Leśmian jubileuszowo /20.05.2016 r./ |
Trzy dni (20 – 22 maja) trwały tegoroczne trzydzieste Dni Leśmianowskie, jak zwykle przebiegające pod opieką i patronatem , a także przy wsparciu, starosty Mirosława Ślifirczyka i burmistrza Andrzeja Moskwy. Jak na jubileusz przystało, program był bardzo bogaty, a i uczestników zgłosiła się rekordowa liczba. Do najważniejszych wydarzeń trzeba zaliczyć m.in.: prezentację eseju prof. Rocha Sulimy „Małe ojczyzny twórców literackich”, Przegląd małych form teatralnych inspirowanych twórczością i biografią B. Leśmiana, konkurs recytatorski, warsztaty „Leśmian w słowie i muzyce”. Publiczność gorąco oklaskiwała laureatów X Festiwalu Dzieci i Młodzieży pt. „Słowo i Piosenka”. Wisienką na smakowitym torcie był koncert zespołu „Czerwony Tulipan”, który zaprezentował swoją nową płytę; bisom nie było końca.
W minioną niedzielę uroczyście podsumowano popisy młodych artystów. Jury w składzie Adolf Krzemiński i Marian Popis wydało werdykt honorując najlepszych, a nie zapominając o wyróżniających się interpretacjach twórczości poety.
W XXX Turnieju Recytatorskim w kategorii recytacji I nagrodę otrzymała Weronika Salwa ze Skarżyska Kamiennej, drugie równorzędne miejsca zdobyli Jan Kiraga z Radomia i Katarzyna Walczyk z Lipska. Miejsce trzecie przyznano Jakubowi Kozakiewiczowi z Ożarowa.
W kategorii poezji śpiewanej najwyżej oceniono wykonanie Natalii Ruśkowskiej z Domu Kultury w Iłży. W jury przyznało także wyróżnienia dla Aleksandrzy Gozdur z Wielogóry oraz Grzegorza Madejskiego z Iłży.
Nagrody i wyróżnienia uczestnikom wręczali m.in. reprezentujący starostę radomskiego rzecznik prasowy, naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Powiatu Marek Oleszczuk. Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Józef Skrobisz, burmistrz Miasta i Gminy Iłża Andrzej Moskwa oraz jego zastępca Marek Łuszczek. Przedstawiciele władz samorządowych podkreślali coraz wyższy poziom prezentacji, konsekwencję organizatorów, w tym wyjątkowe zasługi pomysłodawcy i realizatora przedsięwzięcia, radnego powiatu, dyrektora miejscowego Domu Kultury Krzysztofa Kozery, który z właściwą sobie starannością i profesjonalizmem prowadził imprezę, oraz pracowników tej placówki.
Wyniki pozostałych konkursów
XXII Przegląd Małych Form Teatralnych Inspirowanych Twórczością B. Leśmiana
W kategorii szkół gimnazjalnych Nagrodę Główną otrzymał zespół teatralny z Publicznego Gimnazjum Gminnego W Iłży w składzie: Aleksandra Sokołowska, Natalia Ruśkowska, Zofia Marcula, Mateusz Kot, Anna Zawadzka i Daria Leszczyńska pod opieką Renaty Szymczyk i Anety Stępniewskiej;
W kategorii szkół podstawowych Nagrody Główne otrzymały zespoły teatralne:
Publicznej Szkoły Podstawowej w Iłży w składzie: Aleksandra Sępioł, Weronika Strużyna, Wiktoria Gutkowska, Paulina Maciejewska i Weronika Dziura pod opieką Izabeli Zychowicz
Publicznej Szkoły Podstawowej w Pakosławiu w składzie: Małgorzatay Chedy, Natalii Cholewińskiej, Sandry Kuc, Katarzyny Tusińskiej i Ilony Wojtas pod opieką Barbary Niewczas i Teresy Śmigielskiej.
VII Konkurs Plastyczny Inspirowany Twórczością Bolesława Leśmiana
Trzy równorzędne nagrody główne otrzymały:
- Jessica Rybska – PG im. W. Gombrowicza we Wsoli, za pracę pt. „Tajemnica”,
- Małgorzata Niewczas – PGG Iłża za pracę pt. „Com uczynił, żeś nagle pobladła”,
- Julia Matysiak – PGG Iłża , za pracę zatytułowaną „Po ciemku”.
Dwie równorzędne nagrody otrzymały:
- Jakub Woźniak – Publiczne Gimnazjum Gminne w Iłży za pracę „Topielec” „ Łąka” .
- Milena Anna Żak – Zespół Szkół Rolniczo – Technicznych w Zwoleniu, za pracę zatytułowaną : „Jaśminowe dusze” do wiersza „Ty jesteś jak noc majowa”
Ponadto wyróżnienia otrzymały:
- Beata Paprzycka – Oświęcimskie Centrum Kultury w Oświęcimiu.
- Magdalena Tatar – Publiczne Gimnazjum im. W. Gombrowicza we Wsoli.
- Angelika Jagiełła – Publiczne Gimnazjum Gminne w Iłży (opiekun Grażyna Podgórska).
- Katarzyna Dzik – Publiczne Gimnazjum Gminne w Iłży.
- Natalia Lis – Publiczne Gimnazjum Gminne w Iłży.