Świeto Plonów za nami! /13.09.2015 r./ |
Za nami Powiatowo-Gminne Dożynki, które odbyły się na stadionie sportowym w Kowali, a nad którymi patronat honorowy objął marszałek województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
Tegoroczne Święto Plonów rozpoczęła uroczysta msza święta w miejscowym kościele celebrowana przez dziekana ks. kan. Czesława Wawrzyńczaka oraz proboszcza ks. Piotra Borciucha, po której korowód wieńców dożynkowych przeszedł na boisko sportowe.
Zebranych przywitali i obowiązki gospodarzy pełnili: starosta radomski Mirosław Ślifirczyk, wójt Tadeusz Osiński oraz przewodnicząca Rady Powiatu Teresa Bartosiewicz i przewodniczący Rady Gminy Tadeusz Marczykowski.
W części obrzędowej starostowie dożynek Bogusław Błasiński i Kamila Marczykowska przekazali gospodarzom uroczystości upieczony z tegorocznych plonów chleb. Starosta Mirosław Ślifirczyk przyjął dar i obiecał go dzielić tak, aby dla wszystkich starczyło.
Nie zabrakło tradycyjnego obtańcowywania i prezentacji wieńców dożynkowych z poszczególnych gmin. Przy wyborze najładniejszego brano pod uwagę przede wszystkim tradycyjne wykonanie, kształt wieńca, surowiec oraz przystrojenia. Wszystkie zyskały uznanie. Najwyższą notę, a zarazem pierwsze miejsce, otrzymał wieniec przyniesiony przez mieszkańców Jedlni Kolonia w gminie Pionki. Komisja pod przewodnictwem sekretarz powiatu Renaty Mazur miejsce drugie przyznała mieszkańcom Józefowa w gminie Kowala, trzecie otrzymał Zespół Chomentowianki w gminie Skaryszew.
Podczas dożynek 6 rolników odznaczono medalami „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznanymi przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Otrzymali je: Grzegorz Molga z Grabiny w gm. Kowala, Adam Samuś z Lipin w gm. Gózd, Zenon Markowski z Płudnicy w gm. Iłża, Marek Kępka z Bieniędzic w gm. Wolanów, Artur Mordka z Dąbrówki Nagórnej w gm. Zakrzew oraz Zbigniew Sot z Zadobrza w gm. Pionki. Medalami „Zasłużony dla Powiatu Radomskiego”, uhonorowani zostali: Bogusław Błasiński z gminy Kowala oraz Krzysztof Jan Sadurski z Jedlińska.
Stało się już zwyczajem, że co roku odbywają się konkursy nawiązujące do tradycji wsi. Największym powodzeniem cieszył się konkurs ubijania masła w masielnicy, w którym swoje umiejętności zaprezentowali gospodarze starosta Mirosław Ślifirczyk i wójt Tadeusz Osiński oraz poseł RP Mirosław Maliszewski. Do zawodów zgłosiły się także: Grzegorz Bąk z Pionek, Aleksandra Lesisz z Gozdu i Beata Kowalczyk z Jedlińska. Publiczność ze smakiem kosztowała chleb ze świeżym wiejskim masłem. Kolejnym, równie ekscytującym konkursem było cięcie drewna piłą, w którym zwyciężyli Janina i Józef Beker. Miejsce drugie zdobyli Mariusz Dreja i Sebastian Wójcik,a trzecie Wojciech Kowalczyk i Jerzy Walczak. W konkurencji młóceniu zboża cepem bezkonkurencyjni okazali się Danuta Rychel i Marek Janiec. Kolejne miejsca zdobyły zespoły Bogdan Stanik i Elżbieta Kiraga oraz Adam Boryczka i Wiesław Tęcza.
Na święto plonów przybyli: m.in.: senator Wojciech Skurkiewicz, poseł Mirosław Maliszewski, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Mazowieckiego Bożenna Pacholczak, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Zbigniew Gołąbek, dyrektor biura parlamentarnego PSL Stanisław Brzózka, wójtowie i burmistrzowie, radni, dyrektorzy jednostek organizacyjnych powiatu radomskiego, szefowie placówek rolniczych.
Bogaty program uatrakcyjniły występy reprezentujących poszczególne gminy zespołów ludowych. Rzęsiste brawa otrzymał tez Zespół Tańca Ludowego „Warszawa” Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Licznie zgromadzoną publiczność do łez rozbawiał kabaret NOWAKI. Gwiazdą wieczoru był Zespół Golec uOrkiestra. Święto plonów zakończył pokaz sztucznych ogni.
Podczas Dożynek można było wziąć udział w Loterii Anielskiej organizowanej przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, z której dochód przeznaczono na działalność statutową Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu czy obejrzeć pokaz miodobrania w wykonaniu pszczelarza Łukasza Murawskiego. Nie zabrakło także prezentacji sprzętu rolniczego, środków ochrony roślin, sprzedawano artykuły rękodzieła artystycznego. Licznie odwiedzano stoiska: Powiatowego Zespołu Doradczego Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Warszawie, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Radomiu, Mazowieckiej Izby Rolniczej, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa – Oddział Radom, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Zakładu Mleczarskiego FigANG z Koloni Wawrzyszów, Radomskiego Koła Pszczelarzy, II Urzędu Skarbowego, Mazowieckiego Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt oraz Związku Sadowników.