt: 7.30 - 15.30
 

skrzynki pocztowe:
promocja@radompowiat.pl
powiat@radompowiat.pl


 Elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP: /spradom/skrytka


Konta bankowe 

Rachunek dochodów Skarbu Państwa (opłaty melioracyjne, użytkowanie wieczyste gruntów Skarbu Państwa, opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności)

38 1600 1462 1839 9265 3000 0005

 

Rachunek dochodów własnych (opłaty komunikacyjne i geodezyjne, karty wędkarskie, płatności za faktury)

98 1600 1462 1821 4410 6000 0002

 

Rachunek sum depozytowych (wadia, zabezpieczenie należytego wykonania umowy, dzierżawa obwodów łowieckich)

71 1600 1462 1821 4410 6000 0003

 

opłata skarbowa za czynności urzędowe

52 1240 3259 1111 0010 1340 6544

 


Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.