Finał konkursu plastycznego „STOP Cyberprzemocy" /07.12.2016 r./ |
Starostwo Powiatowe w Radomiu po raz kolejny zorganizowało przy współpracy z Komendą Miejską Policji w Radomiu konkurs „STOP Cyberprzemocy”. Projekt zakłada m.in.: zwrócenie uwagi na zagrożenie i skutki jakie niesie tzw. Cyberprzemoc oraz zachęcenie uczestników konkursu do aktywności twórczej.
Cyberprzemoc jest czymś bardzo powszechnym, dlatego musimy o tym mówić głośno, uświadamiać społeczeństwo i prosić Was – młodych żebyście nam w tym pomagali. Media elektroniczne, to przede wszystkim Wasza domena, dlatego wspólnie z policją organizujemy różnego rodzaju konkursy, by przeciwdziałać zjawiskom, których skala ciągle wzrasta – powiedział starosta Mirosław Ślifirczyk.
Do konkursu, realizowanego w ramach programu „Bezpieczny Powiat", zgłoszono łącznie 31 prac, w tym: 23 ze szkól gimnazjalnych oraz 8 ze szkół ponadgimnazjalnych.
Jestem pod wrażaniem waszych prac. Dziękuję wyróżnionym i wychowawcom za kontynuację dobrego projektu, ponieważ jest on odpowiedzią na wyzwania technologii XXI wieku. Powszechny dostęp do urządzeń elektronicznych z internetem stwarza wiele niebezpieczeństw, które mogą doprowadzić do tragedii. Musimy im zapobiegać – mówił Komendant Miejski Policji w Radomiu podins. Piotr Kostkiewicz.
W kategorii szkół gimnazjalnych najwyżej oceniono pracę Natalii Stróż z Publicznego Gimnazjum im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Gózdzie. Miejsce drugie otrzymała Laura Wawrzyńska z Gimnazjum nr 1 w Skaryszewie. Miejsce 3 przypadło Tomaszowi Kalbarczykowi z tej samej szkoły. Jury przyznało również wyróżnienia Kindze Murawskiej z Zespołu Szkół Edukacji Gimnazjalnej i Podstawowej w Makowcu, Martynie Prygiel z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Jedlni Letnisku oraz Paulinie Grzelak z Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Skaryszewie. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych pierwsze miejsce zdobyła Blanka Kuchta z liceum Ogólnokształcącego im. Marii Dąbrowskiej w Pionkach. Na podium znaleźli się również Malwina Obarska z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach – II miejsce oraz Kinga Paprocka z Zespółu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Iłży miejsce III. W kategorii tej również przyznano wyróżnienia, otrzymali je : Natalia Sepioł, Kinga Wyszpolska oraz Karolina Zielińska z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach
Wrażeniami na temat konkursu podzieliła się Natalia Stróż z PG w Goździe,
Dziękuję za nagrodę, bardzo mi się podoba. W mojej pracy, w której główna bohaterka popełnia samobójstwo, poruszyłam temat cyberprzemocy. Niestety osoba, która nie umie poradzić sobie z fala przemocy w internecie niekiedy sięga po tak drastyczne rozwiązania. Myślę, że poprzez konkurs i formę komiksu można dotrzeć do młodych ludzi. Nawet ja zaczęłam czytać o tym problemie. Wiele się dowiedziałam i starałam się jak najlepiej go przedstawić.
Radości z wygranej nie kryła również Blanka Kuchta.
Jestem bardzo zaskoczona i jednocześnie zadowolona ze swojego wyniku. Temat tegorocznej edycji konkursu dotyczył cyberprzemocy, na którą narażeni są zwłaszcza młodzi ludzie, ale także sami ją stosują. Często czują się bezkarni lub nie są świadomi konsekwencji. Myślę, że konkurs, a zwłaszcza jego sposób przekazu, może wiele zmienić.
W gronie wyróżnionych znalazł się również Tomasz Kalbarczyk, zdaniem którego takie działania uświadamiają młodzież na temat zagrożeń jakie czyhają w Internecie co może odnieść pożądany efekt.