Aktualności 2017

Breadcrumbs

Treść strony

Stanowisko Rady Powiatu w Radomiu

W czwartek 30 listopada podczas sesji Rady Powiatu podjęto uchwałę w sprawie projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych w zakresie proponowanych zmian Kodeksu Wyborczego.

Poniżej prezentujemy treść stanowiska:

 

Załącznik Nr 1

do projektu uchwały Rady Powiatu w Radomiu

Nr 265 /XXIX/2017

z dnia 30 listopada 2017 roku

 

Stanowisko Rady Powiatu w Radomiu

w sprawie projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych w zakresie proponowanych zmian Kodeksu Wyborczego

 

Rada Powiatu w Radomiu wyraża stanowczy sprzeciw w związku z pracami legislacyjnymi nad poselskim projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw, które -  zdaniem autorów projektu – zwiększą udział obywateli, m.in. w procesie kontroli publicznych organów władzy samorządowej. Planowane zmiany spowodowałyby znaczne ograniczenie samorządności i samodzielnego podejmowania decyzji dla dobra wspólnot lokalnych będąc krokiem w kierunku centralizacji władzy publicznej w Polsce. Planowany kierunek zmian byłby jawnym naruszeniem Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej i ograniczałby czynne i bierne prawo wyborcze obywateli.

 1. Nie zgadzamy się na likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych, na wprowadzenie systemu proporcjonalnego we wszystkich kategoriach samorządów, poprzez zmniejszenie okręgów wyborczych, w których będzie można uzyskać od trzech do siedmiu mandatów. Powyższe „zabiegi” oznaczałyby w praktyce wyeliminowanie ze startu w wyborach małych lokalnych komitetów wyborczych; mogłyby one liczyć na uzyskanie śladowej liczby mandatów jedynie w większych – sześcio - lub siedmiomandatowych – okręgach.
 2. Opowiadamy się za utrzymaniem dotychczasowego systemu wyłaniania członków Państwowej Komisji Wyborczej, w drodze wskazywania po trzech sędziów przez prezesów Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, a nie tylko dwóch sędziów, w tym z niezrozumiałym pominięciem sędziego Sądu Najwyższego, i aż siedmiu członków wybieranych przez Sejm, co prowadzi do faktycznego upolitycznienia Państwowej Komisji Wyborczej.
 3. Nie zgadzamy się na odebranie organizacji wyborów samorządom i przekazanie ich nowej PKW jako ciała typowo politycznego. Nie do przyjęcia jest również zastąpienie komisarzy wyborczych komisarzami wojewódzkimi i powiatowymi wyłonionymi przez PKW spośród osób mających prawnicze wykształcenie. Powyższe stanowi ewidentne zastąpienie sędziów, którzy obligatoryjnie, wg obowiązujących przepisów, stanowią ciało niezawisłe, ponadpartyjne, a ponadto doświadczone w interpretacji i stosowaniu prawa.
 4. Nasz sprzeciw budzi także wprowadzenie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów, co traktujemy jako ograniczenie podmiotowości wspólnot samorządowych i ograniczenie możliwości decydowania o tym, komu chciałyby one powierzyć zarządzanie gminami, a w dodatku byłoby to zmarnowaniem wiedzy i doświadczenia sprawdzonych samorządowców.
 5. Zdecydowanie sprzeciwiamy się rozpowszechnianiu fragmentów uzasadnienia do projektu ustawy odnoszących się do – rzekomo sfałszowanych – wyborów samorządowych w 2014 r., co jest stwierdzeniem nieprawdziwym, urągającym dobrym praktykom legislacyjnym.
 6. Za nieuzasadnione i niezgodne z rzeczywistymi potrzebami uznajemy wprowadzanie zakazu kandydowania jednocześnie na stanowisko wójta/burmistrza/prezydenta miasta i do rady powiatu. Argumentacja znajdująca się w uzasadnieniu cyt. ustawy nie zasługują na uznanie za uprawnione, bowiem prawdą jest, że osoba zamierzająca działać na rzecz społeczności danej gminy, tym bardziejinteresy danej gminy może także reprezentować w radzie powiatu, gdzie poza dobrem jednej gminy, będzie również mogła dbać odgórnie o dobro całej społeczności powiatu, w tym także rzeczonej gminy. Należy dodać że zadania gminy i powiatu w dużej mierze uzupełniając się, nie pokrywają.
 7. Sprzeciwiamy się zastąpieniu obwodowych komisji wyborczych obwodowymi komisjami wyborczymi ds. przeprowadzenia głosowania w obwodzie i obwodowymi komisjami wyborczymi ds. ustalenia wyników głosowania w obwodzie, co w sposób radykalny zwiększy koszty związane z przeprowadzeniem wyborów. Uważamy, że obwodowe komisje wyborcze pracowały prawidłowo i uczciwie.

Mając na względzie powyższe argumenty, a także m.in. zbyt krótki czas na przeprowadzenie zmian oraz brak konsultacji społecznych na temat planowanych zmian, Rada Powiatu w Radomiu zwraca się do Posłów i Senatorów RP z prośbą o zaprzestanie prac nad wprowadzeniem zmian do ustaw samorządowych i kodeksu wyborczego w obecnym trybie. Za konieczne uważamy przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, które naszym zdaniem, będą wiarygodnym źródłem rzeczywistej wiedzy o stosunku społeczeństwa do planowanych zmian.

wstecz

Aktualności

 • 2018.04.11

  Profilaktyka, profilaktyka i jeszcze raz profilaktyka

  Kolejne spotkanie z cyklu Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, zorganizowane przez  Radomskie Centrum Onkologii, odbyło się w Starostwie.

 • 2018.04.11

  Siła unijnego wsparcia dla szkolnictwa zawodowego

  Dwa powiatowe technika: w CKZiU w Pionkach oraz ZSP w Iłży poszerzą oferty edukacyjne o dodatkowe możliwości organizacji praktyk, staży, szkoleń, rozwijania doradztwa zawodowego i współpracy z rynkiem pracy, wdrażania innowacyjnych programów kształcenia, a także w zakresie podnoszenia kwalifikacji pedagogicznych samych nauczycieli.

 • 2018.04.10

  Ruszyła nowa edycja kampanii „Stop pożarom traw”

  Każdego roku w pożarach traw śmierć ponosi kilkanaście osób. W tym roku są już 2 ofiary śmiertelne, a 101 osób zostało rannych. Komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, zwrócił uwagę, że 30 proc. pożarów, z jakimi zmagają się strażacy, to właśnie pożary traw. Początek wiosny to czas, w którym gwałtownie wzrasta liczba pożarów traw.

 • 2018.04.09

  Perły Powiatu za 2017 rok rozdane

  Za nami siódma edycja Konkursu Gospodarczego Starosty Radomskiego „Perła Powiatu”. Głównym celem konkursu było wyróżnienie produktów, firm oraz gospodarstw rolnych, mających siedzibę na terenie powiatu radomskiego, osiągających najlepsze efekty ekonomiczne w 2017 roku.

 • 2018.03.17

  Młodzież „pali się” do pomocy strażakom

   67 uczniów w 3 grupach wiekowych rywalizowało w eliminacjach do XLI Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej oraz Konkursie Plastycznym „Zapobiegajmy Pożarom”, które odbyły się w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym im. red. A. Zalewskiego w Jedlni-Letnisko.

 • 2018.03.16

  Jaja, koguciki i zajączki …

  Mimo, że do świąt jeszcze dwa tygodnie, to w starostwie zapanowała świąteczna atmosfera. Wszystko za sprawą kiermaszu wielkanocnego, podczas którego można było nabyć przepiękne ozdoby, a przy okazji wesprzeć uzdolnionych plastycznie podopiecznych WTZ-ów.

 • 2018.03.08

  Ach, te baby…

  Tak organizatorzy zatytułowali spotkanie w Centrum Aktywności  Lokalnej w Pionkach. Oczywiście, impreza poświęcona była paniom obchodzącym w marcu swoje święto.

 • 2018.03.07

  Powiat w zimowej scenerii

  Już po raz szósty rozstrzygnięto konkurs fotograficzny „Mój powiat w obiektywie” skierowany do uczniów 7 klas szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatu radomskiego.

  W tegorocznej edycji prosiliśmy o zdjęcia w scenerii zimowej. Z przyjemnością oglądaliśmy fotografie powiatu pokrytego śniegiem, poranną szadzią, okna wymalowane mrozem jak również fotografie z zimowych spacerów.

 • 2018.02.23

  Dzielnicowi z zaufaniem mieszkańców

  Powiat Radomski z Komendą Miejską Policji w Radomiu nagrodzili najpopularniejszych policjantów. To 9. edycja konkursu  „Najpopularniejszy Dzielnicowy Roku ", w którym oceniana jest praca i zaangażowanie lokalnych stróżów prawa.

 • 2018.02.22

  OSTRZEŻENIE

  W związku ze złą jakością powietrza na obszarze województwa mazowieckiego Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało ostrzeżenie I stopnia.

Kalendarium

«kwiecień2018»
PnWtŚrCzwPtSobNd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Kontakt

Uwaga!

Od dnia 1 stycznia 2017 r. przy dokonywaniu zakupu/sprzedaży towarów i usług, wystawianiu bądź otrzymywaniu faktur obowiązują nowe dane:

 


Nabywca: Powiat Radomski

ul. Tadeusza Mazowieckiego 7, 26-600 Radom

NIP: 948-26-04-208
REGON: 670223110

Odbiorca: Starostwo Powiatowe w Radomiu

ul. Tadeusza Mazowieckiego 7, 26-600 Radom

Numery telefonów centrali:

tel. (48) 365 58 01
fax (48) 365 58 07

Godziny urzędowania:
pn: 7.30 - 16.00
wt - cz: 7.30 - 15.30
pt: 7.30 - 15.00

skrzynki pocztowe:
promocja@radompowiat.pl
powiat@radompowiat.pl


 Elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP: /spradom/skrytka


Konta bankowe 

opłata za użytkowanie wieczyste Skarbu Państwa

52 1050 1793 1000 0090 3054 1636

 

dochody własne powiatu (opłata komunikacyjna, geodezyjna, karta wędkarska)

44 1050 1793 1000 0090 3054 1586

 

opłata skarbowa za czynności urzędowe

52 1240 3259 1111 0010 1340 6544

 

 


Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.