Gospodarcza misja dla Pionek /25.11.2015 r./ |
Dostępność uzbrojonych terenów, korzystna cena gruntów przygotowanych do prowadzenia działalności gospodarczej, ulgi wynikające m.in. z faktu położenia w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, a także życzliwy stosunek samorządu – to niewątpliwe atuty dla inwestowania na terenie po byłym „Pronicie”. O inwestycyjnej ofercie na obszarze o pow. 200 ha mówili m.in. wiceburmistrz Jolanta Sarnecka – Buczek i kierownik Wydziału Strategii i Rozwoju w Urzędzie Miasta Dariusz Lao.
Samorządy – powiatowy i miejski - od kilku lat czynią starania, by zainteresować tym miejscem potencjalnych inwestorów, także spoza naszego regionu. W czerwcu tego roku, wolą rad obu partnerów, zostało zawiązane konsorcjum p.n. „Pionkowski Inkubator Przedsiębiorczości”, mający na celu wykorzystanie możliwości, jakie daje wspomniany teren. Trzecim uczestnikiem konsorcjum jest funkcjonująca w ramach Politechniki Warszawskiej spółka „Ekspert”.
W minioną środę w pionkowskim Centrum Aktywności Lokalnej odbyły się kolejne warsztaty partycypacyjne, w których udział wzięli przedsiębiorcy, przedstawiciele władz Pionek i powiatu, Powiatowego Urzędu Pracy oraz warszawskiej uczelni - prof. dr. hab. inż. Janusz Lewandowski, prezes Instytutu Badań Stosowanych PW, który wygłosił wykład pt. „Formalne i merytoryczne bariery i ułatwienia transferu technologii ze sfery gospodarki do nauki”. O metodach kojarzenia podaży i popytu rozwiązań innowacyjnych i wynalazków mówił koordynator konsorcjum dr Wojciech Dziewulski.
- Włączyliśmy się aktywnie w realizację interesującego, naszym zdaniem, pomysłu, także dlatego, że mariaż samorządów z nauką wydaje się wielce obiecujący, a nadrzędnym celem jest aktywizacja gospodarcza dotychczas niewykorzystanych terenów, co w rezultacie powinno przysporzyć miejsc pracy. Bardzo liczymy na pozytywny efekt przedsięwzięcia – powiedział wicestarosta Leszek Margas.
- Na początek planujemy ubiegać się o środki finansowe na ochronę środowiska – powiedział dr Dziewulski - a potem przyjdzie czas na kolejne aplikacje. – Liczymy, oczywiście, na otwarcie w styczniu przyszłego roku nowej unijnej perspektywy finansowej.
Dotychczas konsorcjum wysłało ok. 1500 listów intencyjnych do potencjalnych inwestorów z kraju z zagranicy, a wkrótce otrzyma je ponad 6 tys. podmiotów.