Aktualności 2019/2020

Breadcrumbs

Treść strony

 • Fot. Freepik

Gorący czas w szpitalach Powiatu Radomskiego. Personel medyczny apeluje: nie kłam ratownikom!

W ostatnich dniach na terenie Powiatu Radomskiego dochodziło do incydentalnych sytuacji, które mogły rzutować na dalszą działalność całej powiatowej służby zdrowia. Główną przyczyną jest całkowite ignorowanie zagrożenia koronawirusem. W dwóch przypadkach chorzy nie powiedzieli prawdy personelowi medycznemu.

Jeden z nich dotyczył pacjenta poradni specjalistycznej, który zataił przed lekarzem fakt wspólnego zamieszkiwania z osobą, która wróciła niedawno zza granicy i mogła być potencjalnym nosicielem koronawirusa. Informację przekazał „niechcący” towarzyszący mu bliski członek rodziny.

Kilka dni temu do jednego z powiatowych szpitali przywieziono karetką innego pacjenta. Mężczyzna skrzętnie ukrywał fakt posiadania skierowania na Oddział Zakaźny z powodu „duszności i podejrzenia infekcji wirusowej”. W ten sposób wprowadził w błąd załogę karetki oraz lekarza i personel szpitalnej Izby Przyjęć.

Te „niedomówienia” spowodowały jednak bardzo poważne działania prewencyjne: natychmiast odizolowano personel, który miał kontakt z pacjentami, pomieszczenia zostały zdezynfekowane, a od wszystkich pobrano wymazy do testów na obecność koronawirusa. Na szczęście w obu przypadkach wynik był negatywny. Można sobie jednak wyobrazić to, co czuły w tym czasie osoby, odpowiedzialne za zdrowie i życie całego personelu i pozostałych pacjentów.

Poważne konsekwencje „kłamstewek”

Mieszkańcy muszą wiedzieć, że są jeszcze dużo poważniejsze konsekwencje „niewinnego” zatajenia informacji o zagrożeniu koronawirusem. Po pierwsze - przez co najmniej na kilka dni oddział szpitala musi funkcjonować co najmniej bez jednego lekarza oraz kilku pielęgniarek czy innego personelu (ponieważ czekają oni w izolacji na wynik testów na obecność wirusa). Po drugie – każdy, kto szuka pomocy w szpitalu, ale ukrywa potencjalne zagrożenie koronawirusem, może doprowadzić do całkowitego paraliżu placówki. Zarażenie personelu powoduje bowiem czasowe wyłączenie szpitala z jakiejkolwiek działalności leczniczej (przykładem są szpitale w Nowym Mieście nad Pilicą i Grójcu). Po trzecie - przyjście na Izbę Przyjęć i okłamywanie lekarzy naraża również pacjentów szpitala, w zdecydowanej większości osoby starsze, z wieloma chorobami współistniejącymi, które mogą stać się kolejnymi ofiarami COVID-19.

Apel do mieszkańców Powiatu Radomskiego

Personel medyczny całej powiatowej służby zdrowia apeluje, aby nie zatajać informacji na temat:

 • pobytu za granicą i powrotu do Polski,
 • przebywania na kwarantannie lub w nadzorze epidemiologicznym,
 • stanu swojego zdrowia, a zwłaszcza objawów koronawirusa (wysoka gorączka, kaszel, duszności),
 • kontaktu z osobami zakażonymi koronawirusem.

Lekarze podkreślają, że koronawirus nie jest konsekwencją naszego stylu życia, żadną chorobą wstydliwą, a żaden zakażony pacjent nie jest przez nikogo wytykany palcami. Tym bardziej apelują o szczerość już podczas zgłoszeń pod numer alarmowy 112 czy 999, rozmowy z załogą karetki czy lekarzem w szpitalu.

Czego obawiają się pacjenci? Chyba najbardziej trafienia na szpitalny oddział zakaźny, gdzie będą musieli przebywać przez dłuższy czas lub – w przypadku braku objawów – konieczności pozostania w domu na kwarantannie bez możliwości wychodzenia na zewnątrz.

Mówiąc prawdę, ratujemy innych

- Wirus może zaatakować każdego, ale najbardziej narażeni są pracownicy służby zdrowia: lekarze i ratownicy medyczni z karetek, lekarze i pielęgniarki w izbach przyjęć czy Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych. Dlatego trzeba powiedzieć im prawdę, że jest ryzyko zakażenia koronawirusem. Od tej szczerości i odpowiedzialności zależy bezpieczeństwo wielu osób, mówiąc prawdę, ratujemy wiele osób – apeluje po raz kolejny Waldemar Trelka, starosta radomski.

Razem pokonajmy koronawirusa

Na froncie walki z pandemią koronawirusa jest każdy z nas. Dlatego przypominamy i apelujemy o:

 • przestrzeganie podstawowych zasad higieny oraz zasad bezpieczeństwa w miejscach publicznych i podczas zakupów,
 • bezwzględne przestrzeganie obowiązkowej kwarantanny domowej. Podczas niej nie wolno opuszczać miejsca zamieszkania. Łamiącym kwarantannę grozi mandat do 30 tysięcy złotych,
 • zachowanie spokoju i śledzenie bieżących komunikatów i dostosowanie się do obowiązujących procedur,
 • ograniczanie do niezbędnego minimum wyjść z domów, niegromadzenie się w miejscach publicznych.

wstecz

Aktualności

 • 2020.05.29

  Przybywa ozdrowieńców w DPS w Wierzbicy i Krzyżanowicach

  W Domach Pomoc Społecznej w Wierzbicy oraz Krzyżanowicach w ostatnich dniach przybyło osób, które pokonały koronawirusa i zostały uznane za ozdrowieńców. Na COVID-19 choruje coraz mniej mieszkańców i pracowników obu placówek, w sumie jest to już 30 osób.

   

 • 2020.05.29

  Pozdaliśmy laureatów Festiwalu Słowo i Piosenka 2020

  Znamy już wyniki wyjątkowej, wirtualnej edycji festiwalu „Słowo i Piosenka 2020”. W tym roku do konkursu zgłosiło się aż 90 uczestników z całego kraju.

 • 2020.05.28

  Wideo wizyty w ramach Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej w Szpitalu w Pionkach

  Od 22 maja pacjenci, którzy potrzebują porady lekarskiej w godzinach nocnych lub w weekendy, mogą kontaktować się z lekarzem dyżurującym w Nocnej i Świątecznej Opiece Zdrowotnej w Szpitalu w Pionkach za pośrednictwem łącza wideo.

 • 2020.05.27

  Starosta zamierza odwołać dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu

  We wtorek, 26 maja Powiatowa Rada Rynku Pracy pozytywnie zaopiniowała wniosek o odwołanie dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu. Złożył go starosta radomski Waldemar Trelka z uwagi na dalece niezadowalającą efektywność realizacji statutowych obowiązków PUP, w tym aktywizację osób bezrobotnych oraz jednoznacznie negatywną ocenę realizacji wsparcia dla przedsiębiorców w ramach Tarczy Antykryzysowej.

 • 2020.05.25

  Dzielnicowi Roku z upominkami od władz Powiatu Radomskiego

  Komenda Miejska Policji w Radomiu nagrodziła najpopularniejszych policjantów w jedenastej edycji konkursu „Najpopularniejszy Dzielnicowy Roku”. W konkursie oceniano pracę i zaangażowanie lokalnych stróżów prawa. Władze Powiatu Radomskiego również uhonorowały trzech najlepszych policjantów upominkami i dyplomami.

   

 • 2020.05.22

  Starostwo Powiatowe w Radomiu wznawia obsługę interesantów w budynkach. Trzeba jednak spełnić kilka warunków

  W związku z powolnym znoszeniem zakazów i łagodzeniem ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa, od poniedziałku, 25 maja 2020 roku ulegnie zmianie organizacja obsługi interesantów w budynkach Starostwa Powiatowego w Radomiu. Będą oni przyjmowani w pomieszczeniach biurowych, po wcześniejszym umówieniu daty i godziny wizyty z pracownikiem merytorycznym.

   

 • 2020.05.20

  Pieniądze z budżetu państwa na zakupy sprzętu dla szpitala w Pionkach

  Powiat Radomski otrzymał ponad 760 tysięcy złotych z rezerwy ogólnej budżetu państwa na zakupy sprzętu medycznego dla szpitala w Pionkach. Decyzję, przyznającą dotację, podpisał premier Mateusz Morawiecki, a nowoczesne urządzenia mają pojawić się jeszcze w tym roku.  – To kolejny pozytywny efekt współpracy samorządowców i parlamentarzystów. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w ten projekt – mówi Waldemar Trelka, starosta radomski.

   

 • 2020.05.18

  Wysoka ocena działań WOT w Powiecie Radomskim

  Starosta Radomski wysoko ocenił dotychczasową działalność żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w ramach akcji „Odporna Wiosna” na terenie Powiatu Radomskiego. Od ponad dwóch miesięcy terytorialsi z 62 Batalionu Lekkiej Piechoty niosą pomoc i wsparcie tam, gdzie tylko jest taka potrzeba.

   

 • 2020.05.15

  Podziękowania za pomoc dla DPS w Jedlance

  Dom Pomocy Społecznej w Jedlance w gminie Jedlińsk jest jak dotąd jedyną placówką tego typu, gdzie nie odnotowano ani jednego przypadku koronawirusa. Mieszkańcy, dyrekcja i pracownicy chcą podziękować za dary, jakie otrzymali od służb państwowych, sponsorów i mieszkańców.

 • 2020.05.14

  Modernizacja kolejnej drogi w Powiecie Radomskim - tym razem w gminie Przytyk. Jest też decyzja w sprawie Targów Papryki 2020

  W środę, 14 maja w siedzibie Starostwa Powiatowego w Radomiu podpisano kolejną umowę na modernizację odcinka drogi powiatowej Wieniawa – Przytyk – Jedlińsk. Jej wykonawcą jest spółka Budromost – Starachowice, a na jej przebudowę Powiat Radomski uzyskał 70-procentowe dofinansowanie z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych 2020. To nie jedyna dobra informacja z gminy Przytyk.

Kalendarium

«maj2020»
PnWtŚrCzwPtSobNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Kontakt

Uwaga!

Od dnia 1 stycznia 2017 r. przy dokonywaniu zakupu/sprzedaży towarów i usług, wystawianiu bądź otrzymywaniu faktur obowiązują dane:

 


Nabywca: Powiat Radomski

ul. Tadeusza Mazowieckiego 7, 26-600 Radom

NIP: 948-26-04-208
REGON: 670223110

Odbiorca: Starostwo Powiatowe w Radomiu

ul. Tadeusza Mazowieckiego 7, 26-600 Radom

Numery telefonów centrali:

tel. (48) 365 58 01
fax (48) 365 58 07

Bezpośrednie numery telefonów

Godziny urzędowania:


poniedziałek 8.00 - 16.00
wtorek - czwartek 7.30 - 15.30

piątek 7.00 - 15.00
 

skrzynki pocztowe:
promocja@radompowiat.pl
powiat@radompowiat.pl


 Elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP: /spradom/skrytka


Konta bankowe 

Rachunek dochodów Skarbu Państwa (opłaty melioracyjne, użytkowanie wieczyste gruntów Skarbu Państwa, opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, karty parkingowe, legitymacje osoby niepełnosprawnej i ich duplikaty)

38 1600 1462 1839 9265 3000 0005

 

Rachunek dochodów własnych (opłaty komunikacyjne i geodezyjne, karty wędkarskie, płatności za faktury)

98 1600 1462 1821 4410 6000 0002

 

Rachunek sum depozytowych (wadia, zabezpieczenie należytego wykonania umowy, dzierżawa obwodów łowieckich)

71 1600 1462 1821 4410 6000 0003

 

opłata skarbowa za czynności urzędowe

52 1240 3259 1111 0010 1340 6544

 

Rachunek dochodów własnych (kary pieniężne wynikające z ustawy Prawo o Ruchu Drogowym)

92 1600 1462 1821 4410 6000 0013

Rachunek sum depozytowych (zezwolenia na zbieranie odpadów)

76 1600 1462 1821 4410 6000 0010

 


Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.