Przygotowani na zagrożenia /9.12.2015 r./ |
„Postępowanie zgodnie z procedurami dotyczącymi chorób zakaźnych szczególnie niebezpiecznych typu ebola”- to temat ostatniego szkolenia Obrony Cywilnej przeprowadzonego w Przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej SPZZOZ w Pionkach oraz na terenie Leśnego Ośrodka Edukacyjnego w Jedlni- Letnisko.
W trakcie treningu zaprezentowano procedury przyjęcia pacjenta z podejrzeniem śmiertelnej choroby zakaźnej ebola. Personel ubrany w odzież ochronną ułożył w kapsule izolacyjnej chorego, którego następnie Policja przejęła do konwojowania do Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.
Podczas drugiej części szkolenia funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu zademonstrowali poszczególne etapy dekontaminacji, czyli procesu usunięcia i dezaktywacji substancji szkodliwych takich jak: chemikaliów, materiałów radioaktywnych czy czynników biologicznych, które zagrażają życiu lub zdrowiu ludzi poprzez kontakt bezpośredni lub używane sprzęty. Dekontaminacji poddawani są zarówno ludzie, zwierzęta, jak i środowisko nieożywione, np. infrastruktura.
Kolejny punkt spotkania należał do pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Radomiu, którzy zademonstrowali używanie odzieży ochronnej w przypadku obsługi pacjenta zarażonego chorobą zakaźną, a także omówili temat bioterroryzmu na tle aktualnej sytuacji w Europie.
Szkolenie podsumował wicestarosta Leszek Margas, który podkreślił jego znaczenie w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa podczas zbliżających się światowych Dni Młodzieży.
- Zwróciliśmy się do wszystkich wójtów i burmistrzów o przeprowadzenie szkoleń na terenie swoich gmin, a zdobyte umiejętności zweryfikujemy podczas kolejnych ćwiczeń w przyszłym roku – powiedział wicestarosta Leszek Margas. – To ważne by właściwe służby, a za ich pośrednictwem mieszkańcy powiatu, byli przygotowani na różne zagrożenia.