Paprykowe święto w Słowikowie /21.08.2016 r./ |
Rozpoczęło się tradycyjnie, od mszy św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Przytyku. Uroczystość była tym bardziej podniosła, że właśnie w niedzielę, 21 sierpnia, wierni świętowali również parafialne dożynki.
Następnie uczestnicy uroczystości, wraz z koszami pełnymi poświęconej przez ks. Sławomira Fundowicza papryki, przemieścili się do Centrum Dystrybucji i Rozwoju Rolnictwa w Słowikowie, bo właśnie tutaj po raz drugi zaplanowano XVII już Ogólnopolskie Targi Papryki. Tutaj powitała ich Młodzieżowa orkiestra Dęta z Przytyka pod batutą Radosława Piotrowskiego. Na specjalnie przygotowanych stoiskach pojawiły się najprzeróżniejsze odmiany tego, uprawianego pod folią, ciepłolubnego warzywa. Różnych kolorów – od czerwonej przez żółtą po granatową – różnych odmian i smaków. Ale też tego dnia na stoiskach królowały potrawy i przetwory z papryki, dżemy, nalewki, bigosy, sałatki, itd. Uczta dla smakoszy, szczególnie tych przyjezdnych, których, mimo kapryśnej pogody, zjawiło się sporo na terenie Centrum. Co zaś do niego samego, warto odnotować, że w rok po otwarciu wójt gminy Przytyk Dariusz Wołczyński publicznie obiecał, że od września tego roku giełda zacznie funkcjonować. Gospodarz terenu powitał także szczególnych gości, którzy pojawili się na targach. Wśród nich poseł na Sejm Robert Mordak, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Mazowieckiego Bożenna Pacholczak, która przekazała list okolicznościowy od patrona imprezy marszałka Adama Struzika, członek Zarządu Województwa Rafał Rajkowski, radni województwa, gminy i powiatu z przewodniczącą Teresą Bartosiewicz na czele, szefowie instytucji rolniczych z dyrektor Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach Małgorzatą Korbin. Lektor odczytał też listy z gratulacjami od europosłów: Jarosława Kalinowskiego i Zbigniewa Kuźmiuka oraz ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela. Medal "Zasłużony dla Powiatu Radomskiego" otrzymał Zdzisław Janowski z miejscowości Podgajek.
Goście, odnosząc się do uprawy papryki, podkreślali jej rolę w regionie i wpływ na rozwój gospodarczy, a w rezultacie na podniesienie poziomu życia mieszkańców paprykowego zagłębia. Znaczącym wątkiem w wystąpieniu starosty była historia powstania plantacji na tym terenie i roli, jaką odegrał w tym procesie mieszkaniec Woli Wrzeszczowskiej Antoni Kwietniewski. To on na początku lat osiemdziesiątych XX wieku przywiózł pierwsze nasiona z Zachodu i on potem propagował uprawę, sam dając dobry przykład. Jego sąsiedzi, początkowo nieufni, szybko doszli jednak do wniosku, że, jak powiedział jeden z plantatorów, z tego da się żyć. Starosta radomski Mirosław Ślifirczyk podkreślał, że uprawa papryki jest szansą dalszego rozwoju i podnoszenia poziomu gospodarczego radomskiej wsi. Gospodarz powiatu zachęcał jednocześnie do łączenia się producentów w grupy, co powinno znacząco zmniejszyć koszty produkcji, a przede wszystkim dystrybucji papryki. Oczywiście, kolejnym warunkiem rozwoju i korzyści płynących z handlu jest otwartość producentów na nowinki technologiczne i powstanie przetwórni w sąsiedztwie plantacji. Takie działania powinny zdecydowanie zwiększyć konkurencyjność na rynkach polskim i zagranicznym przytyckiej papryki, która, przypomnijmy, od kilku lat widnieje na liście certyfikowanych produktów tradycyjnych.
Wielokrotnie też akcentowano, że z terenów tzw. zagłębia paprykowego pochodzi aż 80 proc. krajowej produkcji, bogatego w witaminy, ekologicznie produkowanego „czerwonego złota”. Ten temat był przewodnim motywem konferencji, jaką miejscowa Lokalna Grupa Działania zorganizowała tego dnia z myślą o rolnikach. Lokalna Grupa Działania pod kierownictwem Cezarego Nowka była zresztą pomysłodawcą konkursu „Na najlepszą potrawę regionalną z Papryki”, w którym pierwsze miejsce zajęło Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Bierwce i Okolic za zupę krem paprykowy z grzankami, drugie Aneta Czubak ze Stowarzyszenia „Wrzosowisko” za bigos paprykowy z fasolą, a trzecie Czesław Caryk z Pająkowa za pastę z chili. Smakowite potrawy zyskały także aprobatę publiczności degustującej specjały regionalnej kuchni.
Swój konkurs przeprowadziła także placówka terenowa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, która podsumowała współzawodnictwo pn. „Pracuj bezpiecznie”. Zwycięzcami okazali się: Mariusz Pająk i Krystyna Pająk z Wrzeszczowa oraz Henryk Skrzypczyński z Przytyka.
Jednakże gwoździem programu, jak co roku, był konkurs, w którym oceniano stoiska wystawców papryki. Jury pod kierownictwem radnego Sylwestra Podymniaka brało pod uwagę m.in. sposób ekspozycji, estetykę opakowań, technikę prezentacji, walory promocyjne, itd. Najwyżej oceniono stoisko p. Marii i Zdzisława Janowskich z Padgajka, drugą nagrodę zdobyła ekspozycja Andrzeja Fokta z Wrzosu, trzecią Łukasz Mnich z Wygnanowa. Na wyróżnienie, zdaniem komisji, zasłużyli: Bożena Wojtysiak z Żerdzi, Łukasz Jankowski z Dęby, Marek Grela z Wrzeszczowa, Zdzisław Pająk z Wrzeszczowa oraz Sylwester Leśnowolski z Sewerynowa.Wszyscy otrzymali nagrody ufundowane przez starostę i wójta .
W godzinach popołudniowych sceną zawładnęli artyści. Jako pierwszy zabawiał dzieci i dorosłych Jan Wojdak prezentując „Tęczowe piosenki”. Pięknie zaprezentowała się także Kapela Lipców z Wygnanowa, - laureaci Przeglądu Kapel Ludowych „Kochanowski – Przystanek Wesele” Przytyk 2016. Tłumy widzów oklaskiwały program kabaretowy Cezarego Pazury, który przed występem otrzymał od starosty Mirosława Ślifirczyka, wiceprezesa Zrzeszenia Producentów Papryki Rzeczypospolitej Polskiej Zdzisława Janowskiego i skarbnika ZPPRP Roberta Dobosza prezent w postaci, jakżeby inaczej, kilku worków papryki i płynnego wyrobu z tejże. W zamian obiecał promować występując „na wszystkich estradach kraju i świata”. To właśnie panowie wpadli na tak oryginalny sposób promocji papryki. Wprawdzie deszcz rozpadał się wtedy na dobre, ale to nie zniechęciło licznie przybyłych widzów do oglądania i słuchania kolejnych solistów i zespołów. Gorącymi brawami nagrodzono koncerty Mateusza Mijala, Patryka Kumora i zespołu „CLASSIC”.
Kolejne, XXVII Ogólnopolskie Targi Papryki ich organizatorzy - starosta Mirosław Ślifirczyk ,wójt Dariusz Wołczyński - a przede wszystkim producenci papryki i tysięczne tłumy widzów uważają za udane. Zatem, do zobaczenia za rok!
Sponsorzy XVII Ogólnopolskich Targów Papryki:
Kazimierz Kowalczyk – OKNO-BUD
Andrzej Paciorek – P.H.U. Paciorek
Tadeusz Sitarski – TED Przetwórstwo Mięsne
Michał Kowalczyk i Karol Kowalczyk – Kowalczyk Fabryka Okien
Karol Gajewski – Parkett Service
Paweł Kołaczek – Opakowaniamax
Piotr Barszcz – Hydro-budowlanka
Jan Kosiec – Auto-Gaz Centrum Ogrodniczo – Przemysłowe
Łukasz Kowalczyk – Firma Handlowo – Usługowo – Produkcyjna Kowalczyk
Dariusz Barszcz - Uniagro
Starosta Radomski Mirosław Ślifirczyk i wójt gminy Przytyk dziękują Sponsorom za pomoc w organizacji Targów.