Aktualności 2019/2020

Breadcrumbs

Treść strony

 • Szpital w Pionkach

Porodówka bez porodów w Pionkach zakończyła swoją działalność

- To była jedyna możliwa decyzja, ponieważ działalność medyczna od trzech lat była fikcją - mówi starosta radomski Waldemar Trelka, wyjaśniając powody zakończenia działalności oddziału ginekologiczno-położniczego szpitala w Pionkach. Wkrótce powstanie tam oddział ginekologii jednego dnia. Czy porody wrócą do Pionek?

Obecne problemy oddziału, a pośrednio również samego szpitala w Pionkach pojawiły się kilka lat temu. Najpierw, z uwagi na ogólny spadek liczby narodzin w regionie, na porodówce w Pionkach przychodziło na świat coraz mniej noworodków.

Bez porodów od 2017 roku

W 2014 r. urodziło się tam 342 dzieci, w 2015 – 347, w 2016 – 201, natomiast w 2017, 2018 i 2019 roku już ani jednego. W 2017 roku ówczesny dyrektor szpitala podpisał porozumienie z Narodowym Funduszem Zdrowia o wstrzymaniu porodów z powodu braku lekarza neonatologa, czyli specjalisty od noworodków. Był on konieczny dla utrzymania oddziału, był poszukiwany przez dłuższy czas, ale bezskutecznie.

- W ten sposób możliwość rodzenia w Pionkach skończyła się już trzy lata temu. Poprzedni Zarząd Powiatu przyjął do wiadomości fakt, że porodówka przestała istnieć, ale wraz z dyrektorem szpitala utrzymywał nadal pełne zatrudnienie na oddziale. Ginekologia prowadziła działalność (w ostatnim roku wykonano tam 41 zabiegów, czyli około 3 miesięcznie), ale położnictwo już nie. Mimo tego szpital nadal utrzymywał tam pełną obsadę: lekarzy, położne, pielęgniarki i inny personel - przez 365 dni w roku – dodaje starosta Trelka.

Rosnące koszty i utrzymywanie fikcji

Czym to skutkowało? Pieniędzy z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) nie przybywało, a koszty rosły. W 2018 roku dochody oddziału wyniosły 934 tysiące złotych, ale koszty działalności wyniosły 2 miliony 138,8 tysiąca złotych (z czego same tylko płace personelu to 1 milion 235 tysięcy złotych). Oddział przyniósł wówczas stratę w wysokości 1,2 miliona złotych. W 2019 roku ten stan się utrzymywał, ale strata wyniosła już prawie 1,5 miliona złotych!

- W naszej ocenie, funkcjonowanie oddziału położniczego było więc kompletną fikcją, ponieważ kontrakt z NFZ w ogóle nie był realizowany. Niestety, o utrzymanie tej fikcji dbali przez wiele miesięcy rozmaici „przyjaciele” szpitala w Pionkach – dodaje Waldemar Trelka.

Wobec rosnących strat oddziału i ogólnego zadłużenia szpitala, wraz z Radą Społeczną i Zarządem Powiatu, podjęto jedyną możliwą decyzję: natychmiastowe uporządkowanie spraw, zaniedbywanych od co najmniej 3 lat.

Szpital wystąpił do Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) z wnioskiem o likwidację oddziału (ze względu na procedury, oddział trzeba najpierw zlikwidować, aby w jego miejsce można było utworzyć nowy). Na krok ten zgodzili się radni Powiatu Radomskiego podczas marcowej sesji. Wypowiedzenia otrzymały cztery osoby, którym, zgodnie z Kodeksem Pracy, każda z nich otrzyma odprawę, ekwiwalent za urlop i zapłatę za nadgodziny, a niektórzy również nagrody jubileuszowe. – Obecnie jednak wszystkie te osoby przebywają na zwolnieniach lekarskich – dodaje starosta. 

Nowy szpital i nowa ginekologia

Szpital uruchomi teraz oddział ginekologii jednego dnia. - Nazwa może być myląca, ponieważ sugeruje jakoby pacjentki musiały przebywać na tym oddziale tylko przez dobę. Dyrekcja szpitala zapewnia jednak, że jeśli pacjentka ginekologiczna wymagałaby dłuższej opieki czy pobytu, zostanie przeniesiona na inny oddział tego samego szpitala, a więc pozostanie w Pionkach - wyjaśnia starosta.

Przypomnijmy, że w 2020 roku rozpoczyna się strategiczna rozbudowa szpitala. Powiat chce wydać w tym roku na pionkowską lecznicę ponad 14 mln zł, a najważniejszą inwestycją jest budowa nowego pawilonu, m.in. dla chirurgii.

- Na początku maja powinien być gotowy projekt budowlany, tak zwany wykonawczy, a następnie ma zostać rozpisany przetarg na samą budowę. Trudno powiedzieć, jak będzie to realizowane w obecnej sytuacji, związanej z epidemią koronawirusa. Liczymy jednak mimo wszystko na powrót koniunktury i realne, a nie zawyżane ceny usług budowlanych oraz zapowiadane przez rząd programy inwestycyjne –zauważa włodarz powiatu radomskiego. - Przypomnę tylko, że w ostatnich 10 latach „przyjaciele” szpitala w Pionkach przeznaczali dla niego 850 tysięcy złotych rocznie – dodaje.

Władze powiatu nie przekreślają stworzenia oddziału ginekologii z położnictwem w nowym pawilonie szpitala w Pionkach. Problemem jest jednak fakt, że dawniej panie rodziły w wyznaczonych do tego celu szpitalach, ale od wielu lat nie ma już rejonizacji. Dziś każda kobieta sama decyduje gdzie chciałaby rodzić i robi to zwykle tam, gdzie pracuje lekarz prowadzący jej ciążę.

 

 

 

wstecz

Aktualności

 • 2020.05.29

  Przybywa ozdrowieńców w DPS w Wierzbicy i Krzyżanowicach

  W Domach Pomoc Społecznej w Wierzbicy oraz Krzyżanowicach w ostatnich dniach przybyło osób, które pokonały koronawirusa i zostały uznane za ozdrowieńców. Na COVID-19 choruje coraz mniej mieszkańców i pracowników obu placówek, w sumie jest to już 30 osób.

   

 • 2020.05.29

  Pozdaliśmy laureatów Festiwalu Słowo i Piosenka 2020

  Znamy już wyniki wyjątkowej, wirtualnej edycji festiwalu „Słowo i Piosenka 2020”. W tym roku do konkursu zgłosiło się aż 90 uczestników z całego kraju.

 • 2020.05.28

  Wideo wizyty w ramach Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej w Szpitalu w Pionkach

  Od 22 maja pacjenci, którzy potrzebują porady lekarskiej w godzinach nocnych lub w weekendy, mogą kontaktować się z lekarzem dyżurującym w Nocnej i Świątecznej Opiece Zdrowotnej w Szpitalu w Pionkach za pośrednictwem łącza wideo.

 • 2020.05.27

  Starosta zamierza odwołać dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu

  We wtorek, 26 maja Powiatowa Rada Rynku Pracy pozytywnie zaopiniowała wniosek o odwołanie dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu. Złożył go starosta radomski Waldemar Trelka z uwagi na dalece niezadowalającą efektywność realizacji statutowych obowiązków PUP, w tym aktywizację osób bezrobotnych oraz jednoznacznie negatywną ocenę realizacji wsparcia dla przedsiębiorców w ramach Tarczy Antykryzysowej.

 • 2020.05.25

  Dzielnicowi Roku z upominkami od władz Powiatu Radomskiego

  Komenda Miejska Policji w Radomiu nagrodziła najpopularniejszych policjantów w jedenastej edycji konkursu „Najpopularniejszy Dzielnicowy Roku”. W konkursie oceniano pracę i zaangażowanie lokalnych stróżów prawa. Władze Powiatu Radomskiego również uhonorowały trzech najlepszych policjantów upominkami i dyplomami.

   

 • 2020.05.22

  Starostwo Powiatowe w Radomiu wznawia obsługę interesantów w budynkach. Trzeba jednak spełnić kilka warunków

  W związku z powolnym znoszeniem zakazów i łagodzeniem ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa, od poniedziałku, 25 maja 2020 roku ulegnie zmianie organizacja obsługi interesantów w budynkach Starostwa Powiatowego w Radomiu. Będą oni przyjmowani w pomieszczeniach biurowych, po wcześniejszym umówieniu daty i godziny wizyty z pracownikiem merytorycznym.

   

 • 2020.05.20

  Pieniądze z budżetu państwa na zakupy sprzętu dla szpitala w Pionkach

  Powiat Radomski otrzymał ponad 760 tysięcy złotych z rezerwy ogólnej budżetu państwa na zakupy sprzętu medycznego dla szpitala w Pionkach. Decyzję, przyznającą dotację, podpisał premier Mateusz Morawiecki, a nowoczesne urządzenia mają pojawić się jeszcze w tym roku.  – To kolejny pozytywny efekt współpracy samorządowców i parlamentarzystów. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w ten projekt – mówi Waldemar Trelka, starosta radomski.

   

 • 2020.05.18

  Wysoka ocena działań WOT w Powiecie Radomskim

  Starosta Radomski wysoko ocenił dotychczasową działalność żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w ramach akcji „Odporna Wiosna” na terenie Powiatu Radomskiego. Od ponad dwóch miesięcy terytorialsi z 62 Batalionu Lekkiej Piechoty niosą pomoc i wsparcie tam, gdzie tylko jest taka potrzeba.

   

 • 2020.05.15

  Podziękowania za pomoc dla DPS w Jedlance

  Dom Pomocy Społecznej w Jedlance w gminie Jedlińsk jest jak dotąd jedyną placówką tego typu, gdzie nie odnotowano ani jednego przypadku koronawirusa. Mieszkańcy, dyrekcja i pracownicy chcą podziękować za dary, jakie otrzymali od służb państwowych, sponsorów i mieszkańców.

 • 2020.05.14

  Modernizacja kolejnej drogi w Powiecie Radomskim - tym razem w gminie Przytyk. Jest też decyzja w sprawie Targów Papryki 2020

  W środę, 14 maja w siedzibie Starostwa Powiatowego w Radomiu podpisano kolejną umowę na modernizację odcinka drogi powiatowej Wieniawa – Przytyk – Jedlińsk. Jej wykonawcą jest spółka Budromost – Starachowice, a na jej przebudowę Powiat Radomski uzyskał 70-procentowe dofinansowanie z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych 2020. To nie jedyna dobra informacja z gminy Przytyk.

Kalendarium

«maj2020»
PnWtŚrCzwPtSobNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Kontakt

Uwaga!

Od dnia 1 stycznia 2017 r. przy dokonywaniu zakupu/sprzedaży towarów i usług, wystawianiu bądź otrzymywaniu faktur obowiązują dane:

 


Nabywca: Powiat Radomski

ul. Tadeusza Mazowieckiego 7, 26-600 Radom

NIP: 948-26-04-208
REGON: 670223110

Odbiorca: Starostwo Powiatowe w Radomiu

ul. Tadeusza Mazowieckiego 7, 26-600 Radom

Numery telefonów centrali:

tel. (48) 365 58 01
fax (48) 365 58 07

Bezpośrednie numery telefonów

Godziny urzędowania:


poniedziałek 8.00 - 16.00
wtorek - czwartek 7.30 - 15.30

piątek 7.00 - 15.00
 

skrzynki pocztowe:
promocja@radompowiat.pl
powiat@radompowiat.pl


 Elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP: /spradom/skrytka


Konta bankowe 

Rachunek dochodów Skarbu Państwa (opłaty melioracyjne, użytkowanie wieczyste gruntów Skarbu Państwa, opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, karty parkingowe, legitymacje osoby niepełnosprawnej i ich duplikaty)

38 1600 1462 1839 9265 3000 0005

 

Rachunek dochodów własnych (opłaty komunikacyjne i geodezyjne, karty wędkarskie, płatności za faktury)

98 1600 1462 1821 4410 6000 0002

 

Rachunek sum depozytowych (wadia, zabezpieczenie należytego wykonania umowy, dzierżawa obwodów łowieckich)

71 1600 1462 1821 4410 6000 0003

 

opłata skarbowa za czynności urzędowe

52 1240 3259 1111 0010 1340 6544

 

Rachunek dochodów własnych (kary pieniężne wynikające z ustawy Prawo o Ruchu Drogowym)

92 1600 1462 1821 4410 6000 0013

Rachunek sum depozytowych (zezwolenia na zbieranie odpadów)

76 1600 1462 1821 4410 6000 0010

 


Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.