Wspólnie dla rozwoju /26.04.2016 r./ |
Powiat radomski ma charakter głównie rolniczy. Dlatego duże znaczenie dla rynku lokalnego i wewnętrznego ma uprawa warzyw pod osłoną. Szczególnie ważnym obszarem pod względem gospodarczym jest zagłębie papryki. To właśnie stąd na polski rynek trafia ponad 60 tys. ton rocznie tego warzywa, czyli ok. 80% krajowej produkcji. Niestety środowisko producentów papryki boryka się z wieloma problemami, by wspomnieć tylko o jednym z najistotniejszych, jakim jest szukanie nowych rynków zbytu. By sprostać wysokim wymaganiom runku i rozwijać swoją działalność, rolnicy subregionu radomskiego utworzyli Zrzeszenie Producentów Papryki Rzeczypospolitej Polskiej, którego działania koncentrują się głównie w powiatach: radomskim, przysuskim i białobrzeskim.
- Staraliśmy się nawiązać współpracę z samorządami, organizacjami okołorolniczymi i ministerstwem rolnictwa, ale także chcieliśmy zainteresować naszą organizacją media lokalne i ogólnopolskie i wykorzystywać nowoczesne sposoby promocyjno-komunikacyjne takie jak: strona internetowa czy fan – page na Facebooku – mówi członek Zarządu ZPPRP Robert Dobosz.
Członkowie zorganizowali też dwa wyjazdy studyjne: do Organizacji Producenckiej Fruit Family i na berlińskie targi owocowo warzywne Fruit Logistica.
- Chcemy obalić stereotyp, że interesy producentów i przedsiębiorców są sprzeczne. Jest dokładnie odwrotnie. Otwiera się tu nowe pole do współpracy, m.in. przez promowanie dbałości o najwyższą jakość, jak też rozpoznawalność naszych produktów na bardziej odległych rynkach, włączając się w promocję produktu regionalnego, jakim jest „Papryka Przytycka” - dodał.
Inicjatywę, która jest odpowiedzią na rosyjskie embargo, wsparli samorządowcy powiatu radomskiego i działacze społeczni. Zrzeszenie otrzymało lokal w otwartym w ubiegłym roku Centrum Dystrybucji i Przetwórstwa Rolnego w Słowikowie, w którym prowadzi biuro oraz szkolenia i spotkania informacyjne.
- Jesteśmy przekonani, że zjednoczenie wysiłków samorządowców, producentów i organizacji wspierających rolnictwo, choćby bardzo aktywnej w tym względzie Lokalnej Grupy Działania „Razem dla Radomki”, dobrze będzie służyć rozwojowi produkcji, dystrybucji i przetwórstwa naszego markowego produktu - mówił Robert Dobosz.